6 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte 6. Ay Beslenme

Artık üçüncü üç aylık döneme girmek üzeresiniz. Gebelikte altıncı ay mide bulantısını kontrol ettiğiniz anlamına gelir ve bebeğin bu aşamada büyümesi için daha fazla beslenmeye ihtiyacı olduğu için açlık hissi yükselebilir. Her zaman yemek isteği, hamileliğiniz sırasında 6. ayın normal bir parçasıdır.

Düzenli yemeye ek olarak, dengeli ve doğru yemelisiniz. Çünkü şimdi yediğiniz her şey bebeğinizin gelişiminde büyük bir rol oynayacaktır. Bu nedenle, hamilelik beslenmesinin 6. ayını doğum için normal kilo alımını korumak ve anne karnındaki çocuk için doğru miktarda beslenme sağlamanız önemlidir.

Hamileliğin 6. Ayında Neler Yemeli?

Sağlıklı beslenme hamileliğiniz boyunca çok önemlidir, özellikle de bebeğiniz hızla büyüyor. Yediğiniz her şey bebeğinizin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunacaktır. Bu nedenle günlük beslenmenize daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

İşte hamileliğin altıncı ayı boyunca kesinlikle beslenmenizin bir parçası yapmanız gereken bazı yiyecekler şunları içerir:

Ayrıca Bakınız: Hamileliğin 6. Ayında Beslenme

Protein

Bu önemli besin değeri günlük beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Bununla birlikte, yağlı balıklardan ve derili et yağından kaçınmalısınız. Aslında çok fazla etten ve özellikle kırmızı etten kaçınmak iyi bir fikirdir.

 • Yağsız et
 • Beyaz balık
 • Yumurta
 • Soya peyniri

Bu yiyecekler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini vererek size ve çocuğunuza fayda sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: 6 Aylık Gebelik Belirtileri

Karbonhidratlar

Hamilelik sırasında günde bir veya iki karbonhidrat önerilir. Ancak bunun ne kadar kilo aldığınıza bağlı olduğunu unutmayın.

 • Patates
 • Makarna
 • Mısır
 • Tohumlar ve kuruyemiş
 • Yulaf

Bunlar “karbonhidratlar” açısından zengin ve sağlıklı gıdalardan bazılarıdır.

Sebzeler

Sebzelerin iyiliği bir sır değildir ve hamileliğinizin 6. ayında, beslenmenizin daha da önemli bir parçasıdır.

Bu lezzetli sebzeler bebeğiniz ve sizin için iyi bir seçenektir.

Meyveler

Sizi tazeleyecek ve canlandıracak taze meyveler gibi bir şey yoktur. Hamileyken meyve yemek canınız tatlı istediğinde en iyi seçenek yapar.

Bunlar, bebeğinizin gelişimine ve büyümesine yardımcı olacak harika besin kaynaklarıdır. Bu nedenle bu lezzetli yiyecekleri toplayın!

Süt Ürünleri

Hamilelikte ilk zamanlar sabah bulantısı gibi sebepler ile süt ürünlerinden kaçındıysanız, şimdi kendinizi şımartmak için mükemmel bir zaman! Aldığınız kalsiyum, bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Aşırı kilo almaktan endişe ediyorsanız, yağsız veya az yağlı süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Çünkü bunlar kalsiyumun yanı sıra protein açısından da zengindir. Bununla birlikte, bazı kadınlar bu aşamada laktoz intoleransı geliştirirken, doktorunuz yağsız sütten tamamen uzak durmanızı isteyebileceğinden doktorunuza danışın.

 • Yoğurt
 • Peynir
 • Süt

Sıvılar

Hamileliğinizin bu aşamasında bol su ve meyve suyu içmelisiniz. Uzmanlar, vücudunuzu yenilemek ve bebeğinize suda bulunan temel mineralleri vermek için her gün 6 ila 8 bardak sıvı önermektedir. Taze meyve suları, sağlıklı bir hamilelik ve bebek için gerekli besinleri verecektir!

Ayrıca Bakınız: 6 Aylık Hamilelikte Komplikasyonlar

Gebeliğin 6. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Birçok kadın hamile kaldıklarında genellikle sağlıksız yiyeceklere aşerirler. Bazı abur cuburlarla orta derecede şımartmak uygun olsa da, hamilelikte özellikle 6. aya kadar, her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bazı gıdalar vardır.

İşte hamileliğiniz sırasında mutlak hayır demeniz gereken yiyecekler:

Çiğ Deniz Ürünleri

Suşi gibi çiğ deniz ürünlerinden yapılan yiyeceklerden ne pahasına olursa olsun kaçının! Çiğ balıklar yüksek düzeyde civa taşıdığından, doğmamış bebeğiniz için tehlikeli olabilecek listeriosis gibi gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

Az Pişmiş Et

Yukarıda belirtilen bakteriler az pişmiş ette bulunabileceğinden, etinizi her zaman iyi pişirdiğinizden emin olun. Bir yemek için et pişiriyorsanız, kolayca sindirebilmek ve listeriosis riskini önlemek için iyice pişirmeye dikkat edin. Dışarıda et yemekten kaçının.

Pastörize Peynirler

Pastörize edilmemiş yumuşak taze peynirlerden kaçının ve hamileliğiniz sırasında, özellikle 6. ayınız boyunca sert peynirler tercih edin. Ancak hastalığa neden olan bakteriler de bu tip peynirlerde bulunabilir.

Baharatlı Yiyecekler

Sıcak ve baharatlı bir şey yemek istediğiniz zamanlar olacaktır. Ancak, çok baharatlı bir şeyden kaçınmak en iyisidir. Midenizin yanmasına ve hazımsızlığa ve büyük rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca bebeğinize vermek için en iyi tatlardan biri değildir, bu yüzden çok baharatlı bir şey yemek isteğini azaltın.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanması Belirtileri

Kafein

Söylemeye gerek yok, kahve ve gazlı içecekler gibi kafeinli içeceklerden kaçınmak en iyisidir. Sizi yatıştırıp sakinleştireceğinden bitkisel çay içmek çok daha sağlıklı bir seçenektir. Bu da hamileyken ihtiyacınız olan şeydir. Ayrıc, bazı kadınlar hamilelik sırasında yeşil veya bitkisel çayları bıraktığı için tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Papatya Çayı İçmek Zararlı Mı?

Alkol ve Tütün

Hamileyken alkol ve tütünden tamamen uzak durmanız bir sır değildir. Gebelikte sigara içtiğinizde veya içilen ortamda bulunduğunuzda bebeğinize verilen hasar onarılamaz, hatta ölümcül olabilir.

Hatırlatma:

Bu gıdaların yanı sıra, reçetesiz satılan herhangi bir ilaç almaktan da kaçınmalısınız. İlaç almanızı gerektiren bir durumunuz varsa, doktorunuza danışın ve hamileyken alınmanın güvenli olup olmadığını öğrenin. Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar ve takviyeler alınmalıdır ve aldığınız diğer ilaçların bebeğiniz için güvenli olup olmadığını öğrenmek çok önemlidir. Hamileliğinizi doktorunuza açıkça bildirdiğinizden emin olun.

Dengeli bir beslenme programına uymak ve vücudunuza ve bebeğinize gerekli tüm temel besinleri sağlamak birincil hedefiniz olmalıdır. Günlük olarak aldığınız şeyin bebeğinizin gelişimi ve büyümesi için sağlıklı ve yararlı olduğundan emin olduğunuzda, sağlıklı küçük bir melek olarak büyümesini sağlarsınız!

Sağlıklı kalın ve kendinize ve bebeğinize iyi bakın. Sağlıklı bir anne sağlıklı bir bebek doğurur, bu nedenle sağlığınızın da çok önemli olduğunu unutmayın!

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 6.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir