Adet Kanaması Öncesi Hamilelik Belirtileri Olur Mu?

Hamilelik belirtileri, adetiniz sona ermeden yaklaşık bir buçuk hafta önce veya yumurtlamadan 12 ila 15 gün sonra (veya yumurtlama süresi civarında olduğu gibi) sonra başlayabilir. Bununla birlikte, semptomların başlangıcı bir kadından diğerine farklılık gösterir.

Bazı kadınlar gebe kaldıktan sonraki bir hafta içinde mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, uyku hali ve şişkinlik gibi semptomlar yaşarlar.

Artan idrara çıkma sıklığı gibi belirtiler genellikle adetinizin geçtiği zaman diliminde ortaya çıkar. Vajinal akıntı, areoladaki değişiklikler ve yüksek vücut ısısı gibi semptomlar sonunda ortaya çıkar ve sadece yakın muayenede tespit edilebilir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplaması

Evde Gebelik Testini Ne Zaman Yapılmalı?

İdeal olarak, yumurtlama zamanından evde gebelik testi almak için bir ila iki hafta beklemelisiniz. Ancak, adet gecikmesinden sonra bir haftaya kadar beklerseniz doğru bir sonuç alabilirsiniz. Evde gebelik testleri, bu dönemde zirveye çıkabilen hCG’yi tespit eder.

Yumurtlama döneminde ilişkiye girdiğiniz günden itibaren, vücudunuz içinizde yeni bir hayat geliştirme sürecindedir. Adet gecikmesinden önce belirti ve semptomlar hamileliği gösterebilirken, sadece test yapmak size kesin sonuçlar verebilir.

Erken hamilelik belirtilerinden bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız ve hamilelik testi sonucunuz negatif olsa bile hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Bazen çok erken veya geç yapılan evde gebelik testleri de yanlış negatif verebilir. Doktor, doğru teşhis için belirli bir zamanda kan testleri önerebilir.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy; U.S. Food and Drug Administration (2017)
  2. Am I pregnant? Early signs and symptoms; NCT

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir