Bebekler İçin Mantar Yemenin Riskleri ve Zararları

Mantar tüketimi bir bebek için aşağıdaki risklerle ortaya çıkabilir.

1. Alerji: Mantar alerjisi hava kaynaklı, oral ve temas bazlı olabilir. Lycoperdonosis, Lycoperdon mantarının sporlarının solunmasından kaynaklanan nadir bir solunum hastalığıdır. Benzer şekilde, nadir fakat olası yutulmadan kaynaklanan mantar alerjisi vakaları da belgelenmiştir. Mantarlar “antijen bakımından zengin” olarak kabul edilir, bu da birden fazla alerjen içerebileceği anlamına gelir. Yine de, mantarlar nadiren IgE aracılı aşırı duyarlılık reaksiyonuna neden olur.

2. Zehirlenme: Mantar zehirlenmesi en yaygın olarak yabani mantar tüketiminden kaynaklanır. Bununla birlikte, çiğ veya az pişmiş mantarların tüketimi nedeniyle de olabilir. Bu gibi durumlarda zehirlenmeye neden olan toksinler büyük ölçüde bilinmemektedir.

Güvenilir bir marketten veya manavdan satın alınan mantarlar güvenle tüketilebilir. Bununla birlikte, herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için mantarları seçerken, saklarken ve hazırlarken önlem almak her zaman akıllıca olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerin Mantar Yemesi Güvenli Midir?

Mantar Seçmek, Saklamak ve Hazırlamak İçin İpuçları

Aşağıdaki önlemler mantar tüketimine bağlı risklerini azaltmaya yardımcı olabilir:

  • Sadece yenilebilir olarak satılan mantarları satın alın. Bebekler için asla yabani mantar seçmeyin.
  • Sıkı bir dokuya, hatta renge ve sıkıca kapalı kapaklara sahip taze mantarları seçin.
  • Pişirmeden önce mantarları iyice temizleyin. Temizlemek için on dakika suya batırın ve ardından yüzeyinde görünen toz veya kiri temizleyin.
  • Mantarın gözle görülür şekilde hasar görmüş kısımlarını kesin.
  • Bazı mantarların pişirilmeden önce köklerinin kesilmesi gerekir.
  • Taze ve temizlenmiş mantarlar bir hafta boyunca bir kağıt torbada saklanabilir. Ancak, bir hafta içinde kullanmak en iyisidir.
  • Mantarlar bebeğinizin beslenmesine değerli bir katkı olabilir. Aşağıda bebeğinizin günlük yemeklerini tamamlamayı denemek isteyebileceğiniz bazı tarifler bulunmaktadır.

Mantarlar çok yönlü ve besleyicidir. Sadece mikrobesinler açısından zengin değil, aynı zamanda protein gibi makrobesinler için de bir güç merkezidir. Ayrıca, tıbbi değerleri olan biyoaktif bileşiklere sahiptirler. Bununla birlikte, mantarların bu sağlık yararları sadece bebeğinizin düzenli dengeli beslenmesinin bir parçası haline getirildiğinde ancak aşırı tüketilmediğinde elde edilebilir.

Bebeklere mantar yedirmek hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Mushrooms; Food Source Information; Colorado State University
  2. Magnificent Mushrooms; American Society for Nutrition

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir