Alkolün Doğurganlığa Etkileri! Hamile Kalmayı Engeller Mi?

İster akşam yemeğinde bir kadeh şarap gibi ara sıra bir içki içen birçok kadından biri olun, ister sadece bir yemekle veya sosyal olarak daha fazlasını içen biri olun, bu alkolün hamile kalmanıza engel olacak neler yapabileceğini anlamanız gerekir.

Ne Kadar Alkol Zararlı?

Ara sıra bir kadeh kırmızı şarabın sağlığa iyi geldiği haberlerini hepimiz duymuşuzdur, ancak hamile kalmaya çalışırken ne kadar alkol çok fazladır? Tek bir bira, bir kadeh şarap veya karışık bir içecek yaklaşık yarım ons alkol içerebilir. Her gün dört onstan fazla içiyorsanız, çok fazla alkol bölgesine girmişsinizdir.

Alkol, hipotalamik-hipofiz-yumurtalık disfonksiyonu gibi hamilelik sorunlarına yol açabilir. Bu durum adet görmemesine, yumurtlamanın olmamasına, endometriyal zarın düzensiz gelişimine veya hiperprolaktinemiye yol açabilir.

Alkol, normal adet döngüsünü bozar. Bazı araştırmalar, bir kadın ne kadar az alkol içerse içerse, vücudunun adet döngüsünü tamamen kapatabileceğini veya en azından çok düzensiz hale gelebileceğini göstermiştir. Açıkçası, bu hamile kalma şansınızı etkileyecektir.

Her Kadın Farklıdır!

Bazı kadınlar, alkolün vücut üzerindeki etkilerine gelince daha düşük bir toleransa sahiptir, ancak gebe kalmaya çalışıncaya kadar sorunun farkında olmazlar. Bir kadın, regl döneminde bir şeylerin dalgalanması olağandışı olmadığı için hiçbir şey olarak yok saydığı bir değişikliği fark edebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar alkolden diğerlerine göre daha olumsuz etkilenmektedir.

Kadının yaşına bağlı olarak içki içmek menopozu da etkileyebilir ve “değişim” in ne zaman gerçekleşeceği konusunda bir etkiye sahip olabilir. Orta derecede içki içen kadınlarda menopoz on yıl kadar erken ortaya çıkabilir!

Alkol, kadınlarda doğurganlığı pek çok yönden etkileyebilir. Östrojen ve progesteron seviyeleri, hamile kalabilen bir kadın için önemlidir ve alkol bu seviyeleri kesintiye uğratabilir ve bir kadının gebe kalmasına engel olabilir. Ve sonra alkolün hamileliğiniz için yapabileceği her şey var.

Kadınların çoğu hamile kaldıktan sonra içki içmeyle ilgili sorunları fark eder. Hamileliğin ve alkolün bir hayır-hayır olduğunu bilirler, ancak çok azı bunun hamilelik öncesi durumunuz ve özellikle doğurganlığınız üzerindeki etkisinin farkındadır.

Bebek sahibi olmaya çalışan herkes için en iyi seçenek, alkolün kadınlarda doğurganlığı nasıl etkilediğinin farkında olmak ve alkolden tamamen kaçınmaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir