Amniyosentez Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor? Nelere Bakılır?

Bazı sonuçlar birkaç gün, bazıları dört hafta sürebilir. Sağlık uzmanınız veya genetik danışmanınız bulguları size açıklayacaktır.

Normal amniyotik sıvı açık sarı renkte berraktır. Herhangi bir zararlı bakteri içermez ve hücreler problemlere karşı test edilir.

Fetal hücreler dikkatle incelenir ve genetik bozukluklar gösteren kromozomal sayı ve düzenleme açısından kontrol edilir. 23 çiftte 46 kromozom olmalıdır. İçlerindeki herhangi bir kusur genetik anormalliklere yol açacaktır.

Genetik amniyosentez durumunda, test sonuçları çeşitli genetik bozuklukları, nöral tüp defektlerini ve kromozomal anormallikleri teşhis etmeye veya elemeye yardımcı olacaktır. Sorunları tespit etme olasılığı yüksektir, ancak doğum kusurlarının şiddetini ölçmez.

Fetal akciğer olgunluğu amniyosentezi durumunda, normal sonuçlar bebeğinizin hayatta kalmasını sağlar ve bu nedenle doğum için hazırdır.

Yukarıdaki vakaların herhangi birinde anormal sonuçlar, bebeğinizin kromozomal bir durumu veya genetik bozukluğu olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç şey testin sonuçlarını etkileyebilir.

Amniyosentez Test Sonuçlarını Hangi Faktörler Etkiler?

Amniyosentez sonuçları aşağıdaki gibi bazı nedenlerle yardımcı olmaz:

Amniyotik sıvıdaki fetal kan, nöral tüp defektlerini test eden Alfa-fetoprotein (AFP) ve Asetilkolinesteraz (AChE) madde düzeylerini hatalı bir şekilde artıracaktır.

Amniyotik sıvı, ışığa maruz kaldığında, yanlışlıkla daha düşük bilirubin seviyeleri gösterebilir.

Amniyotik sıvıdaki kan veya mekonyum, bebeğin akciğerlerinin olgunluk düzeylerinde yanlış bir sonuca yol açar.

Faktörlerden hiçbiri testi etkilemediyse ve sonuç bir sorun belirtmediyse, gelecekteki seyrine karar vermeniz gerekir.

Bebeğinizin bir Sorun Teşhis Edilirse Ne Olur?

Bu gibi durumlarda, size daha fazla bilgi sağlayan genetik danışmanla görüşülebilir. Bilgiye dayanarak, bazı kadınlar gebeliği devam ettirmeyi tercih ederken, bazıları sonlandırmaya karar veriyor.

Kararınız ne olursa olsun, daha fazla destek veya danışmanlık almanız gerekecektir. Bazıları destek gruplarından yardım alabilirken, bazıları bireysel danışmanlık gerektirir.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir