Adet Gecikmesi Öncesinde 15 Erken Hamilelik Belirtisi

En Bariz Hamilelik Belirtileri

Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki farklar neler? Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar? Adet öncesi lekelenme hamilelik belirtisi mi? Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Yüzde yüz hamilelik belirtileri? En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Geleneksel hamilelik belirtileri neler?

Hamile kalmaya istekli olduğunuzda, yumurtlamanızı yakından izleyebilir ve buna göre eşinizle ilişkiye girebilirsiniz. Ve, regl periyodunuzu adet olacağınız güne kadar beklemek yerine sonucu mümkün olan en kısa sürede bilmek isteyebilirsiniz. Fakat regl gecikmesi olmadan önce bile hamile olup olmadığınızı öğrenebilir misiniz?

Adet gecikmesi, yani adet kanaması olmaması hamileliğin ilk büyük belirtisi olabilir. Ancak sadece hamilelik testi, kan testi veya ultrason taraması hamileliğinizi doğrulayabilir. Adet gecikmesi olmadan önce bile bazı değişiklikler olmaya başlasa da, bunlar doğru değildir ve gebeliği mutlaka doğrulamayabilir.

Bu yazıda, hamilelik semptomlarının PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarından, adet gecikmesi olan bir adet döngüsünden önce olası hamilelik semptomlarından nasıl değiştiğini ve hamileliği onaylamak için bunlara güvenip güvenemeyeceğinizi size anlatıyoruz.

Adet Belirtileri Ve Hamilelik Belirtileri Arasındaki Fark

PMS (adet öncesi sendromu) ve hamilelik belirtileri oldukça benzerdir. Ancak bazıları (bazal vücut sıcaklığı, koyulaşan areolalar, bulantı, istek üzerine gıda isteksizlikleri gibi) hamilelikte daha belirgin ve şiddetli hale gelebilir. Evde hamilelik testi yapmak, bu semptomların gebe kalma belirtileri veya PMS’nin etkileri olup olmadığını anlamanın en iyi yolu olabilir.

Adet Kanaması Öncesi Erken Gebelik Belirtileri

Adet görmemek, hamileliğin belirgin bir işareti olsa da, adetinizin sona ermesinden önce yaşadığınız diğer bedensel belirtiler olabilir. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

1. İmplantasyon kanaması ve kramp

Verimli pencereniz sırasında korunmasız ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınız vardır. İmplantasyon, döllenmiş yumurta uterusun astarına yapıştığında gerçekleşir. Böyle bir durumda, adet döneminiz boyunca implantasyon kanaması yaşayabilirsiniz.

İmplantasyon kanaması hafiftir ve külotunuzda veya vajinanızı silerken sadece birkaç damla kan görebilirsiniz. Bu nedenle, fark edebilir veya etmeyebilirsiniz.

2. Bazal vücut sıcaklığı

Bazal vücut ısısı yumurtlamanın bir göstergesi olarak kabul edilir. Yumurtlamadan bir hafta kadar önce, bazal vücut sıcaklığınız yaklaşık yumurtlama öncesi durumdaki ortalama olan 36 °C ila 36.6 °C olabilir. Yumurtlamadan bir ila iki gün sonra, bazal vücut ısınız genellikle bir miktar artar ve adet süreniz bittikten sonra azalır. Çoğu kadın hamilelik sırasında daha sıcak hissetme eğilimindedir. Ancak bunun yüksek bazal vücut sıcaklığından kaynaklandığını gösteren bir kanıt yoktur.

Bazal vücut ısısındaki değişiklikler hafiftir ve ölçülmesi kolay değildir. Ayrıca, onu ay boyunca izlemeniz gerekir. Bu da yumurtlama veya hamileliğin daha az pratik bir göstergesi yapar.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplaması

3. Göğüsler ağrı, hassassiyet ve şişme

Gebe kaldığınızda, vücuttaki hormonal değişiklikler, göğsün etrafındaki damarların göründüğü, areolanın kararması ve göğüslerin karıncalanmasına neden olan göğüslerde hassasiyet veya şişme ile sonuçlanabilir. Bu değişiklikler, gebe kaldıktan bir ila iki hafta sonra ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler PMS’nin belirtilerine benzeyebilir, ancak hamileyseniz şiddetli olabilir. Adet döneminiz geç olursa ve diğer semptomlarla birlikte meme değişiklikleri fark ederseniz, emin olmak için bir gebelik testi yapın.

4. Yorgunluk

Nedensiz yorgunluk, gebeliğin erken bir belirtisi de olabilir. Progesteron hormonu seviyelerinde bir artış sizi her zaman yorgun ve uykulu yapabilir. Ek olarak, vücut fetüsünüzün büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretmeye başladığında, özellikle beslenmenizde yeterli mineral, vitamin, demir ve sıvı almazsanız, yorgun hissedebilirsiniz.

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminleri alın. Kafein ve ilgili ürünlerden kaçının ve yorgunlukla savaşmak için iyi uyuyun. Yorgunluğun anemi, hipotiroidizm vb. gibi diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceğini ve gebeliğin tek göstergesi olmayabileceğini unutmayın.

5. Bulantı

Bulantı veya sabah bulantısı, erken aşamalarda fark edebileceğiniz klasik bir hamilelik belirtisidir. Adet gecikmesinin ilk haftalarında, hamileliğiniz onaylanmadan önce bile belirgin hale gelebilir. Baş dönmesi, güçsüz ve bazen kusmak hissi gibi hissedebilirsiniz.

Günün herhangi bir saatinde bulantı hissedebilirsiniz. Ancak erken sabahlar daha kötü olabilir. Bu yüzden sabah bulantısı olarak adlandırılır. Kadınların yaklaşık %50 ila %80’i sabah bulantısı geçirir, ancak şiddeti değişebilir. İlk hamileliğinizde durum daha kötü olabilir, ancak sonuçta ortaya çıkabilir.

Bu semptom, gebe kaldıktan sonra iki ila sekiz hafta arasında herhangi bir zamanda başlayabilir.

6. Şişkinlik ve gerginlik hissi

Karnınızın çıkıntılı olduğunu ve pantolonunuzun sıkılaştığını hissedebilirsiniz. Midede ağır veya şişkinlik hissi, adet gecikmesinden önce hamileliğin yaygın bir belirtisidir.

Sindiriminizi geciktiren progesteron hormonu nedeniyle şişkinliği gaz ve geğirme takip edebilir. Ancak, şişkinlik diğer hazımsızlık sorunları nedeniyle de olabilir.

7. Gıda isteksizlikleri

Bir zamanlar sevdiğiniz yiyeceklerden hoşlanmaya başlayabilir ve hatta onlardan kaçınabilirsiniz. Aynı zamanda kokuları veya tatları sizi mide bulandırabilir. Bulantı ve kusma olduğunda gıdalardan tiksinmek hamileliğin erken döneminde yaygın olabilir. Bazıları iştahlarını ikinci veya üçüncü trimesterde geri alabilir. Ancak diğerleri hamilelik sırasında bununla başa çıkmak zorunda kalabilir.

Gıdalardan tiksinme ve isteksizliğin nedeni olarak progesteron düzeylerinde bir artış olsa da, teoriyi destekleyen önemli bir kanıt yoktur.

8. Baş dönmesi

Baş dönmesi ve sersemlik, kan damarları ve basınç hamileliğin erken döneminde genişlediğinde kan hacmindeki ve basıncındaki değişiklik nedeniyle hamileliğin erken döneminde de ortaya çıkabilir.

9. Ruh hali değişimleri

Huysuz hissediyor musunuz? Gebe kaldıktan sonra hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler beynin nörotransmitterlerini etkileyebilir. Bu da ağlama krizlerinden ani öfke patlamasına kadar duyguların artmasına neden olur. Bununla birlikte, kadınların dönemlerinden önce ruh hali değişimleri olduğu için ruh hali değişimlerini hamilelikle ilişkilendirmek zordur.

