9 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte 9. Ay Beslenme

Bebeğinizi doğurmadan önce geçirdiğiniz birkaç günün tadını çıkarmanın tam zamanı!

9 aylık gebeliğinizdeyken, karşı karşıya kalmanız gereken birkaç zorluk olduğunu göreceksiniz. Geçen ay olduğu gibi hiç şüphesiz çok sık sık halsiz hissedeceksiniz, oldukça rahatsız edici olabilir. Ayrıca bebek heyecanı ve beklentisi de var! Hamileliğinizin bu ay daha heyecan verici bir zaman olabilir mi?

Hamileliğin 9. Ayında Neler Yemeli?

Bu ay, bebeğinizin gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Ağırlığı hızla artacak, beyni ve ciğerleri olgunlaşmaya devam edecek. Bu ay hala bazı atıştırmalıklar ile şımartabilirsiniz, ancak ne yediğiniz konusunda dikkatli olmanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Sindirim sisteminiz hızlı kilo alımından etkilenebilir. Bu nedenle dengeli ve besleyici beslenmenize devam etmelisiniz.

Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yediğinizde, kendinize sorunsuz bir hamilelik garanti edersiniz. Dengeli bir şekilde yemek yediğinizde kabızlık ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklar önlenir. Bu da bebeğinizin düzgün gelişimine ve büyümesine yardımcı olur. Bu da komplikasyonları olmayan sağlıklı bir bebekle sonuçlanır. Beslenmenize aşağıdaki besin değeri olan yiyecekleri eklemeye dikkat edin:

Lif Zengini Gıdalar

Kara ve deniz sebzeleri, meyveler, tam tahıllı ekmekler, tahıllar, hurmalar vb.

Demir Zengini Gıdalar

Balık, tavuk, yumurta sarısı, brokoli, mercimek, bezelye, ıspanak, çilek, soya fasulyesi ve kuru erik, kuru üzüm gibi kuru meyveler gibi günlük olarak en az 3 porsiyon demir açısından zengin gıdalar tüketin.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Gebelik Belirtileri

Kalsiyum Zengini Gıdalar

Kalsiyum retansiyonu hamileliğinizin bu aşamasında zirve yapar, bu nedenle bol miktarda kalsiyumdan zengin gıdalar yemeniz önemlidir. Bu tür gıdalar arasında yeşillikler, süt ürünleri, yulaf ezmesi, badem ve susam bulunur.

C Vitamini Zengini Gıdalar

C vitamini açısından zengin gıdalar, 9 aylık hamileliğiniz sırasında da önemlidir. Bol miktarda narenciye, domates, çilek, brokoli ve karnabahar yiyin.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Folik Asit Zengini Gıdalar

Spina bifida gibi doğum kusurlarından kaçınmak için folik asit içeriği bakımından zengin gıdaları tüketin. Yeşil yapraklı sebzeler ve lima fasulyesi, nohut ve börülce gibi baklagiller günlük beslenmenizin bir parçası olmalıdır.

A Vitamini Zengini Gıdalar

Hamileliğinizin bu ayında ıspanak, havuç, tatlı patates, kavun ve diğer zengin A vitamini kaynakları da beslenmenize dahil edilmelidir.

Gebeliğin 9. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamileliğiniz boyunca kaçındığınız yiyecekler, hamileliğin dokuzuncu ayı boyunca beslenmenizden çıkarmanız gereken gıdalarla aynıdır. İşte bu süre boyunca kesinlikle uzak durmanız gereken yiyecekler şunları içerir:

Kafein

Kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, herhangi bir şekilde içerseniz, günde 200 mg’ı geçmeyin. Çikolata da kafein içerir, bu nedenle de alımınızı sınırlandırın.

Alkol

Gebelikte tehlikeli olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Zihinsel geriliği, erken doğumu ve çok çeşitli doğum kusurlarını önlemek için, hamileliğiniz boyunca tamamen kaçınmanız önemlidir.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Hamilelikte Komplikasyonlar

Yumuşak Peynirler

Taze peynirden kaçının. Bu peynir türü normalde pastörize edilmez ve enfeksiyona yol açabilir, bu nedenle uzak durun.

Çiğ Deniz Ürünü

Suşiden kaçınmayı da hatırlamak önemlidir (çoğu ana bileşen olarak çiğ balıkla hazırlanır). Ayrıca istiridye gibi çiğ servis edilen diğer deniz ürünlerinden kaçının.

Tütün

Hamilelik sırasında tehlikelidir. Eğer sigara içiyorsanız, sadece 9. aylık hamilelik beslenmenizde değil, hamileliğiniz boyunca vazgeçmeniz önemlidir. Tütün alırsanız çocuğunuzun gelişimi ve büyümesi olumsuz etkilenebilir. Sigara içilen ortamlarda da bulunmayın.

Hamilelikte Alınabilecek Takviyeler

Sağlıklı ve dengeli beslenmek ile yemek yediğinizde beslenme gereksinimleriniz karşılanacaktır. Yeterli besin almıyorsanız, doktorunuz ihtiyaçlarınızı karşılamak için aşağıdaki takviyeleri reçete edecektir:

Kalsiyum Takviyesi: Günlük beslenmenizden yeterli miktarda kalsiyum almıyorsanız, bu takviye size doktor tarafından reçete edilebilir. Laktoz intoleransından muzdarip olanlara da verilir.

Multi-Vitamin ve Multi-Mineral Takviyesi: Bu takviye, hamileliğinizin bu aşamasında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Folik Asit Takviyesi: Folik asit sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek ve doğum kusurlarını önlemek için önemlidir. Yediğiniz yiyeceklerden yeterince almıyorsanız, doktorunuz bu takviyeyi sizin için reçete edecektir.

Demir Takviyesi: Uzmanlar, hamileliklerinin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde tüm hamile kadınlar için 27 mg demir içeren bir demir takviyesi önermektedir.

Bildiğiniz gibi, şu anda tükettiğiniz çeşitli besinlerin bebeğinizin gelişimi ve büyümesi üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır. İki kişilik yemek yediğiniz için, sadece en sağlıklı yiyecekleri yeme sorumluluğunuz vardır. Bu şekilde, bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli tüm besin maddelerini almasını sağlar ve doğum günü geldiğinde doğum için de güçlü kalırsınız.

Bu nedenle, pestisit / gübre alımını en az seviyede tutmak için doğru, tercihen organik olan gıdaları yiyin ve sağlıklı bir hamilelik ve  bebek için ihtiyacınız olan tüm doğru besinleri aldığınızdan emin olun!

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 9.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.