Alkol Tüketimi Düşüğe Neden Olur Mu?

Hamileyken alkol tüketip tüketemeyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, sonuç basit: İçki içmek ve hamilelik karıştırmayın!

Gerçekler!

Hamileliğinize veya bebeğinize zarar verebilecek alkol tüketiminin kesin eşiği ile ilgili bazı tartışmalar olsa da, çok sayıda araştırma, düzenli olarak haftada beş veya daha fazla alkollü içecek tüketmenin özellikle ilk üç aylık dönemde düşük yapma riskini artırabileceğini belirlemiştir. Ve izole edilmiş aşırı alkol vakaları düşüğe neden olmasa da, artan kanıtlar aşırı içki içme ile artan ölü doğum riski arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Doktorlar, hamilelikte özellikle ilk üç ayda alkol tüketiminin bebek üzerinde toksik etkileri olduğunu uzun süredir biliyorlar. Ne anlama geliyor? Erken gebelik kayıplarının çoğu, yumurta sitoplazmasındaki anormalliklerden kaynaklanır. Alkol gibi toksinler doğrudan sitoplazmayı ve dolayısıyla yumurtanın kalitesini bozarak düşük yapma riskini artırır.

Ayrıca, gebelikte düzenli veya aşırı alkol tüketimi, Fetal Alkol Sendromu (FAS) olarak bilinen bir bozukluk riskini artırır. FAS, zihinsel gerilik, büyüme yetersizliği, davranış bozuklukları, yüz anormallikleri ve merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile karakterizedir. FAS, alkolik kadınlardan doğan bebeklerin yüzde 30 ila 40’ında görülür. Hamilelik sırasında tüketilen alkolün neden olduğu ek yan etkiler, doğuştan kalp kusurları ve beyin anormallikleridir.

Bakınız: Alkolün Doğurganlığa Etkileri!

Alkol ve Üreme Sistemi

Hamile kalmaya çalışan tüm kadınlar, alkolün üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olmalıdır. Alkol kötüye kullanımı ve alkolizm hipotalmik-hipofiz-yumurtalık disfonksiyonu ile ilişkili olup amenore (adet görmemesi), anovulasyon (yumurtlamanın olmaması), luteal faz bozukluğu (endometriyal zarın anormal gelişimi), hiperprolaktinemi ve diğer ovulatuar disfonksiyonlara neden olur.

İlginç bir şekilde, araştırmalar, birinci trimesterde alkol tüketimiyle ilişkili risklerin ikinci ve üçüncü trimesterde azaldığını da bulmuştur. Bununla birlikte, doktorların ve araştırmacıların bu sonraki aşamalarda güvenli bir alkol tüketimi seviyesini henüz belirlemedikleri göz önüne alındığında, eve dönüş mesajı açıktır: Hamileyseniz, alkol içmeyi mümkün olduğunca sınırlayın!

Endişe verici bir şekilde, son çalışmalar, alkol tüketimi ile düşük, ölü doğum, FAS ve diğer gebelik komplikasyonları arasındaki açık bağlantılara rağmen, hamile kadınlar arasında içme ve sigara kullanımında bir artış olduğunu bildirmiştir. Düzenli olarak içiyorsanız veya alkol tüketimiyle ilgili bir sorununuz varsa, size tavsiyelerde bulunabilecek ve bu sorunu yönetmede size rehberlik edebilecek doktorunuza danışın.

En iyi tavsiye!

Özetle, çoğu doktor hamilelik boyunca alkolden tamamen uzak durmayı veya en azından tüketimi haftada bir kadeh şarapla sınırlamayı önermektedir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir