7 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz yedi aylıkken günler sürprizlerle doludur. Bebek “hayır” ı anlayabildiğinden (nihayet!) Ebeveynler artık çok memnun kalıyor. Ve elbette, bebekle bu ay isimlerini duyduklarında başlarını çevirip bakabilirler. İkincisi unutulmaz bir olay! Bu nedenle, 7 aylık bir bebeğin gelişiminden ne bekleyeceğinizi merak ediyorsanız, o zaman her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeğinizin Yedinci Ayı

Aşağıdaki bölüm, bebeğin 7. ayında gelişim sürecini ayrıntılı olarak anlamanızı sağlar.

7 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bir bebeğin gelişimsel süreci üç kategoride ölçülür. Bunlar bilişsel, fiziksel ve sosyal ve duygusal olur. Her kategorideki özel beceri başarısı, yedi aylık çocuğun genel gelişimini şekillendirir.

Bilişsel Gelişim

Bu gelişim süreci, yedi aylık bir çocuğun beyin gelişimi, bilişsel işlevler ve düşünme süreciyle ilgilidir.

Kısmen gizli nesneleri keşfeder: Bir oyuncağı battaniyenin altında bir kısmı görünür şekilde kaydırın. Yedi aylık bebeğiniz bir kaç saniye içinde bulacaktır. Bu yaştaki bebekler, gizleyen nesne hareket ettirilir veya çıkarılırsa kısmen görünür bir öğenin bir bütün olarak elde edilebileceğini anlarlar.

Elleri ve ağzı olan nesneleri araştırır: Her yeni nesne ellerinde dikkatli bir şekilde kavrar ve daha sonra doğrudan ağzına gider. Bu, yedi aylık çocuğun yeni ve tanıdık olmayan her şeye alışma şeklidir.

Ayna yansımasını anlar: Aynaya bakmak şimdi bebek için favori bir geçiş zamanı. Çünkü bebek şimdi yansımaları yorumlayabilir ve aynadaki görüntünün onun görüntüsü olduğunun farkındadır.

Tonları ayırt eder: Ebeveynler, bebeklerinin talimatlara daha duyarlı hale geldiğini düşünür. Bunun başlıca nedeni, yedi aylık çocuğun birden fazla tonu birbirinden ayırt edebilmesidir. Farklı tonlarda söylenen bir cümle veya talimat, bebekten farklı yanıtlar vermesini sağlar. Örneğin, bebek ağladığında ona öfkeyle “Ne istiyorsun?” Diye sor ve çığlıklarının nasıl daha gürültülü olacağını gör. Benzer şekilde, yumuşak bir şekilde söylemek bebeği rahatlatabilir.

Güçlü nesne kalıcılığı becerileri: Bebeğin bir şeyin sonsuza dek gittiğini varsaydığı günler geride kaldı. Artık daha güçlü nesne kalıcılığı becerisine sahip. Eğer bir şey gözden kaybolursa, kaybolur kaybolmaz, farkına varabilir ve daha ziyade sadece görüş alanının dışındadır. Bu nedenle, bir ebeveyn başka bir odaya girerse, bebek kapıya bakmaya devam edecektir. Ebeveynin aynı kapıdan geri döneceğini ve sonsuza kadar gitmediklerini biliyor.

Sebep ve etkinin daha iyi hafızası: Yedi aylık bir çocuk, bir hareketin etkisini veya sonucunu hatırlar. Bir oyuncağı bir beşiğe atarsa, bir ebeveynin onu alacağını ve farklı nesnelere vurmanın benzersiz sesler vereceğini bilir. Bebek bu etkileri dener ve daha sonra denemek için önemli bir kısmını ezberler.

Fiziksel Gelişim

Bunlar fiziksel büyümedeki başarılar ve vücudun kaslarının çeşitli yetenekleridir.

Bacaklardaki ağırlığı destekler: Bebeği bacaklar üstünde tutun ve ayaklarının kıvrıldığı zamanların aksine, şimdi ayaklarındaki vücut ağırlığını destekler. Yine de duramaz ve onu kollarından tutmanız gerekecek. Bununla birlikte, bacakları ve kalçaları vücut ağırlığını taşıma kabiliyetleri ile önemli bir gelişme gösterir.

Her iki yana da yuvarlanıyor: Yedi aylık çocuğunuz, karnından arkaya ve tam tersi olmak üzere iki yönlü yuvarlanma gösterecektir.

Ellerin desteği olmadan oturur: Bebekler altı aylıkken desteksiz olarak oturabilirler, ancak yine de kısmen destek almak için elleri yere koyacaklardır. Yedi ayın sonunda, bebeğiniz destek için ellerini kullanmadan oturacak. Sırt kasları, herhangi bir yardım almadan vücudu destekleyecek kadar güçlüdür.

Katı yiyecek yiyebilir: Bir kase haşlanmış parmak şeklinde şeritler halinde kesilmiş bir yiyeceği yerleştirin ve bebek onu tutup yemeye çalışır. Yedi aylık çocuk kendini rahatlıkla besleyebilir.

Daha iyi kavrama: Bebek tüm parmakları ve başparmağı kullanarak yerden veya başka herhangi bir düz yüzeyden nesneleri alır. Yedi aylık eller bu başarıyı sağlayacak kadar çeviktir. Cisimleri artık rahat kavrar.

Tamamen gelişen renk görme: Renk görme gelişimi tamamlanmıştır ve bebeğin gözleri, yetişkinlerin gözleri gibi renk gradyanlarını ayırt etmede ustadır. Yedi aylık bebeğin derinliği ve alanı daha iyi algılanır. Bu, nesneleri daha önce görebildiğinden daha iyi görebileceği anlamına geliyor.

Sosyal Ve Duygusal Gelişim

Yedi aylık bir çocuğun sosyal becerilerde de ilerleme gösterdiğini biliyor muydunuz? Bu bölüm, bebeğin sosyal başarıları ve duygusal mizaçtaki simgesel yapılarıyla ilgilidir.

Duyguları ifade etmek için ses kullanır: Ses, yedi aylık bir çocuğun davranışının doğuştan gelen bir niteliği haline gelir. Bu yüzden, hayal kırıklığına uğrarsa, yorgunken kullanılandan farklı bir tonda homurdayacaktır. Bebeğiniz seslere de konuşmaya çalışıyormuş gibi sesleriyle cevap vermeye başlar.

Ebeveynlerin duygularına tepki verir: Bebek bir ebeveynin gülüşünü gördüğünde gülümser ve ebeveyn paniklemişse ağlar. Yedi aylık bir çocuk, özellikle ebeveynler gibi birinci basamak bakıcılarının etrafındaki kişilerin yüz ifadelerini doğru bir şekilde yorumlamaya başlar.

“Hayır” ı anlar: Ebeveynler bebeğin sert “hayır” a verdiği tepki karşısında şaşkına döner. Sözcüğü bebeği bir şey yapmaktan caydırmak için her kullandığınızda, dudağını büker ve belki de ebeveyne ciddi bir ifadeyle bakarak yanıt verir.

Adına cevap verir: Yedi aylıkken, bebekler, onlara cevap vermek için tekrar tekrar kullanılan adı kavrarlar ve sonunda isimlerini duyduklarında cevap vermeyi öğrenirler.

Oyun oynamaktan hoşlanır: Bir grup ouran insan bebeğin dikkatini çeker. Sosyal oyuna sahip olmak en sevdiği aktivitelerden biri haline geliyor. Bu nedenle, yedi aylık çocuk kardeşleri ve büyükanne ve büyükbabalarıyla her zamankinden daha fazla oynamaktan hoşlanıyor.

Her bebek farklıdır ve gelişim süreci diğerler bebeklerden biraz daha fazla zaman alabilir. Her ne kadar normal olsa da, her zaman dikkatli olmanız gereken bazı gelişimsel önemli noktalar olduğunu biliyor muydunuz?

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Yedi aylık bir çocukta aşağıdaki gecikmiş gelişim belirtilerine dikkat edin:

Oturmuyorsa: Bebekler yedi ayda oturmakta iyidir. Bebek oturamazsa, fiziksel gelişimde bir gecikmenin işareti olabilir.

Sesini değiştirmez: Bebek, duyguları ifade etmek için sesi bir araç olarak kullanır. Eğer bunu yapamazsa, o zaman kesinlikle endişe etmek için bir sebeptir.

Seslere yanıt yoksa: Yedi aylık bebek, önceki aylara göre daha iyi bir dinleyicidir. Seslere ve etraftaki seslere tepki vermemek sorunlu işitmenin bir göstergesi olabilir.

Etrafa bakarken kaybolmuş gibi görünüyorsa: Önüne yerleştirilmiş bir oyuncağı veya yemeği görüp bakmıyor, ebeveyne gülümsemiyor ve nesnelere odaklanmakta zorlanıyor gibi görünüyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Elini ağzına getirmez: Kendini beslemek zorunludur. Eli ağzına getirememe bebeğin beslenme yeteneğini olumsuz etkiler.

Sert veya kasılan vücut: Bebeği sırt üstü veya karın üstü yerleştirdiğinizde, uzuvları alışılmadık derecede sert görünüyor. Bebeği kucağına aldığında, başı ve gövdesi fazla kendini bırakmış veya kaskatı olabilir.

Herhangi bir gelişimsel gecikmenin resmi bir değerlendirmesi ve nihai teşhisi için bir çocuk doktoruna danışın. Uzmanlar, bir bebeğin herhangi bir gelişimsel gecikmenin zamanında tespiti için periyodik olarak bir doktor tarafından kontrol edilmesini önerir.

Ebeveynler, bebeğin sağlıklı büyümesini desteklemede her zaman rol oynayabilir.

Ebeveynler 7 Aylık Birinin Gelişimini Nasıl Geliştirebilir?

Yedi aylık çocuğunuzun daha iyi büyümesine yardımcı olacak bazı kolay yollar şunları içerir:

Ayakta tutmak: Bebeği dikey konumda tutun ve yardımcı olup ayakta durmasını sağlayın. Sadece bacak kaslarını güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda omurga kaslarını da güçlendirecektir. Ayrıca diz ve kalça eklemlerinin verimliliğini arttırmanın iyi bir yoludur.

Kendi kendine beslenmeyi teşvik edin: Bebeğin yemeğini önüne koyun ve kendini beslemesine izin verin. Kendi kendine beslenme, sürekli uygulama ile geliştirilebilecek temel bir beceridir. Bebeğin, tıpkı yetişkinler gibi, açlığını karşılamak için yemeği sınırlamasına yardımcı olur.

Sosyal oyunda zaman geçirin: Aile ve arkadaş gruplarıyla oynamak bebeğin sosyal becerilerini geliştirmek ve sosyal kaygı düzeylerini azaltmak için mükemmel bir yoldur.

Beceri geliştiren oyuncaklar seçin: Yedi aylık bir bebek birkaç beceri gösterir. Bu becerileri uyaran ve daha da gelişmelerine yardımcı olan bir oyuncak seçin.

Bebeğinizi cesaretlendirin ve o kilometre taşı başarısı ile yoluna devam edecektir. Gelişim sürecinde geride kalıyor gibi görünüyorsa, hiç tereddüt etmeden bebeğinizi bir doktora götürün. Bakım ve sevgi, bebeğinizin sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlayacaktır!

7 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 8 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir