Amniyosentez ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Herhangi bir kadının amniyosentezi tercih etmesi zor bir karardır. Karar vermeden önce prosedürün artılarını ve eksilerini tartmanız gerekir. Amniyosentezin faydalarını zaten bildiğiniz gibi, prosedürde yer alan risklere bir göz atalım.

Amniyotik sıvı sızıntısı: Bazen amniyosentez, amniyotik sıvının vajinadan sızmasına neden olur. Genellikle, kayıp minimaldir ve bir hafta içinde durur ve sızıntı hamileliğinize zarar vermez.

Düşük: Mevcut istatistiklere dayanarak, ikinci trimesterde amniyosentez ile düşük yapma riski yaklaşık %0.6’dır. Öte yandan, işlem 14 haftalık hamilelikten önce yapılırsa düşük yapma olasılığı artar. Çoğu düşük, işlemden sonraki 72 saat içinde ortaya çıkar, ancak bazen iki hafta sonra ortaya çıkabilir.

Rh hastalığı: Nadir durumlarda, prosedür fetal kan hücrelerinin kan dolaşımınıza girmesine neden olabilir. Bu, vücudunuzun bebeğinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek antikorlar üretmesine neden olur. Bunun olmasını önlemek için, doktor size bir Rh bağışıklık globulin enjeksiyonu verecektir. Bu, kanınızın plasentayı geçebilecek ve bebeğin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek antikorlar oluşturmasını önler.

Bebeğe iğne yaralanması: Amniyosentez sırasında, bebek hareket edip iğnenin önüne geçerse, bebeğin kolunun veya bacağının iğneden delinmesi riski vardır. Bununla birlikte, iğneler nedeniyle ciddi yaralanmalar oldukça nadirdir.

Rahim enfeksiyonu: Nadiren de olsa, bakteriler amniyotik kese girmeyi başardığında uterus enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz. Bu yüksek dereceli ateş, karın kasılmaları ve karnınızda hassasiyete neden olur. Rahim enfeksiyonu derhal tıbbi müdahale gerektirir. Bununla birlikte, amniyosenteze bağlı enfeksiyon riski 1000’de birinden daha azdır.

Enfeksiyonun bulaşması: Amniyosentez bebeğinize ciddi enfeksiyonlar bulaşma riski taşır. HIV / AIDS, hepatit C veya toksoplazmozunuz varsa, işlem sırasında bebeğinizin hastalığa yakalanma olasılığı artar.

Clubfoot: Araştırmalar erken amniyosentezin daha yüksek clubfoot riski ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, talipes olarak bilinen clubfoot, bebeğin ayak ve ayak bileğinde konjenital bir deformitedir. Bu konjenital defekt riski arttığından, çoğu doktor 15 haftalık hamilelikten önce amniyosentez yapmayacaktır.

Genetik amniyosentezin sadece test sonuçlarının gebeliği yönetmede önemli bir etkisi olacaksa yapıldığını unutmayın. Ancak karar size kalmış.

Amniyosentez Risklerini Azaltmanın Yolları Var Mı?

Amniyosentez yapma konusunda iyi deneyime sahip bir uzmanı tavsiye etmek için doktorunuzla konuşun. Bunu yapan profesyonelin başarı oranını kontrol etmekte tereddüt etmeyin.

Prosedür sırasında doktorun kalifiye ve kayıtlı bir tıbbi ultrasonografi kullandığından emin olun. Sonograf sürekli ultrason rehberliği sağlar ve bu, doktorun ilk denemede yeterli miktarda sıvı çekme ve fetüse zarar vermeden olma olasılığını artırır.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir