9 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

9 haftalık hamilelik

9 haftalık hamilelik ile birlikte artık bebeğinizin ve eşinizle sizin hayatın nasıl değişeceğini düşünmeye başlayacaksınız. Bu yüzden hamileliğin dokuzuncu haftası, siz ve eşinizin bütçenizi gözden geçirerek gelecek planları yapabilirsiniz. Doğum izni için de araştırma yapabilirsiniz. Bu şekilde doğuma hazırlık yavaş yavaş başlayabilir. Gebeliğin 9.haftasında anne ve bebeğinde meydana gelen değişiklikler yazımızın devamında.

9 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Şu anda, hamilelik hormonu hCG, vücudunuzda en yüksek seviyede dolaşıyor. Bu da dokuzuncu haftada bazı gebelik belirtileri en şiddetli hale gelebilir demektir. Şu an yaşayabileceğiniz 9 haftalık hamile belirtilerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Ruh hali değişiklikleri: Çünkü hormon değişimi devam ediyor ve ayrıca mide bulantısı ve yorgunluk gibi diğer semptomlar sizi rahatsız ediyorsa, duygularınızı kontrol etmek daha zor olabilir. Mola vermek, meditasyon yapmak ya da sadece dizi izlemeniz ve akıl sağlığınız için stresli durumlardan kaçınmanızın doğru olduğunu unutmayın.
  • Sabah bulantısı: Hamile kadınların yüzde 80 kadarı bir çeşit sabah rahatsızlığı yaşamaktadır. Gerçekten de tüm gün hastalık olarak adlandırılmalı! Bulantıdan muzdarip olmanız halinde, kendinizi biraz hasta hissediyor olabilirsiniz ya da düzenli olarak kusmanız olabilir. Bu da gün boyu sizi rahatsız edebilir. Eğer ikizlere 9 haftalık hamileyseniz, daha şiddetli sabah bulantı semptomları olabilir. İyi ve kötü haber şu ki 9.haftada, sabah bulantısı muhtemelen en şiddetli halini alır.
  • Sık idrara çıkma: Rahiminiz genişlediğinden ve pelvik bölgenizde büyük kan akışı olduğundan, hamilelikten daha sık banyona gidiyor olabilirsiniz. Çok su içmenizi engellemeyin. Hidratlı olmanız önemlidir.
  • Yorgunluk: Hormonlarınız 9 haftalık fetüsünüzü büyütmek ve geliştirmek için fazla mesai yaparken, tamamen bitkin hissediyor olabilirsiniz. Mümkünse daha fazla uyuyun ve dinlenin. Bu gün boyunca kan şekerinizi sabit tutar. İkinci üç aylık dönemde, enerjinizin bir kısmı geri gelecek.
  • Burun tıkanıklığı: Hamilelik, vücutta daha yüksek mukus üretimine neden olabilir. Beklenmedik bir semptom gibi gelebilir.
  • Baş ağrısı: Hormon dalgalanmaları size hamilelikte baş ağrısı verebilir ve dehidrasyon, kafein geri çekilmesi, açlık, uyku eksikliği ve stres de baş ağrısına sebep olabilir. Diğer semptomlarınızı tedavi ederek, en az birkaç saatte bir yemek yiyerek, bol bol uyumaya ve bol su içmeye başlayarak baş ağrınızı gidermeniz mümkün olabilir.

9 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Annelerin çoğu, 9 hafta hamile iken dar pantolonların içine girmekte zorlanıyor olabilirler. Rahiminiz büyüyen fetüsünüzü karşılamak için genişliyor. Aslında, boyut olarak iki katına çıktı! 9 haftalık hamile karnına dokunduğunuzda, muhtemelen alt karnınızın biraz daha sert olduğunu hissedeceksiniz, bu rahim. Hatta 9 haftada biraz karnınız belirgin olabilir. Rahiminiz önümüzdeki haftalarda pelvisinizden dışa büyümeye başlayacaktır.

Hamilelik sırasında doktorunuzun ne kadar kilo almanızı tavsiye ettiği, gebelik öncesi vücut kitle indeksinize (VKİ) bağlı olacaktır. Örneğin, ortalama bir VKİ ile başlamış olmanız halinde, hamilelik sırasında toplamda 10 ila 15 kg toplam alınması söylenecektir. İlk üç aylık dönemde bunun yaklaşık 2 ila 3 kg olmalıdır. İkizlere 9 hafta hamile iseniz, şu anda haftada yaklaşık yarım kilo almayı hedeflemelisiniz.

Gebeliğin 9.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Dokuz haftaya gelindiğinde, küçüklüğünüz büyük bir yeşil zeytinin büyüklüğündedir ya da yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Kafası bu hafta daha gelişmiştir ve hala perdeli olmalarına rağmen, el ve ayak parmakları artık görülebilir.

9 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Dokuz haftaya kadar, bebeğinizin temel organları gelişmeye başladı. Birkaç hafta içinde bebeğiniz resmen fetüs olarak anılacaktır ve küçük kol ve bacak hareketleri yapmaya başlasa da, onları bir süre daha hissetmeyeceksiniz.

Şu anda bebeğinizin başı, şu anda gerçekleşmekte olan tüm beyin aktiviteleri nedeniyle hala vücuttan daha büyük. Bunun dışında, küçücük bir insana daha çok benziyor ve şimdi kuyruğunu kaybetti.

Bu hafta bir doğum öncesi randevunuz varsa, bebeğinizin kalp atışını bir el ultrason cihazı üzerinde bile duyabilirsiniz. Bu ultrason kontrolünde eğer bir kalp atışı duyamazsanız, bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez. Dahası, bu noktaya kadar, bebeğinizin kromozonları kesinlikle erkek veya kız olmasına rağmen, cinsel organlar belirgin değildir. Dokuz haftadan itibaren, belirli erkek ya da kadın genital organları oluşmaya başlayacak.

Hamileliğinizin 9. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 10 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir