Adet Günü (Regl Tarihi) Nasıl Hesaplanır? Regl Takvimi

Adet Dönemi Hesaplayıcısı ve Takvimi

Adet gününüzün ne zaman biteceğini öğrenmeye mi çalışıyorsunuz? O zaman mestrual dönemi daha iyi planlayabilmeniz için bu süre hesaplayıcı kullanmalısınız. Bilgilerinizi girdiğinizde kişisel adet dönemi takviminizi alabilirsiniz. Bu ayrıca regl gecikmesi veya düzensiz adetleriniz hakkında endişeleriniz varsa yardımcı olur. Bu adet döngüsü hesap makinesi ile regl dönemlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

Adet Dönemi Nedir?

Adet (regl) dönemi veya adet kanaması bir kadının aylık kanamasıdır. Bu yumurtladığınızda oluşur ve yumurta döllenmez. Bu nedenle, vücudunuz endometriyumu (uterusun astarı) akar ve kanamaya neden olur.

Rahimden küçük bir servikal açıklıktan akar ve vajinadan geçer. Kanama üç ila beş gün sürer. Adet dönemi olarak da bilinen regl dönemi, üreme çağında kadının normal cinsel sağlığının bir parçasıdır.

Adet Döngüsü ve Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

Adet Döngüsü Hesaplayıcı

Menstrual döngü nedir? Adet döngüsü de denir ve regl döneminizin ilk gününde başlar. Başka bir deyişle, döngünün birinci günü döngünüzün birinci günüdür, ikinci döngü döngünün ikinci günüdür vb. Genel olarak, kanama üç ila beş gün boyunca olur ve bir kadından diğerine farklılık gösterir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, menstrüal döngünün düzenli kanamanızın olduğu günden başlayıp lekelenmeme gününden başlamasıdır.

  • Örneğin, 3 Mart’ta fark etmeye başladınız, ancak gerçek kanama bir gün sonra başladı. Adet döngünüzün ilk günü 4 Mart. Diyelim ki beş gün boyunca kanıyorsunuz, bu nedenle adet döneminizin süresi Mart ayı için beş gündür.
  • Şimdi, bir sonraki menstrüal döneminiz 2 Nisan’da başlamışsa, adet döngüsü uzunluğunuz 4 Mart’tan 1 Nisan’a kadar (bir sonraki döneminizden bir gün önce) gün sayısıdır, bu da 29 gündür. Bir sonraki menstrüal dönemin ilk gününü saymamalısın çünkü o gün bir sonraki adet döngüsünün altına girecektir

Genel olarak, adet dönemi düzenli olarak kanamanız gereken gün sayısıdır ve adet döngüsü, son regl döneminizin ilk gününden (LMP) bir sonraki regl döneminizin başlangıcından bir gün öncesine kadar geçen gün sayısıdır. Menstrüel siklusun ortalama uzunluğu 28 gündür, ancak kişiden kişiye değişir.

Bakınız: İmplantasyon (Yerleşme Kanamas) Hesapması

Adet Dönemini Not Almak Neden Önemli?

Bazı nedenlerden dolayı adet dönemini ve döngüyü takip etmek önemlidir. Vücudunuz ve adet döngüsü hakkında ne kadar çok şey anlarsanız, bir şeyin yanlış olup olmadığını daha hızlı anlayabilirsiniz. Menstrüel siklustaki bir değişiklik genellikle kadınlarda çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisidir.

Ayrıca, gebe kalmayı planlıyorsanız veya hamileliği önlemek için güvenli bir ilişkiye girmeye çalışıyorsanız adet dönemlerini izlemek de önemlidir.

Aylık menstrüal dönemlerinizi takip etmenin birincil amacı, adet döngüsünün uzunluğunu tahmin etmek ve olası yumurtlama süresini varsaymaktır. Hamile kalmak için çalışıyorsanız, yumurtlama süresi etrafında bir ilişkiye girebilirsiniz ve hamileliği önlemek istiyorsanız, yumurtlamadan önce ve sonra birkaç gün cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Ayrıca menstrüal dönemleriniz düzensiz hale geldiğinde, tiroid sorunu, hormonal dalgalanmalar, diyabet, karaciğer problemleri, önemli miktarda kilo alma veya kilo verme, aşırı stres veya yeni bir egzersiz rutini benimseme gibi sağlık sorunlarını gösterebilir. Düzensiz adet dönemleri başka semptomlar eşlik ederse, doktorunuza danışmalısınız.

Adet Dönemi İzleyici Nedir? – Bitiş Sürenizi Bilin!

Adet dönemi uygulama veya takvim ile son regl döneminizin ilk günü (LMP) ve adet döngünüzün ortalama uzunluğu gibi sonraki girişleri, Verimli Günleri, Yumurtlama gününü ve Güvenli Günleri tahmin etmek için kullanıcılardan girdi alır. Sitemizdeki hesaplayıcılar, bir yıl boyunca gelecek regl dönemleri ve yumurtlama aşamasını tahmin eder, böylece dönemsiz özel bir etkinlik planlayabilirsiniz.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Cetveli 2020

Menstruasyon ve Adet Döngüsü Arasındaki Fark?

Bir kadın menstruasyon yaptığında, vücudu uterusun astarını atar. Kan uterustan küçük bir açıklıktan akar ve kanı vajinadan geçirir. Buna menstruasyon denir.

Yasal Uyarı:

Adet dönemi hesaplayıcı, normal adet döngünüzü göz önünde bulundurarak yaklaşık tarihleri ​​sağlar. Menstrüel sikluslarınız düzensizse, araç yumurtlama gününüzü veya periyodunuzu belirlemekte sorun yaşayabilir. Menstrüal dönem hesaplayıcıları %100 doğru olmasa da, regl döngüsü hala çok yararlı bir araçtır. Gebelopedi, ilişkili herhangi bir sapma, arıza veya yükümlülükten sorumlu değildir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir