Adet Gecikmesinin 9 Önemli Nedeni

Stres, uyku programında değişiklikler ve daha fazlası dahil olmak üzere adetinizin gecikmesine neden olabilecek 9 neden!

Stresliyseniz veya yeterince uyuyamıyorsanız, adetiniz gecikebilir.

Emzirme, kilo kaybı, çok fazla egzersiz, uyku programınızdaki değişiklikler, perimenopoz ve tabii ki hamilelik nedeniyle adetiniz gecikiyor olabilir.

Kilo alımı da adet gecikmesine neden olabilir. Çünkü vücut yağı hormonlarınıza müdahale edebilecek östrojen üretir.

PCOS, çölyak ve diyabet gibi hastalıklar da adetinizi geciktirebilir.

Adetleri geciktiğinde cinsel olarak aktif birçok insanın sahip olacağı ilk düşünce, hamile olduklarıdır. Bununla birlikte, adetinizin gecikmesi veya hatta tamamen geçmemesinin hamilelik dışında birçok nedeni vardır.

Yumurtlama ve adet görme süreci hassas bir hormon dengesine bağlıdır ve bu hormonlar az da olsa atılırsa adetinizin gecikmesine neden olabilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Bu makale, adetinizin gecikmesine neden olabilecek dokuz nedeni ve biyolojik olarak perde arkasında neler olduğunu açıklıyor.

1. Emzirme:

Bebeğinizi yalnızca emziriyorsanız, adet görmeme veya adet görmeme durumu sık görülür.

Fountain Valley, California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde OB/GYN Lideri olan G. Thomas Ruiz, bunun nedeni emzirmenin yüksek prolaktin hormonu seviyeleri ile ilişkili olmasıdır, diyor.

Yüksek prolaktin seviyeleri, adet döngüsü ve yumurtlama için önemli olan iki hormonun salgılanmasını baskılar: folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinize edici hormon (LH).

Bazı insanlar emzirmeyi tamamen bırakana kadar adet görmeyebilir.

2. Stres:

Stresi doğal yollarla azaltmanın 6 yolu

Stres sadece zihinsel sağlığınızı etkilemez. Ayrıca adet döngüsünü atarak hormonlarınızı da etkileyebilir.

Uzmanlar, stresli olduğunuzda, stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonu seviyenizin arttığını söylüyor. Yüksek kortizol LH salgısını baskılayacak ve bu da yumurtlamayı etkileyecektir.

Stres ayrıca östrojen ve progesteron hormon seviyenizi düşürebilir ve bu da adetinizi düzensiz hale getirebilir.

Uzmanlar, üniversite final sınavları gibi yüksek stresli durumlarda adetin kaçırılmasının alışılmadık bir durum olmadığını söylüyor.

3. Uyku programında değişiklikler:

Tutarlı bir uyku programı, biyolojik programınızı da tutarlı tutar. Ancak uyku programınız bozulduğunda, hormonların salgılanması genellikle olduğu kadar tutarlı ve düzenli değildir, bu da üreme hormonlarının salgılanmasını etkiler, diyor Keck Medicine of USC’de kadın doğum uzmanı ve jinekolog Evelyn Mitchell.

Vücudunuz menstrüasyonla ilişkili hormonları salmıyorsa, gecikmiş veya gecikmiş bir döneminiz olabilir.

Ayrıca, uyku eksikliği strese katkıda bulunabilir, bu da yine kortizolde bir artışa neden olur ve bu da regl zamanınızı etkileyebilir.

4. Kilo vermek:

Mitchell, egzersiz yapmanın ve çok az yemenin aşırı sonuçlara yol açabileceğini söylüyor.

Kilo kaybı adet gecikmesine veya adet gecikmesine neden olabilir.

Uzmanlar, kilo verirken beynin gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) salgılamayabileceğini söylüyor. GnRH, FSH ve prolaktin gibi üreme hormonları da dahil olmak üzere hipofiz bezi tarafından salınan diğer hormonların salgılanmasını kontrol eden bir hormondur.

Bu nedenle hipofiz beziniz üreme hormonları salgılaması gerektiğine dair bir sinyal almayacak ve bu da adetin gecikmesine veya gecikmesine neden olacaktır.

5. Çok fazla egzersiz yapmak:

Çok fazla egzersiz yapmak genellikle kilo kaybı ile ilişkilidir ve bu da adetin gecikmesine veya atlanmasına neden olabilir.

Ancak sabit bir kiloda olsanız bile, tek başına aşırı egzersiz, adetinizin gecikmesine neden olabilir. Örnek olarak, kadın sporcuların, sporcu olmayanlardan daha fazla adet kaçırma olasılığı daha yüksektir.

6. Kilo alımı:

Uzmanlar, kilo vermenin adet görmemenize neden olabileceği gibi, kilo almanıza da neden olabilir, diyor. Yağ dokusu veya vücut yağı östrojen üretir. Yani aşırı kilonuz olduğunda, vücudunuzda dolaşan aşırı östrojen var, bu da beyninizdeki hormonal süreçlere müdahale edebilir.

“Östrojen beyne olumsuz geribildirim verebilir ve beyni kandırarak ‘Oh, belki de bu hormonu o kadar fazla salgılamam gerekmiyor’ diye düşündürür ve bu da yumurtlama ve regl eksikliğine neden olur.

Ek olarak, aşırı kiloluysanız ve kronik olarak yüksek östrojen seviyeleriniz varsa, beyniniz yumurtlama zamanı geldiğinde yumurtalıktan artan östrojen üretimini algılamayabilir ve daha sonra yumurtlama ve adet görme olmaz.

“Her kadının yumurtlamada sorun yaşayabileceği kritik bir kilosu var gibi görünüyor. VKİ 30 ila 35 arasında olan tüm kadınların yumurtlama disfonksiyonu olmayacak. Bu nedenle kadınlar VKİ 35’e ulaşana kadar iyi durumda olacak, diğerleri işlev bozukluğu yaşamaya başlayacak.

Fazla kilolu bir kişi kilo verdiğinde ve östrojen seviyeleri daha normal bir taban çizgisine döndüğünde, adet dönemleri muhtemelen normale dönecektir.

7. Perimenopoz:

Perimenopoz, adetinizin tamamen duracağı menopoza giden zamandır. Genellikle, perimenopoz 40’lı yaşlarınızda ortaya çıkar.

Perimenopozal olduğunuzda, yumurtalıklarınızda yumurtalar tükeniyor ve östrojen seviyeleriniz düzensiz olabilir. Döngüden döngüye üretilen östrojen miktarı, yumurtlamayı ve dolayısıyla menstrüasyonu tetiklemek için yeterli olmayabilir.

Ek olarak uzmanlar, perimenopozun bazen yumurtalıkların östrojene düzgün tepki vermesini engelleyebileceğini ve bunun da menstrüasyonu geciktirebileceğini söylüyor. Perimenopoz sırasında düzenli adet görmek hala mümkün olsa da, değişen hormon seviyeleri nedeniyle aydan aya değişebilir.

Adet görmeyen bir yıldan sonra menopoza girmiş sayılırsınız.

8. Teşhis edilmemiş hastalıklar:

Geç adet görüyorsanız ve hala yeterince uyuyorsanız, tutarlı, sağlıklı bir kilodaysanız, aşırı stresli değilseniz ve menopoz öncesi veya emzirmiyorsanız, hastalık gibi diğer olasılıkları düşünmenin zamanı gelmiştir.

Adet döngüsünü etkileyebilecek bazı temel sağlık sorunlarına örnekler:

Polikistik over sendromu (PCOS): PKOS’lu kişilerde düzensiz dönemler çok yaygındır. Uzmanlar, bu durumun kişinin aylarca regl olmamasına ve regl olduğunuzda çok ağır periyotlara neden olabileceğini söylüyor.

Çölyak Hastalığı: Geciken adet dönemleri yetişkinlerde çölyak hastalığının bir belirtisi olabilir. Bunun nedeni çölyak hastalığının otoimmün bir hastalık olmasıdır ve tedavi edilmezse vücudunuzun besinleri emme yeteneğini bozabilir ve bu da adet döngüsünü etkileyebilir.

Diyabet: Diyabetli veya risk altında olan bazı kişilerde adet gecikmesi yaşanabilir. Nedeni tam olarak açık olmasa da, araştırmacılar insülin direncinin bir rol oynadığını düşünüyor.

Tiroid sorunları: Hipertiroidiniz veya hipotiroidiniz olsun, döneminiz etkilenebilir, diyor Mitchell. Tiroid, LH ve FSH sekresyonunu etkileyebilen tiroid uyarıcı hormonu üretir.

9. Hamilelik:

Cinsel olarak aktif kişilerde adet gecikmesinin en yaygın nedeni hamileliktir.

Hamileyken adet görmezsiniz. Uzmanlar, hormonal olarak hamilelik, yüksek progestin hormonu seviyelerine neden olur ve yüksek progestin yumurtlamayı baskılar, diyor.

Vücudunuz, yumurtlama ve menstrüasyondan sorumlu hormonları serbest bırakmak yerine hormonları salacak ve büyüyen bebeğe uyum sağlamak için değişiklikler yapacaktır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Ara sıra adet gecikmesi normaldir ve stres, uyku eksikliği, aşırı egzersiz veya kiloda önemli değişiklikler gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Ancak art arda üç veya daha fazla adet dönemi kaçırdıysanız, amenore adı verilen bir sağlık sorununuz var ve hekiminizden randevu almalısınız.

Doktorunuz geç adet görme veya adet görmeme nedeninizin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ve altta yatan herhangi bir rahatsızlığınız olmadığından emin olabilir ve normal, düzenli adet görmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir