9 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Dokuzuncu ayda, bebeğiniz hayatının bir yılını tamamlamasının sadece dörtte biri kadar kısa süre kalmış oluyor. Bebeğinizin size ilk defa “anne ve baba” demeyi de içeren kelimeler söylemeye başlamış olabilir! Çok güzel, değil mi?

Bu ay sağlıklı büyümenin göstergesi olan birkaç önemli gelişme vardır. Bu yazımızda, dokuz aylık çocuğunuzda gözlemleyebileceğiniz tüm fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal süreci anlatıyor olacağız.

Bebeğinizin Dokuzuncu Ayı

9 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Gelişimsel süreci üç kategoriye ayrılabilir: bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal. Her kategorinin bireysel başarıları vardır.

Bilişsel Gelişim

Bu ay bilişsel gelişimi bebeğin analitik düşüncesi, dürüstlüğü ve genel zihinsel gücü ile ilgilidir.

Hareketleri ve sesleri kopyalar: Bir hareketi kopyalamak veya sesi tekrarlamak için belirli bir miktarda bilişsel yetenek gerekir ve dokuz ayda bir bebek bunu yapabilir. Bir ebeveyn ona bakıp bir jest, mimik ya da ses yapmasını istediğinde, ona doğru yönlendirildiğini anlar.

Temel hece sesleri çıkarır: Sadece sesleri kopyalamakla kalmaz, aynı zamanda bu ve diğer kelimeleri tekrarlar.

“Hayır” ı anlar: Bebek “hayır” ın olumsuz bir talimat olduğunu fark eder ve dinler. Sözün amacını anlıyor ve ebeveynlerden “hayır” duyunca bir şey yapmaktan kaçınabilir.

Bir nesneyi veya ilgilenilen kişiyi işaret eder: Dokuz aylık bir çocuğa bir nesneyi veya bireyi işaret etmenin ona ilgi göstermek anlamına geldiğini bilir. Örneğin, istediği zaman bir oyuncağa veya en sevdiği yiyecek maddesine işaret edebilir. Bebekler “güle güle” olarak ellerini sallayabilirler.

Eşya saklama oyununu seviyor: Keskin belleği sayesinde bebek nesneleri ve insanları bulmayı seviyor. Bir nesnenin gizlendiği yeri tam olarak bilir. Dokuz aylık bebekler, gizli bir nesnenin ortadan kalkmadığını ancak saklandığı yerde var olduğunu fark etmek için entelektüel gelişime sahiptir.

Fiziksel Gelişim

Bu ay, fiziksel büyüme ve motor becerileri ile ilgili sürecini kapsar.

Desteksiz oturur: Bebek etrafta gezinir ve oturma pozisyonuna geçer. Daha uzun süre oturabilir ve daha güçlü bel kasları sayesinde otururken oynamayı sevecektir.

Destekle ayakta durabilir: Bacak kasları eskisinden daha güçlüdür ve vücut ağırlığını kısmen destekleyebilir. Bebek destekle ayağa kalkabilir ve desteği kullanarak ayakta durmaya devam edebilir.

Eşyaları iyi kavrar: İşaret parmağı ve başparmak artık bebeğin küçük nesneleri seçmek için kullandığı bir araç olarak birbirine dokunabilir. Bu kavrama, parmaklarıyla yiyeceklerini almak ve ağzına koymak için kullanılır. Bu nedenle, boğulma tehlikesini önlemek için küçük nesneleri uzak tutmanın zamanı geldi.

Paraşüt refleksini geliştirir: Baş aşağı baktığında elleri öne doğru koymak vücudun refleksidir. Vücudun düşme durumunda kafa travmasını önlemenin yolu budur.

Kolları ve elleri kullanır: Bebek oyuncağı diğer eline geçirmeyi ve elleri çırpmayı öğrenir. Dokuz ayda bebekler sadece nesneleri bir elden diğerine geçiremez, aynı zamanda kısa mesafelere atabilirler.

Gözler hareketli nesneleri izler: Göz hareketini kontrol eden oküler kaslar daha güçlüdür ve bebeğin hareketli nesneleri izlemesini sağlar. Hareketli bir oyuncak araba veya düşen bir kumaş parçasını gözden kaybetmez ve yanlışlıkla düşürdüğünüz bir şeye işaret edebilir! Gelişmiş derinlik algısı nedeniyle, nesneler arasındaki mesafeleri öncekinden daha iyi değerlendirebilir.

Geceleri bir saat fazladan uyur: Bebekler günde 14 saat uyurlar. Gün içinde daha az saat uyuyabilir, ancak gece daha uzun uyuyarak bunu telafi eder.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bilişsel ve fiziksel yeteneklere ek olarak, bir bebeğin sosyal bağını, davranışsal ve duygusal becerilerini de geliştirmesi gerekir.

Birincil bakıcılara sarılmak: Bebek, ebeveynlere yakın olmayı tercih eder ve onlardan alındığında ağlar. Sarılmayı sever, çok gülümser.

Yabancıların etrafında gergin: Yeni bir yüzün yanındayken, bebek panikler ve ağlayabilir. Buna ayrılma kaygısı denir. Yabancı, arkadaş canlısı ve eğlenceli olsa bile bebek ebeveynine doğru sürünecektir.

Oyuncaklar arasında kayırmacılık gösterir: Etrafında yeni bir oyuncak olmasına rağmen belirli bir oyuncakla oynadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, yaklaşık dokuz ay boyunca, belirli kalemlerin tercihlerinin zirve yaptığıdır.

Tanıdık yüzlerle vakit geçirmeyi sever: Bebek, ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbaba gibi diğer birincil bakıcılar yanında rahattır. Artık bakıcılarının aile olarak bildiğimiz tek bir grup olarak anlıyor. Onlarla her zaman yiyecek ve güvenlik bulacaktır. Bu nedenle, bebek neşeli ve her zaman bir sonraki oyunu oynamaya hazır olduğu için aile zamanı artık eğlencelidir.

Bunlar gelişimsel dönüm noktaları olsa da, her bebeğin benzersiz olduğunu ve farklı bir hızda gelişebileceğini unutmayın. Yine de, zayıf gelişmeyi gösteren olası işaretler vardır.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Bebeğin büyümesinde herhangi bir eksiklik varsa, o zaman mevcut ve sonraki gelişimini engelleyecektir.

Oturmuyor veya sürünmüyorsa: Sürünme ve oturma sağlıklı gelişimin temel göstergeleridir. Bebek, destekli veya desteksiz olarak oturamaz veya sürünemezse, bir soruna işaret eder ve derhal tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Destekle duramazsa: Bir bebek bacaklarında kısmi ağırlık taşır ve gerisini desteğe koyar. Desteğe rağmen ayağa kalkmazsa, bu muhtemelen gelişimsel gecikmenin bir işaretidir.

Ses çıkarmazsa: Bebek anormal derecede sessizse ve hiç ses çıkarmazsa, gelişiminde gecikme gösterebilir.

Tanıdık yüzleri tanıyamazsa: Dokuz ayda bir bebek tanıdık yüzleri tanıyabilir ve gülümsemeyle tanıyabilir. Örneğin, bir ebeveyn işten eve döndüğünde, bebek heyecanlı bir şekilde kıkırdayacaktır. Ayrıca, büyükanne ve büyükbabalar ziyaret ettiğinde gülümser, çünkü onlarla eğlendiğini hatırlıyor. Boş bir ifade, yüzleri hatırlayamadığı anlamına gelir. Bu, gözden kaçan bir gelişimsel sorunu gösterir.

Hiçbir şey tutamazsa: Bebek elleriyle kavrama geliştirmezse, yiyecekleri tutamaz ve yiyemez ve eleştirel olarak zayıf bir tutuşa sahipse, gelişimsel bir problemi olması muhtemeldir.

Ciddi gelişimsel gecikme geçiren bir bebek aynı zamanda sert veya sarkık uzuvlar, kısıtlı kas hareketi ve bebek kaldırıldığında boyun ve baş arasında koordinasyon eksikliği gösterecektir. Uzmanlar, ebeveynlere bebeklerini gelişimsel gecikmelere karşı daha dikkatli olmalarını önerir.

Ebeveynler 9 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dokuz aylık çocuğunuzun tüm hızıyla büyümesini sağlamak için bazı basit ve kullanışlı yollar yer alıyor:

Bebeğin oynamasına izin verin: Oyun süresi kasları egzersiz etmenin ve normal bir hızda gelişmelerine yardımcı olmanın en iyi yoludur. Çocuğunuzun bol bol oynadığından emin olun ve bunun bir parçası olun. Ona “topu anneye ver” veya “oraya at” gibi talimatlar verin ve bir noktayı gösterin. Birlikte oynamak bebeğin bilişsel ve fiziksel becerilerini harekete geçirir ve daha iyi büyümesine yardımcı olur. Ayrıca, otururken bebeğin sırt kaslarını güçlendirdiği için oynamayı teşvik edin.

Kitap okuyun ve dışarıdaki mekanları keşfedin: Dokuz aylık bir çocuk parlak renkli resimli kitapları çok sevecek. Birlikte okuma oturumları yapın ve kitabın tamamını okuyun. Bu aktivite bebeğin vizyonunu canlandırmaya yardımcı olur. Bebeğin doğada birçok renk tonunu görmesine yardımcı olduğu için parkta dolaşın.

Basit ama anlamlı sohbetler yapın: Nesneleri gösterin ve isimlerini bebekle paylaşın (“Bu bir kanepe”). Ona jestleri gösterin ve anlamlarını söyleyin (“Bay-Bay De”). Bebeğiniz ifadeyi tam olarak tekrarlamayabilir, ancak ifadenin sesini hatırlayabilir ve ses çıkarmayı deneyebilir.

Bebeğin kendini beslemesine izin verin: Bebeğinizin önüne yiyebileceği çeşitli yiyecekleri yerleştirin ve kendini beslemek için her parçayı seçmesine izin verin. Bu aktivite, bebeğin gelecekte gelişen diğer kavrama pozisyonlarının öncüsü olan elleriyle kavramasına yardımcı olur. Boğulma tehlikelerini önlemek için onu izleyin.

Ailenizle zaman geçirin: Tüm ailenizle bir gün geçirin. Herkesin bebekle olan ilişkilerini adlandırın (“Bu teyze”). Bebeğinizin daha iyi hatırlamasına yardımcı olacak tüm yüzlerle tanışın.

Bebek mutlu ve sağlıklıysa gelişimsel süreci yolunda gidiyor demektir. Bununla birlikte, bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi bir doktora götürmekten asla çekinmeyin. Gelişimsel gecikmenin erken tespiti, etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

9 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 10 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.