Adet Düzensizliği Yumurtlamayı Etkiler Mi?

İdeal olarak, kadınların yılda 12 adet dönemi vardır. Ancak, bazıları daha az veya geciken adet kanamalarına sahip olabilir. Ani kilo alımı veya kaybı, stres, egzersizler, tiroid bozukluğu, PCOS (polikistik over sendromu) ve yumurtalık disfonksiyonu regl kanaması dönemlerinizi kesintiye uğratabilir.

Adetiniz ne kadar düzensiz olursa yumurtlamayı tahmin etmek o kadar zor olacaktır. Bununla birlikte, gebe kalmak için en iyi günleri ve hatta tarihleri ​​bilmek için tahmin etmeye çalışabilirsiniz:

Verimli mukustaki değişiklikleri (vajinal akıntı) arayın. İki veya daha fazla gün kaygan ve esnek mukus fark ettiğinizde cinsel ilişkiye geçin. Alternatif olarak, adet döngünüz boyunca düzenli bir şekilde ilişkiye geçin.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Yumurtlama kitleri yumurtlama süresinin saptanmasına yardımcı olabilir. Yumurtayı serbest bırakmak için tetikleyici olan bir LH dalgalanması (luteinize edici hormonda ani ve kısa bir artış) olduğunda testler pozitiftir.

LH dalgalanması yumurtlamadan 24-48 saat önce gerçekleşir. LH artışının önümüzdeki üç günü boyunca en doğurgan olacaksınız. Bu nedenle, sonraki üç ila dört gün boyunca her gün ilişkiye girebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir