Adetliyken Hamile Kalınır Mı?

Bir menstrüal dönem, üreme sisteminizin uterus astarını tuttuğu bir dönemdir. Bu, önceki regl döngünüzün sona erdiği ve yeni bir menstrüal döngünün başladığı zamandır.

Bu süre, yumurtlama aşamasını da beklenen sürenizden 14 gün önce ayarlar. Yumurtlama sırasında hamile kalma şansınız en yüksektir. Ancak, bir döngüde infertil bir zaman olarak kabul edilen döneminiz boyunca veya çevresinde hamile kalmanız mümkün mü? Bu yazıda bu soruya ve daha fazlasına cevap veriyoruz. Okumaya devam edin.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Cetveli

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Genellikle, adet döngüsünün dönem aşaması daha az doğurganlık ve hamile kalma şansınız yüksektir. Ancak şans tamamen göz ardı edilemez. Bakalım neden:

Yukarıda belirtildiği gibi, yumurtlama bir sonraki dönemden 14 gün önce gerçekleşir. Bu nedenle, 28 günlük tipik bir regl döngüsünde yumurtlama 14. gün civarında başlar ve 32 günlük bir döngüde 18. günde olması muhtemeldir. Yumurtlama işlemi sırasında yumurta fallop tüpüne salınır ve 12 saat orada kalır.

Adetin 4. günü hamile kalınır mı? Daha kısa bir adet döngüsü, yani 21 ila 23 gün olması durumunda, yumurtlama çok daha erken başlar (bir yumurtlama hesaplayıcısı kullanılarak tahmin edilebilir), yani menstrüasyon ve yumurtlama arasındaki zaman boşluğu daha azdır.

Spermler uygun koşullar altında üreme sisteminde 48-72 saat yaşayabileceğinden, regl döneminiz boyunca ilişkiye girerseniz, sperm hala vücudunuzda olduğu için erken yumurtlamadan sonra hamile kalma şansınız vardır.

Adet döneminiz dört günden uzun bir süre devam ederse ve adet döngünüz kısaysa, adet döneminizden kısa bir süre sonra yumurtlayabilirsiniz. Bu nedenle, regl döneminizin sonunda ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınız vardır.

Bazen yumurtlama lekelenmesini kanama olarak karıştırıp kısa bir süre sonra korunmasız cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bu koşullar altında seks yapmak sizi hamile bırakacaktır. Özellikle yumurtlama dönemleriniz düzensiz olduğunda, yumurtlamanın doğru zamanını bilmek zorlaşır.

Kısacası, adet kanaması olsa bile hamile kalmak istemiyorsanız, doğum kontrol yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Prezervatif veya doğum hapı kullanabilirsiniz. Ve hamile kalmak istiyorsanız, adet dönemi denemek için doğru zaman değildir.

Adet dönemi , öncesi ve sonrasını takip eden günler hamile kalmak için en uygun zaman değildir. Hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlama döneminiz boyunca cinsel aktiviteye sahip olmanız gerekir. Ancak hamilelikten kaçınmak istiyorsanız, doğumdan önce ve sonra da daha az doğurganlık döneminde bile kontraseptif almanız gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir