Adet Döneminden Sonra Hamile Kalınır Mı?

Evet, bir olasılık var.

Adetin son günü hamile kalınır mı? Adet döngüsünden sonraki aşama, doğurganlığa geçtiğiniz zamandır.

28-30 günlük bir adet döngüsü için, yumurtlama 14 ila 17. gün arasında başlar. Adet döneminizden hemen sonra gebe kalma şansı az olsa da, bu imkansız değildir.

Bunu bir örnekle anlayalım. 28 günlük bir adet döngünüz varsa, doğurganlık aralığı 9. ila 14. günler arasında açık olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sperm üreme sisteminde altı güne kadar yaşayabilir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Cetveli

Şimdi, adet döneminizin altıncı güne kadar geçtiğini ve önümüzdeki beş gün içinde ilişkiniz olduğunu varsayalım. Sperm sonraki altı gün boyunca fallop tüpünde kalabilir ve 14. günde yumurtlarsanız, yumurta döllenebilir ve hamile kalabilirsiniz. Bu, adet dönemlerinizden hemen sonra hala hamile kalabileceğinizi gösterir.

Bununla birlikte, adet döneminiz erken durursa (örneğin, üç gün sonra), yumurtlamanın gerçekleşmesi için uzun bir süre vardır ve bu nedenle hamile kalma şansınız olmayabilir.

Daha kısa döngülerde (24 gün), yumurtlama 10. gün civarında gerçekleşir. Bu nedenle, kanamanız beş gün sonra durursa ve kanamanın son gününde ilişki yaparsanız, hamile kalabilirsiniz.

Daha uzun döngüler (32 gün) için, 18. günde yumurtlayabilirsiniz. Bu durumda, kanamanız beş gün sonra durursa, yumurtlamanın başlaması için zaman olduğu için güvenli bir aralığınız olur.

Not: Hamile kalmayı planlıyorsanız, bu hala doğru zaman değildir, ancak bunu deneyebilirsiniz. Ancak hamilelikten kaçınmak istiyorsanız, doğum kontrol yöntemlerini kullanın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir