Alkol İçmek Doğum Kontrolünü Etkiler Mi?

Hayır, alkol kullanımı doğum kontrolünüzün etkinliğini etkilemez. Bununla birlikte, doğum kontrol başarısızlığı riskinizi artırabilecek başka yan etkileri olabilir. Alkol ve doğum kontrolünü birleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz.

Alkol Kullanımı Doğum Kontrolünüzü Nasıl Etkiler?

Alkol, doğum kontrol yöntemlerinin çalışma şeklini etkilemese de, hamile kalma şansınız üzerinde dolaylı etkileri olabilir. Bunun nedenleri:

Doğum kontrolünü almayı unutmak. Çok alkol içiyorsanız, doğum kontrolünüzü doğru zamanda almayı unutabilirsiniz. Bu muhtemelen hap kullanıyorsanız, her gün aynı saatte almazsanız etkinliğini kaybeder. Özellikle sadece progestin hapları, hamileliğin korunması için her gün aynı üç saatlik sürede alınmalıdır.

Normalden daha sarhoş olmak. Doğum kontrol hormonları vücudunuzun alkolü metabolize etme hızını değiştirebilir. Çünkü karaciğeriniz hem hormonları hem de alkolü işlemek için çalışıyor. Sonuç olarak, daha hızlı sarhoş olabilir ve normalden daha uzun süre kalabilir, doğum kontrolünüzü almayı veya ilişki sırasında koruma kullanma şansınızı artırabilirsiniz.

Kusma. Hastalandığınız noktaya kadar içerseniz, doğum kontrolünüz işe yaramayabilir. Bu, muhtemelen vücudunuzu yumurtlama ve döllenmeyi önlemek için gerekli hormonları emme şansına sahip olmadan önce, hapı aldıktan sonraki iki saat içinde kusarsanız ortaya çıkar.

Alkol Kullanırken Doğum Kontrol Başarısızlığını Önleme

Alkol içeceğinizi biliyorsanız, doğum kontrolünüzün çalışmaya devam etmesini sağlamak için adımlar atabilirsiniz. Bunlar şunları içerebilir:

  • İlerisini planlamak. İçeceğinizi biliyorsanız, prezervatif gibi bir tür yedek doğum kontrolü önlemleri alın ve partnerinize güvende olmak için kullanmak istediğinizi bildirin.
  • Hapınızı almak için hatırlatıcılar ayarlama. Hapınızı uygun zamanda almanızı hatırlatmak için telefonunuzda veya diğer akıllı cihazlarınızda bir alarm ayarlayın. Bu, genellikle sabahları hapınızı alıyorsanız ve çok geç uykuya dalmak istemiyorsanız özellikle yararlı olabilir.
  • Hapınızı günün ortasında alın. Programınızı, doğum kontrolünüzü her zaman günün ortasında, almayı unutmanızın daha az olası olacağı şekilde ayarlayın.
  • Gerekirse yedek doğum kontrolünü kullanın. Kazayla doğum kontrol hapınızı almayı kaçırırsanız, yumurtlamaya başlama şansınız vardır. Bu durumda, ilişki sırasında prezervatif gibi bir koruma yöntemi kullanın.
  • Kustuktan sonra başka bir hap almak. Alkol, doğum kontrol hapınızı aldıktan sonraki iki saat içinde fiziksel olarak hastalanmanıza neden olursa, hemen başka bir hap alın.

Bu alışkanlıklar hamile kalma şansınızı azaltmanıza yardımcı olurken, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon bulaşmasını engellemez. Sadece prezervatifler bu enfeksiyonların yayılmasını önleyebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir