Amniyon Svısında Sızıntı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Neler?

Gebelikte Sızıntı Şeklinde Su Gelmesi

Amniyotik sıvı, besinler, bağışıklık hücreleri, hormonlar ve fetal idrar içeren berrak sarımsı bir sıvıdır. Hamileyken hayati bir rol oynar ve fetusu yaralanmadan kuşatır ve korur. Fetüsün hareket etmesine ve büyümesine yardımcı olur. Böbrekler, gastrointestinal sistem ve akciğerler gibi organların gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda göbek kordonu sıkışmasını ve amniyotik kese enfeksiyonunu önler. Fetus yutmaya ve yaklaşık 20 haftalık gebelikte amniyotik sıvı salmaya başlar.

Bazı kadınlar hamilelikte amniyotik sıvı, idrar veya vajinal akıntı olabilen sıvı sızıntısı yaşayabilir. Bu yazıda, amniyotik sıvı sızıntısı, amniyotik sıvı sızıntısının diğer sıvı akıntılarından nasıl ayırt edileceği ve bu gibi durumlarda ne yapılacağı hakkında bilgi veriyoruz.

Amniyotik Sıvının Normal Seviyeleri

Amniyotik sıvının normal seviyeleri gebelik yaşına göre değişir. Amniyotik sıvı 12 günlük gebe kaldıktan sonra görülebilir ve 36. gebelik haftasında en yüksek hacme ulaşır ve doğuma yakın düşer. Doğum öncesi ziyaretlerinizde doktorunuz ultrason yoluyla amniyotik sıvı miktarını ölçecektir. Normal bir amniyotik sıvı indeksi 5 cm ile 25 cm arasındadır.

Hamileliğiniz döneminde amniyotik sıvı seviyeleri şöyle olabilir:

Sızıntı, kese içinde çok az amniyotik sıvı ile sonuçlanabilir. Bu da sorunlu olabilir. Bu nedenle, olası bir amniyotik sıvı sızıntısını tespit etmeniz ve tıbbi yardım almanız önemlidir.

Amniyotik Sıvı Sızıntısı Belirtileri

Amniyotik sıvı, membran yırtıldığında bir fışkırmaya başlar. Bu aynı zamanda “suyun gelmesi” olarak da bilinir ve genellikle doğuma gittiğinizde olur. Amniyotik kese içinde küçük bir delik varsa, sıvının vajinaya kadar damlaması gibi hissedilen yavaş bir sıvı sızıntısına yol açabilir. Kadınlar, amniyotik sıvı, idrar veya vajinal akıntı arasında karar vermekte zorlanabilir.

Aşağıdaki nitelikler amniyotik sıvıyı ayırt etmenize yardımcı olabilir:

 • Berrak veya renksiz
 • Mukus veya kanla olabilir
 • Koku yok
 • Sızmayı durdurma olasılığı düşük
 • Pedi veya iç çamaşırı sık sık ıslatır

Aşağıdakiler varsa amniyotik sıvı olmayabilir:

 • Koku
 • Açık veya soluk sarı renk
 • Kalın mukus veya sütlü görünmesi

İdrar ve vajinal akıntı tuhaf bir koku ve renge sahiptir. Bu yönleri kontrol etmek için bir ped veya külot astarı kullanabilirsiniz. Bunu bilmenin başka bir yolu, pelvik taban kaslarınızı birkaç saniye tutmaya çalışmaktır.

İdrarsa, sızıntı durur. Durmazsa, muhtemelen bir amniyotik sıvı sızıntısıdır. Amniyotik sıvıyı doğrulamak için yapılan bu ev testleri tüm kadınlar için yararlı olmayabilir. Amniyotik sıvı olmadığından emin değilseniz tıbbi yardım almanız önerilir.

Kaynaklar:

 1. Megan Lord and Martha Kole; Amniotic Fluid Index (AFI)
 2. Rupture of the Membranes; Michigan Medicine
 3. Overview of Labor; Stanford Children’s Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir