Adet Öncesi Sendromu Belirtileri ve Hamilelik Belirtileri

Çoğu kadın adet öncesi sendromundan muzdarip olduğu halde, bunun farkında olmayabilir. Premenstrüel sendrom (PMS), doğrudan adet döngüsü ile bağlantılıdır. Kadınlar genellikle adet periyotundan bir veya iki hafta önce premenstrüel sendrom belirtileri deneyimler.

Adet döngüsü başlayınca bu belirtiler ortadan kalkar. Bu nedenle, birçok kadın, özellikle gebe kalmaya çalışan kadınlar erken hamilelik belirtileri ile adet öncesi sendromu belirtilerini karıştırabilirler. Semptomlar neredeyse benzerdir ve bir kadın için bu iki durum arasında ayrım yapmak son derece zordur.

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, yapacağınız en basit şey beklemektir. Adet öncesi sendromu belirtileri kadınları endişelendirebilir. Bazı kadınlar her ay bu ikilem ile karşı karşıya kalırlar. Ama endişelenmenize gerek yoktur. Bu yazımızın devamında adet öncesi sendromu belirtileri ile hamilelik belirtileri arasındaki farkı nasıl ayırt edeceğiniz konusunda bilgiler paylaşacağız.

Premenstrüel Sendrom (PMS) Belirtileri:

PMS ya da premenstrüel sendrom her kadının deneyimlediği, adet döneminden en az bir veya iki hafta önce ortaya çıkan belirtilerdir. Semptomlar genellikle 28 günlük düzenli adet döngüsünün 14.günü olan yumurtlama döneminden sonra başlar.

Adet kanaması başlayınca bu belirtiler kaybolur ve bir dahaki ayın adet döngüsünden önce yeniden ortaya çıkar. Bu belirtiler, bir kadın hamile kaldığında ya da menopoz yaşına ulaştığında bozulur.

Her kadın farklı fizyolojik yapıya sahiptir. PMS sendromu, her kadında değişiklik gösterebilir ve kimi kadınlarda semptomlar şiddetli olabilir. Örneğin; bazı kadınlarda adet öncesi belirtiler çok rahatsızlık verici olabilir. Sık karşılaşılan adet öncesi sendromu belirtileri şöyledir:

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Hassas ve şiş göğüsler
  • Baş ağrısı
  • Depresyonlu ruh hali
  • Anksiyete
  • Eklem ve kas ağrısı
  • Yeme isteği
  • Adet sancıları
  • Konsantrasyon ve odaklanma bozukluğu

Adet öncesi sendromu belirtilerinin çoğu, erken gebelik belirtileri ile neredeyse benzerdir. Bu dönemlerde adet öncesi sendromu belirtileri, hamilelik belirtileri ile karıştırılabilir.

Erken Gebelik Belirtileri:

Gebeliğin erken belirtilerinden bazılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu belirtileri bilmek, adet öncesi sendromu belirtileri ile hamilelik belirtilerini ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

1. Göğüslerde Hassasiyet ve Şişme:

Göğüslerin şişmesi ve hassaslaşması, PMS ve hamileliğin ortak belirtileridir. Peki nasıl ayırt edilir?

Gebeliğin ilk günlerinde, göğüsler hassas hale gelebilir. Gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta gibi kısa bir süre sonra bu belirtiyle karşılaşabilirsiniz. Adet kanaması olduktan sonra ise göğüslerde hassasiyet kaybolur. Eğer adet gecikmesi varsa ve göğüsleriniz hassassa, hamilelik testi yapabilirsiniz.

2. Bulantı:

Erken hamilelik belirtileridir. Ancak, adet öncesi nadir görülür. Genellikle mide bulantısının nedeni, gebe olduğunuzu, adet öncesi sendromundan kaynaklanmadığını gösterir. Özellikle sabah bulantıları varsa, hamile olduğunuzun göstergesi olabilir.

3. Yorgunluk ve Aşırı Halsizlik:

Kendinizi aşırı bitkin ve halsiz hissetmeniz, hem pms hem de hamilelik belirtisi olabilir. Eğer yorucu hiçbir şey yapmadığınız halde normal zamanlarda yorgun hissediyorsanız, adet öncesi sendromu belirtisi olabilir. Eğer adet gecikmesi olduysa ve aşırı yorgunsanız, bu hamilelik belirtisi olabilir. Kadınlar genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde yorgunluktan yakınırlar.

4. Yeme İsteği ve Aşerme:

Erken gebelik belirtileri arasında bazı gıdalara karşı aşırı özlem olabilir. Adet öncesinde ise çikolata gibi tatlı ve abur cubur yiyeceklere istek artar.

5. Kramp ve Lekelenme:

Hafif kanama veya kramp; gebelik ve adet öncesi belirtiler arasındadır. Adet öncesi kadınlarda kramp yaygın görülür. Ancak, hafif kanama olması veya lekelenme gebeliğin ilk işaretlerindedir.

6. Ruh Hali Değişiklikleri ve Ağlama Nöbetleri:

Eğer ağlamaklı hissediyorsanız, ruh hali değişiklikleri varsa, bunlar hem hamileliğin hem de adet öncesi sendromunun ortak belirtileridir. Adet öncesinde birçok kadın öfke ve sinirlilik gibi ani duygularla karşılaşır. Belirtiler benzer olduğu için, adet gecikmesi varsa hamilelikten şüphelenilebilir.

7. Akne:

Hormonal değişiklikler görünüşü etkiler. Özellikle adet öncesi akne ve sivilce sorunları yaygındır. Eğer yüzünüzdeki akneler 10 gündür geçmiyorsa, gebe olabilirsiniz.

8. Kilo Alma Ve Şişkinlik:

Adet öncesi vücudunuz su tutma eğilimindedir. Bu nedenle şişkinlik olabilir. Bu dönemlerde birçok kadın birkaç kilo alabilir. Ancak regl kanaması başladıktan sonra şişkinlik gider. Eğer karın bölgesinde kilo artışı söz konusuysa ve şişkinlik varsa, hamileliğin ilk göstergelerinden biridir.

Adet gecikmesinin altında yatan onlarca sorun vardır. Bunlara tiroid bozuklukları, anemi, düşük hemoglobin, demir eksikliği, kullanılan ilaçlar, obezite, alkol bağımlılığı örnek verilebilir. Eğer adet gecikmesi varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle bunu teyit etmeniz için hamilelik testi yapabilirsiniz. Eğer hamilelik testi negatifse ve adet gecikmesi varsa, doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.