8 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

8 haftalık hamilelik

8 haftalık hamilelik ile birlikte hamileliğinizin ikinci ayını tamamlıyorsunuz. Ve henüz gebeliğiniz belli olmasa da, hamile olmanız nihayet size gerçek hissetmeye başlıyor. Çoğu kadın gibi, şu anda ilk doğum öncesi randevunuz olabilir. Bu ziyarette, belki bir ultrason yapılabilir. Bebeğin kalp atışlarını bile duyuyor ve görebiliyorsunuz. Ne kadar heyecanlı? Bebeğiniz büyüyor ve bu hafta göz rengini bile alacak! Gebeliğin 8. haftasında, bedeninizden ve bebeğinizde meydana gelen her şey bu yazımızda.

8 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hormonlarınız sekiz haftada büyük değişime girdi. Sekiz haftalık hamilelikte, yaşayabileceğiniz bir dizi hamilelik belirtisi vardır. Bunlar şöyledir:

  • Hassas göğüsler: Göğüslerini daha büyük, daha ağır hissedebilir ve ağrı hissi de olabilir. Çünkü göğüslerinizde süt üreten lobüller genişlemeye başlıyor. Her şey iyi bir sebepten ötürü: Emzirmek için hazırlanıyorlar.
  • Yorgunluk: Hormonlarınız dalgalandıkça, vücut bebeğiniz için daha fazla kan üretir ve kan basıncınız ve kan şekeri düzeyiniz hamilelikten daha düşüktür. Daha fazla uyku hali olabilir. Erken yatmak ya da şekerleme yapmak bir numaralı önceliğiniz olsun.
  • Sabah bulantısı: Bulantı, gebelik hormonları ile ilişkili olarak 8 haftada gerçekten güçlü olabilir. Bol su için ve gün boyunca sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarın. Eğer 8 haftada şiddetli mide bulantısı yaşıyorsanız, yiyecekleri midede tutmak zor olabilir. Bu yüzden gerçekten doğru seçenekler bulmak önemlidir.
  • Artan koku duyusu: Sabah hastalığı ile birlikte başka eğlenceli bir semptom geliyor: esrarengiz bir koku hassasiyeti. Belki de tamamen zararsız olan ya da sizi hiç rahatsız etmeyen bir koku bulantıyı tetikleyebilir. Bu yüzden hassas hale getiren kokulardan kaçınmak en iyisidir.
  • Gebelik krampları: Gebeliğin sekizinci haftasında, kramp normaldir. Bunun nedeni, karnınızdaki bağların rahim genişledikçe gerilmesidir. Eğer krampınız şiddetli ise veya herhangi bir şekilde endişeli iseniz, doktorunuza bildirin.
  • Kabızlık: Kabızlık yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Hamilelikte kabızlık gebelerin yaklaşık yüzde 50’sinde görülür. Bunun için bol su içmek, lif bakımından zengin meyveler ve sebzeler yiyip bol bol yürüyüşler yapmak faydalı olabilir.
  • Garip rüyalar: Gerçekçi ve garip rüyalara görüyorsanız, hamilelik boyunca tamamen normaldir. Bu rüyalara neyin sebep olduğu net değil, kısmen yeni düşünceler ve endişelerden kaynaklanabilir. Bugünlerde aklınızda kesinlikle çok şey var!
  • Lekelenme: 8 haftalık gebelikte lekelenme fark etmek endişe verici olabilir. Çünkü evet, bu kan aynı zamanda düşük olması işareti olabilir. Fakat ilk trimesterde, cinsiyet de dahil olmak üzere (rahim boynunuz bu günlerde daha hassas olabilir) bazı lekelenme nedenleri vardır. Doktorunuzu bilgilendirin, böylece herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilir.

İkizlere 8 haftalık hamile iseniz, fazladan yorgun ve mide bulantısı hissedebilirsiniz. Çünkü muhtemelen daha büyük bir hamilelik hormonu düzeyine sahip olursunuz.

Unutmayın: Eğer mideniz bulanıyorsa, fazla acıkmış veya fazla yorgun hissediyorsanız, her şeyden ötürü bebeğin büyümesi aşırı hızda olduğundan ve vücudunuzun hala tüm bu hormonal değişikliklere uyum sağladığından kaynaklanmaktadır. Kendinize buna değeceğini hatırlatmaya çalışın. (Özellikle ikinci trimestere ulaştığınızda, annelerin çoğunun bu şikayetlerinin sona erdiğini ve daha fazla enerji hissettiğini söyleyebiliriz.)

8 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Bu haftada karnınızın doğru boyutta olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Hamileliğin 8 haftasında, biraz karnın belirgin olması normaldir, ama fark edilir olmayabilir! Çünkü her anne ve bebek farklıdır. 8 haftalık hamile karnınızın içinde, rahmin genişlediğini bilin, ancak bazı hamilelerde karnın belirgin hale gelmesi biraz zaman alıyor. Örneğin, ikizlere 8 haftalık hamileyseniz, hamile olduğunuz dışarıdan daha anlaşılır olabilir.

Gebeliğin 8.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Hamileliğinizin 8.haftasında bebeğiniz bir ahududu kadar büyüktür ve yaklaşık 1.5 cm uzunluğundadır. Bebeğiniz her gün yaklaşık bir milimetre büyüyor.

8 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Küçük embriyonuz geçen hafta boyunca çok fazla ilerleme kaydetti. Günde 1 mm hızla büyüyor. Şimdi omurilik, kemikler ve bağırsaklar oluşuyor. Bebeğinizin kollarında ve bacaklarında kesinlikle bir büyüme var ve artık dizleri, dirsekleri, bilekleri ve ayak bileğinin nerede olacağıyla yerleri belirginleşiyor. Bu hafta, retinaları da pigmentlerini geliştirmeye başlayacak.

Hamileliğinizin 8. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 9 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir