8 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğinizin gelişim hedeflerine mükemmel bir şekilde ulaşmasını izlemekten daha tatmin edici bir şey yoktur. Şimdi, bebeğiniz sekizinci ayda. Bu onun daha da geliştiği anlamına geliyor. Etrafındaki her şeyi merak ediyor ve tarama yetenekleriyle evi keşfetmeyi seviyor. Bu ay ebeveynlerine “anne” ve “baba” diyebilir! Bunun gibi ve diğer birçok başarı, bebeğinizin hayatındaki sekizinci aylık gelişimsel sürecini işaret eder.

Ebeveynler olarak, her yaşta çocuğun gelişimsel kilometre taşlarının farkında olmak önemlidir. Bu yazımızda, sekiz aylık bebeğinizin çeşitli gelişimsel kilometre taşları hakkında bilgi veriyor ve becerilerini geliştirmek için bazı ipuçları paylaşıyor olacağız.

Bebeğinizin Sekizinci Ayı

8 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bebeğiniz gelişimine üç ana büyüme kategorisinde ulaşacaktır. Bunlar bilişsel, fiziksel ve sosyal ve duygusal beceriler.

Bilişsel Gelişim

Bu süreç bebeğin beyin gelişimi, zekası ve etrafındaki dünyayı anlama yeteneği ile ilgilidir.

Konuşma ve dil becerileri: Yukarıda belirtildiği gibi, şimdi ‘B’, ‘M’ ve ‘D’ ile başlayan temel heceleri konuşabilmektedir. İyi bir nesne-isim ilişkisine sahip olacak ve “süt”, “oyuncaklar” gibi temel şeylerin adlarını ve kardeşlerin ve arkadaşların adlarını tanıyacak.

Her zaman meraklı: Bir dedektif gibi, ev eşyalarından yeni oyuncaklara kadar her şeyi araştırıyor. Nesneleri küçük ellerinde tutmayı ve doğru bir şekilde keşfetmek için çok genç olmasına rağmen işlevlerini anlamalarını araştırmayı seviyor. Meraklılıktaki artışa rağmen, dikkat süresi kısa (iki ila üç dakika) ve sürekli keşfedilecek yeni bir şey arıyor.

Temel talimatları anlar: Bebeğiniz, neye benzediğini hatırlayarak, tekrar tekrar kullandığınız birkaç talimatı yorumlamayı öğrenecektir. Örneğin, “Buraya gel canım” dediğinde, hevesle sana doğru sürünecek ve “Hayır!” Dediğinde anlar. size söylediklerinizi anladığını gösteren bir bakışı olur ve aynı zamanda sözünüzü dinler!

Nesnelerin yolunu izler: Bir oyuncak bırakın ve bebeğin onu nasıl sallandığını ve düştüğünü nasıl izlediğini görün. Bu yaşta, bebekler düşen veya hareket eden nesnelerin yolunu tahmin etmek için yeterli yetenekler geliştirir.

Nesnelere işaret etme: Çocuğunuz şimdi istediği veya ilginç bulduğu nesnelere işaret edecektir. Bu, parmağıyla işaret etmenin bir nesneyi göstermek anlamına geldiğini anladığını gösterir.

Test ederek neden ve sonuç: Bebeğiniz, nesnelere vurarak neden ve etkiyi incelemeyi öğrendiğinde eviniz daha gürültülü olur. Bebekler ayrıca bakıcılarından tepki almayı da severler. Yani, sadece cevabınızı görmek için şişesini aşağı indirirse şaşırmayın.

Nesneleri amaçlarıyla ilişkilendirir: Bir şişe mamayı gösterir, bir oyuncak eğlenceyi gösterir ve yumuşak bir battaniyeye kundaklandığında uykuya dalar. Sekiz ayda bebeğiniz nesnelerin özellikle günlük kişisel eşyaların önemini anlamaya başlar.

Fiziksel Gelişim

Bu süreç bebeğin ana motor becerilerinin, kas becerisinin ve fiziksel gücünün gelişimiyle ilgilidir.

Desteksiz oturur: Zahmetsizce, desteksiz oturur. Otururken bir nesneye ulaşmak için kolunu uzatır, alt sırt kaslarının gelişmiş gücünün ve kahramanlığının dikkat çekici bir göstergesidir.

Bir sese doğru dönecek: Bir çıngırak sallayın ve sesin kaynağına doğru dönecektir. Bunun nedeni, sekiz aylık bir çocuğun duyuları ve motor becerileri arasında iyi bir koordinasyon geliştirmesidir.

Kavrama gelişir: Eliyle kavrama, ilk iki parmağınızı ve başparmağını kullanarak bir nesneyi kavrama yeteneğidir. Bebek bırakılan eşyaları seçecek ve istediği zaman kavrayabilme ve serbest bırakma yeteneği ile daha iyi tutup bırakacaktır. Kol kaslarının ve bağların kuvvetindeki artış bunu mümkün kılar.

Çiğneme girişimi: Çenesinin her yiyecek alındığında hareket ettiğini fark edeceksiniz. Bunlar çiğnemeye ilk girişimleri, yani ağızdaki yiyecekleri öğütmek için gerekli kas reflekslerini geliştiriyor.

Nesneleri bir elden diğerine geçirir: Bebeğiniz bunu daha önce yapmıştı, ancak şimdi nesneyi düşürmeden hassas bir şekilde yapıyor. Koordine motor becerileri, bu gelişimsel sürece ulaşmasına yardımcı olur.

Dik tutulduğunda bacaklara ağırlık verir: Bebeğinizi dikey veya dik tuttuğunuzda, ağırlığını her iki bacakta da destekleyecektir. Henüz kendi başına ayakta duramıyor ve desteğinize ihtiyacı var.

Her iki yönde yuvarlanıyor: 8 aylık bebeğiniz bu ay her iki yönde de dönebilir, yani sırt üstü veya karın üstü yerleştirildiğinde 180 derece dönebilir.

Sürünebilir: Bebekler yedi ila on ay arasında sürünmeyi öğrenir ve bazı bebekler sekizinci ayın sonunda bu konuda ustalaşır. Bebeğiniz midesi üst ve yavaşça sürünmek için kolları aşağı doğru itiyor olabilir.

Vizyon derinlik algısını geliştirir: Sekiz aylık bir çocuk, gözlerin derinliği ve mesafeyi algılama yeteneği sayesinde iki nesne arasındaki mesafeyi ve ondan olan mesafelerini değerlendirebilir. Sekizinci aya kadar, bebekler görme ve uzuv kasları arasında koordinasyon geliştirir. Bu, nereye sürdüklerini ve bir engelden ne zaman uzaklaşmaları gerektiğini görebilecekleri ve yargılayabilecekleri anlamına gelir.

Geceleri daha uzun uyur: Sekizinci ayda, bebekler gece on ila 11 saatlik bloklarda uyurlar ve gündüzleri üç ila dört saat uyurlar.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bebeğiniz sosyal ve duygusal olarak da gelişir. Bu süreç sosyal etkileşimleri, duygusal mizaç ve etrafındaki insanlara karşı davranışları ile ilgilidir.

Ayrılma kaygısı gösterir: Bebekler, bir güven duygusu hissetmek için size büyük ölçüde bağımlı olduğundan, onu özellikle bir yabancıyla yalnız bırakırsanız endişelenir ve bekler. Eğer yalnızsa, beşikteki gibi, ellerini ve bacaklarını bıraktığınız yöne bakarak şiddetli bir şekilde hareket ettirecektir.

Yabancıların etrafında utangaç veya rahatsız hissedecek: Çevrenizdeki yabancılardan bile hoşlanmayabilir. Onu yeni bir yüzle tanıştırdığınızda, o kişiye bir süre bakabilir, sonra yüzünü kollarına gizleyebilir ya da hiç tepki göstermeyebilir. Bazı bebekler ebeveyni tarafından kandırılırsa veya yabancı komik bir numara yaparsa yabancılara gülümseyebilir. Ancak, çoğunlukla mesafesini korumayı tercih eder.

Gülümseyerek selamlıyor: İşten yeni dönen bir ebeveyne veya yeni gelen büyükanne ve büyükbabasına gülümseyecek ve kıkırdayarak tepki verir.

Empati belirtileri gösterir: Başka bir bebek ağladığını gördüğünde, genellikle ebeveynine bakarak fısıldar gibi yapabilir ve üzgün şekilde bakabilir. Bebeğiniz sadece sıkıntılı birine karşı empati duygusunu gösterir.

Her bebek benzersizdir ve gelişimsel süreci bireysel bir hızda elde edebilir. Çocuğunuz herhangi bir gelişim sürecini kaçırırsa üzülmeyin, çünkü sonunda birkaç ay sonra onlara ulaşacaktır. Ancak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bebeğinizin davranışlarını dikkat etmeisiniz.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

İşte bebeğinizin sağlıklı gelişiminde ciddi bir gecikmeyi gösteren belirtiler şunları içerir:

Yardımla bile oturmuyor: Bebeğiniz kendi başına oturmuyorsa, onu destekleseniz bile sadece devrilirse, bir sorun var demektir. Ayrıca duruşunda kusurlar fark ediyorsanız da bunlar nöromüsküler bozukluğun göstergeleri olabilir.

Sert kasları vardır: Bebeği ayakta dik olarak tuttuğunuzda, bacakları doğal olarak yere basmalıdır. Ancak bacaklar ve kollar sıkıca kıvrılırsa, kaskatı olursa endişelenilmesi gereken bir noktadır.

Gürültü veya ses çıkarmazsa: Bebek anormal derecede sessizdir ve nadiren yaşının diğer bebekleri gibi sesler çıkardığını duyarsınız. Birden fazla kelime konuşmayabilirler, ancak ses akorlarını denemek için basit sesler çıkarabilirler. Bebeğinizde durum böyle değilse, ciddi bir gelişimsel gecikme olabilir.

Tanıdık insanları tanımıyorsa: Birinci basamak bakıcıları dahil tanıdık yüzleri tanımakta sorun, nörolojik bir bozukluğu gösterebilir. Bu tür bebekler genellikle sosyal olarak bağımsızdır ve içe dönük görünürler. Kontrol için bebeği bir çocuk doktoruna götürün.

Kötü bir bakışa sahipse: Bebeğiniz her etrafına baktığında kaybolmuş gibi görünüyor ve sesin kaynağına bakmakta zorlanıyorsa doktoruna söyleyin. Sıkıntılı görünen yavaş hareket eden nesneleri bile nesne yok olmuş gibi izleyemiyorsa dikkat etnmek gerekir.

Bunlar, bebeğinizin gelişiminde dikkatli olmanız gereken önemli noktalardır.

Ebeveynler 8 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir bebek, çevresindeki elverişli aktiviteler ve çevre ile karşılıklı etkileşimsel gelişimsel sürecine daha iyi ulaşabilir. İşte bebeğinizin daha iyi büyümesine yardımcı olmanın bazı yolları:

Etkileşimli oyunlar oynayın: Bebeğinizle onunla oynarken mümkün olduğunca çok konuşun. Onu sadece faaliyete dahil etmekle kalmaz, aynı zamanda sözel bilgileri işlemek için duyularını ve bilişsel yeteneklerini de uyarır.

Kişilere ve nesnelere adlarıyla seslenin: Her oyuncağa bir ad verin ve bu ismiyle çağırın. Bebeğinizi insanlara adlarına veya ilişkilerine göre tanıtın. Bireyleri ve nesneleri bir adla ilişkilendirmek nesne-isim ilişkisini geliştirir ve bebeğiniz ismi hatırlamak için çok erken olsa da, onun sesini hatırlayacaktır.

Hikaye okuyun: Bebekler parlak renkleri sever. Parlak resimli bebek kitapları okumak mükemmeldir. Kitabın tamamını okurken onu kucağınıza oturtun. Vizyonunu uyarır ve renkleri ayırt etme yeteneğini geliştirir.

Yeni insanlarla tanışın: Yeni insanlarla tanışmak bebek için iyidir, çünkü sosyal becerileri geliştirir ve hatta hafızasını canlandırır. Aynı zamanda yabancılarla tanışma kaygısını da kolaylaştıracaktır.

Bebeğin emeklemesini sağlayan oyunlar oynayın: Emeklemeyi tetikleyen oyunları da tanıtmalısınız. Gezinme, kasları güçlendirmek ve ileride yürümeye hazır hale getirmek için önemli bir aktivitedir.

Sekiz aylık çocuğunuzun gelişimini beslemek kolaydır ve belirli gelişimsel kilometre taşlarını artıran teşvik edici faaliyetlerle gerçekleştirilebilir. Gelişimsel gecikmelere karşı dikkatli olmak da önemlidir ve gecikme ne kadar erken tespit edilirse, bunun üstesinden gelme şansı o kadar artar.

8 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 9 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.