10. Kabızlık

Progesteron seviyelerindeki artış sindirim sisteminizi etkileyebilir. Hormonlar yiyeceğin sindirim sisteminden yavaşça geçmesine neden olduğu için bağırsak hareketleriniz zorlaşabilir. Adet döneminizden önce kabızlık gelişirse ve doğurganlık döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, evde hamilelik testi yaptırmanız gerekebilir.

11. Baş ağrısı ve sırt ağrısı

Düşük kan şekeri seviyeleri, beyin hücreleri daha düşük şeker kaynağı seviyeleri ile başa çıkmaya çalıştığından baş ağrısına neden olabilir. Sık sık baş ağrınız varsa, östrojen ve progesteron gibi kadın cinsiyet hormonlarının rahmi bebek için hazırladığı anlamına gelebilir.

Bağlarınız gevşediğinde ve vücudunuz bebeğin ağırlığını taşımaya hazırlanırken bel ağrısıyla da karşılaşabilirsiniz. İmplantasyon krampları, şişkinlik ve kabızlık da erken hamilelik sırasında sırt ağrısına neden olabilir. Uyku pozisyonlarınız da sırt ağrınızın bir nedeni olabilir.

Ağrı dayanılmazsa, doğru tanı için doktora gidin. Reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaktan kaçının. Çünkü hamileyseniz kendi kendine ilaç almak zararlı olabilir.

12. Salya akması

Salya akması yaygın bir semptom değildir. Ancak bazı kadınlar bulantı veya kusma yaşıyorlarsa aşırı tükürük (‘Ptyalizm gravidarum‘ olarak adlandırılır) üretebilirler.

Birkaç vaka çalışması, gebelerin ilk üç ayında hamile kadınlarda aşırı tükürük salgıladığını bildirmiştir. Bununla birlikte, bunun erken gebelik belirtisi olup olmadığına karar vermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

13. Susuzluk

Kadınlar ayrıca, kan hacmindeki artış veya aşırı idrara çıkma nedeniyle hamileliğin erken evrelerinde aşırı susama olabilirler. Daha fazla su içebilirsiniz ve bu sık sık idrara çıkmaya neden olabilir, bu da tekrar susuz hissetmenizi sağlayabilir

14. İdrara çıkma dürtüsü

İdrara çıkma sıklığının artması, ilk birkaç hafta içinde yaşayabileceğiniz tipik bir hamilelik belirtisidir. Bu, gebe kaldıktan sonra ortaya çıkan birçok hormonal değişiklik nedeniyle kanın aşırı üretiminden kaynaklanabilir. Böbrekler daha fazla kanı filtrelemek, mesaneyi doldurmak ve sık sık idrara çıkmak için çalışır.

15. Nefes darlığı

Vücudunuz büyüyen fetusla paylaşmak için daha fazla oksijen ve kan gerektirdiğinden, hamileliğin ilk birkaç haftasında nefes darlığı çekmeye başlayabilirsiniz. Bebek büyüdükçe hamilelik boyunca devam edebilir, oksijen ve besin maddesi ihtiyacı artar. Bir egzersiz rutinine sahip olmak, uygun bir pozisyonda oturmak, yavaş derin nefesler almak, bol kıyafetler giymek vb. Nefesinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Bu hamilelik belirtilerinden bazıları PMS’dekine (adet öncesi sendrom) benzer ve çoğu kadın tarafından göz ardı edilebilir. Ayrıca, birkaçı diğer tıbbi durumlara bağlı olabilir ve bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Bu Belirtiler Gebeliği Doğrulamak İçin Yeterince Güvenilir Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler, hamileliği doğrulayan kesin işaretler değil, sadece olası göstergelerdir. Bu nedenle, bu semptomlardan bir veya daha fazlasıyla karşılaşsanız bile, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bunlar sadece olası bir hamileliğin göstergeleridir. Hamilelik testi pozitif bir sonuç gösterdiğinde hamileliğiniz doğrulanabilir.

Hamile kalmaya çalışırken bu belirtilerden herhangi birini yaşadınız mı? Hamileliğinizi nasıl doğruladınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bize anlatın.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Signs, Symptoms and Health; Regis University
  2. Vaginal bleeding in pregnancy; NHS
  3. What are some common signs of pregnancy; National Institutes of Health (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir