7 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

7 haftalık hamilelik

7 haftalık hamilelik henüz gebe olduğunuzun dışarıdan fark edilmediği, ancak hamile olmanın bazı belirtilerini hissetmeye başladığınız bir haftadır. Göbeğiniz henüz belli olmayabilir, çünkü rahminiz hala yükselmedi (ilk trimesterin sonuna kadar belli olmayabilir). Gebeliğin 7.haftasında mide bulantısından şişmiş göğüslere kadar olan değişikliklerle vücudunuz küçük bebeğinizi büyütmeye hazırlanıyor!

7 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yedi haftalık gebelik, çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazıları rahatsız edici değildir ve bazıları gündelik hayatı zorlaştırabilir. Bunlardan en yaygın olanlardan bazıları şöyledir:

  • Mide bulantısı: Sabah hastalığı olarak da bilinen sabah bulantısı gebeliğin 7.haftasında şiddetli olabilir. Hormonlarınız ikinci trimesterde daha normal hale geldiğinde, bulantı azalmalı veya hatta yok olmalıdır. İkizlere gebe olan 7 haftalık gebe anneler, bulantı ve kusmaya daha yatkın olabilirler, çünkü sabah bulantılarına neden olan hormonların seviyelerinin artmış olması muhtemeldir.
  • Aşerme veya gıdalardan tiksinme: Bazı gıdaları canınız çok isteyebilir ve aşerme olabilir. Hatta garip gıdalara da aşerme olabilir. Yine bazı gıdalardan tiksinme de söz konusu olabilir. Bu daha çok sabah bulantıları ile birlikte olabilir. İştahın açılması ise sorun değildir, ama mümkün olduğunda sağlıklı yiyecek seçimleri yapmaya çalışın. Sık idrar çıkma da olabilir. Muhtemelen henüz hamile görünmüyor olsanız da, rahim zaten iki katına çıktı ve aynı zamanda pelvisinize de kan akışınız arttı.
  • Akne: Sivilce ve akneler vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Akne mücadele ürünleri kullanmadan önce, hamilelik sırasında güvenli olduklarından emin olmak için doktorunuza danışın.
  • Ekstra tükürük: İşte hiç beklemediğin bir semptom! Aşırı tükürük muhtemelen hormonal olarak tetiklenir ve bulantı ile de ilişkili olabilir.
  • Ruh hali değişiklikleri: Hormonlarınız sadece yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda hala hamile olma fikrine alışmaya başlıyorsunuz ve bu da sizi ekstra duygusal hale getirebilir.
  • Kramp ve lekelenme: Gebeliğin erken döneminde kramp normaldir. Sonuçta, rahmin içinde bir çok şey oluyor ve bebeğin hareket etmesinden birkaç hafta önce bile olsa, hamileliğinizde bu noktada çok fazla kramp ve sıkıntı hissedebilirsiniz. Ayrıca, rahim boynu hamile olduğunuza göre daha hassas olabilir. Dolayısıyla 7 haftada lekelenme ilişkiden sonra gerçekleşebilir. Bu iki hamilelik belirtisi endişe verici olabilir, ancak çoğu durumda ektopik gebelik veya düşük belirtisi olmadığını bilirler. Hamileliğin 7.haftasında menstruasyon kramplarından daha kötü karın ağrısı veya şiddetli kanama geçirmeniz durumunda, bu endişelenmenize neden olur ve doktorunuzu hemen aramanız gerekir.

7 haftalık hamilelikte, hiç bir semptomunuz olmayabilir. Durum buysa, şanslı sayın! Bazı anneler, 7 haftada hiçbir semptom görülmemesinin bir problemin işareti olabileceğinden endişeleniyorlar, ama kesinlikle değil. Her kadının hamileliği biraz farklı deneyimlediğini size hatırlatmaya devam edeceğiz. Herhangi bir endişeniz varsa, kesinlikle bunları doktorunuza danışın. Ancak 7 haftalık gebeliğinizdeki semptomlarınız şiddetli veya ağrılı değilse, normal olabilir.

7 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Kendinizi aynada 7 haftalık hamile karnınıza bakarken dalıp gitmiş halde yakalıyor olabilirsiniz. Her annelik deneyimi farklıdır, fakat çoğu gebelikte rahmin pelvisi aştığı zaman ikinci trimesterin ortasında karın belirgin olmaya başlar. İkizlere gebe olan 7 haftalık hamile annelerin karnı daha önce de belirginleşebilir.

Gebeliğin 7.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Bu hafta bebeğiniz şimdi bir yaban mersini büyüklüğünde yaklaşık 1 cm uzunluğunda ve bu hafta ilk hareketlerini yapmaya başlayacak. Yedinci haftada küçük yaban mersini boyutunda olan bebeğiniz artık ağız, burun delikleri, kulaklar ve gözler ile daha tanımlı bir yüze sahip olacak. Ve beyin hücreleri dakikada 100 oranında üretiliyor. Ağız, dil, diş tomurcukları da bu hafta gelişecek.

7 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu hafta, bebeğinizin kol ve bacakları gelişmeye, el, kol ve omuz kısımları ve bacak, diz ve ayak kısımları bölünmeye başlayacak. Ancak şu anda, el ve ayak parmakları perdeli olacağından, hala eller ve ayakları daha çok kürek gibi görünecekler.

Bebeğinizin şimdi böbrekleri var ve çalışmaya başlamaya hazır. Çok yakında bebeğiniz idrar üretmeye başlayacak.

Bebeğiniz ayrıca bu hafta biraz sarsıntılı hareketler yapmaya başlayacak. Bir şey hissetmeyeceksin, ama bir ultrasonda fark edilebilir.

Hamileliğinizin 7. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 8 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir