6 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz altıncı ayına girdiğinde sadece fiziksel olarak değil entelektüel olarak da büyüyor. Altı ayda bebeğinizden ne gibi sürprizler bekleyebilirsiniz. Bu yazımızda zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimi ile ilgili genel altı aylık bebek gelişim sürecini anlatıyor olacağız.

Bebeğinizin Altıncı Ayı

6 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Burada gelişimsel süreci üç kategoriye ayırdık: bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal.

Bilişsel Gelişim

Bu süreç, altı aylık bebeğinizin beyin gelişimi, zekası ve düşünme gücü ile ilgilidir.

Daha meraklı: Çevreye karşı yeni bir hayranlık duygusu var ve onu büyüleyen şeylere dokunuyor ve onu tutuyor.

Neden ve sonuç: Altı aylık bebeğiniz çeşitli hareketlerin sonuçlarını test edecek ve tepkilerinizi ölçecektir.

Temel sesli harf ve ünsüz sesler: Bebeğinizle konuştuğunuzda “Ah”, “Eh” veya “Bh” sesleriyle yanıt verdiğini fark ediyorsunuz. Çünkü yavaşça sözlü iletişimi kavramaktadır.

Sesleri taklit eder: Bebek daha iyi ses yorumlama becerilerine sahip olduğundan, duyduğu sesleri taklit etmek için çaba gösterecektir. Çoğunlukla ebeveynlerin veya bakıcıların çıkardığı sesler veya oyuncağın sesleri duyulan kelimeler ve seslerdir.

Adına cevap verir: Şimdiye kadar, belki de dikkatini onun adıyla çekmek için mücadele ettiniz. Ancak altı aylık bir çocuk isminin sesini hatırlar ve yorumlar.

Daha iyi öz-bilinç: Kişinin ismine cevap vermesi, öz-farkındalığın ilk adımıdır. Aynada kendisine nasıl hayran kaldığını fark ettiğinizde bu belirginleşir. Bu yaştaki bebekler düşüncelerine bayılırlar ve görmeye başlarlar. Beynin gelişmiş güçlerini gösteren ayna görüntülerini görmek konusunda kafa karıştırmazlar.

Fiziksel Gelişim

Bu kategori, bebeğin fiziksel büyümesi ve ana motor özellikleri ile ilişkili büyüme işaretlerini içerir.

İyi renk görme ve derinlik algısı: Altı aylık bebekler için en önemli fiziksel gelişimden biri bebeğin gözüdür. Bebeğiniz gelişen renk görme paletine sahiptir ve iki renk tonunu ayırt edebilir ve bu nedenle yüksek kontrastlı nesnelere ve parlak renkli hikaye kitaplarına bakmayı sever. Ayrıca, nesneleri ve mesafeleri doğru bir şekilde yargılamasına yardımcı olan üstün bir derinlik ve mesafe algısına sahiptir. Nesneleri izleyebilir ve duruncaya kadar yuvarlanan bir topa baktığını fark edeceksiniz.

Gelişen el-göz koordinasyonu: Daha iyi görme, elin daha hassas işlevlerine yol açar. Altı aydan sonra bebekler, hareket etseler bile elleriyle bir şey tutmak için ellerini uzatabilirler. Bir nesneyi tuttuklarında, dikkatlice gözlemlerler ve ayrıca bir elinden diğerine geçirebilirler.

Nesneleri tüm parmaklarıyla tutar: Bebek bunu küçük nesneleri kavramak için kullanır. Parmaklar hünerli ve bebeğiniz mamaya geçtiyse, şimdi biberonunu kolaylıkla tuttuğunu göreceksiniz.

Desteksiz oturur: Altı aylık bir çocuğun tüm vücut ağırlığını destekleyebilen daha güçlü sırt kasları vardır. Kendi başına henüz oturmayabilir, ancak oturduktan sonra devrilmez.

Başını destekler: Bebeğin sadece güçlü sırt kasları değil aynı zamanda sıkı boyun kasları vardır. Altı aylık çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda boynu başını tutar ve hareket ettiği yönde çevirebilir. Bebek ayrıca görüş alanının ötesindeki nesnelere bakmak için başını çevirecektir.

Her iki yönde de yuvarlanır: Bebeğiniz, sırtından karnına ve tersi yönde, her iki yönde de yuvarlamayı öğrenerek güçlü sırt ve boyun kaslarından yararlanır.

Dikey tutulduğunda ağırlığı destekler: Bebek kendi başına ayakta duramaz, ancak dikey tutulduğunda ağırlığını bacaklarına destekleyecek ve yukarı ve aşağı sıçrayacaktır. Bu gelişimsel süreç, ayakta durma ve yürüme gibi hareketlerin temelini atıyor.

Altı ila sekiz saat uyur: Altı aylık bebekler, gece altı ila sekiz saatlik bloklarda uyuyabilir. Arada bir emzirmek için uyanabilir, ancak eskisi kadar sık ​​olmayabilir.

Katı yiyecekler için hazır: Altı aylık bir çocuğun daha keskin bir tat hissi vardır ve sindirim sistemi ilk katı yiyecekleri sindirmeye hazırdır. Bebekler ayrıca altı aylık olduğunda çiğneme ve ısırma refleksini geliştirir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bu gelişme bebeklerin ailelerindeki kilit insanlarla sosyal bir bağ kurmasına yardımcı olur.

Başkalarının duygularına yanıt verir: Bebeğinizin davranışındaki ilk empati belirtilerini fark edersiniz. Üzgün ​​ya da mutlu ifadelere, özellikle de birincil bakıcılarına tepki gösterecektir. Yaptığı her şeyi durdurabilir ve başka bir bebeğin ağladığını görmek üzücü olabilir.

Farklı ses ifadeleri: Çeşitli ifadeler için farklı ünlemler vardır ve aç, altı kirli veya rahatsız hissettiklerinde farklı ağlayabilirler. Birçok durumda, belirli bir duygu için belirli bir ses ifadesi olur.

Bir yabancıyla tanıdık yüzleri ve kaygıyı tanır: Altı aylık bir çocuk, bilinen bir yüzü sevimli bir gülümsemeyle karşılarken, bir yabancı yanına bırakıldığında panik yapar ve ağlar. Bebek, bir yabancıdan farklı olarak, tanıdık bir yüzün güvenlik, sıcaklık ve yiyecek anlamına geldiğini anlar.

Ebeveynler veya bakıcılar ile oynar: Bebek sadece ebeveynleri ve birincil bakıcılar ile ve en çok bir kardeşle oynamak için akut bir eğilim gösterir.

Bunlar altı aylık bir bebeğin ortak gelişim sürecidir. Her bebek benzersizdir ve gelişmesi zaman alabilir. Bununla birlikte, bebekte gelişimsel gecikme ve eksiklik belirtileri için uyanık olmalısınız.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Bebek normal bir hızda gelişmiyorsa, aşağıdaki gelişimsel süreci gösterecektir:

Kasılma: Bebeğin kasları, bir spazmın içine girmiş gibi sertleşir veya uzuvları sarkacak kadar gevşektir. Ayrıca, uzanma pozisyonundan kaldırıldığında başını desteklemekte sorun yaşayacaktır.

Vokal ses çıkarmaz, seslere tepki vermez: Yukarıda belirtildiği gibi, bebekler bu yaşta konuşmaz, ancak ses çıkarabilir. Vokal akorlarını kullanamama, bir konuşma probleminin belirtisi olabilir. Ayrıca, bebek ebeveynlerin seslerine veya yüksek seslere cevap vermezse, işitme sorunlarının bir işareti olabilir.

Tanıdık yüzlere cevap vermez: Altı aylık bir çocuk ebeveynlerine ve büyükanne veya büyükbaba gibi tanıdık insanlara gülümser. Bebekler tanıdık yüzleri tanır ve uzun bir aradan sonra onları görmekten heyecan duyarlar. Bu gibi durumlarda reaksiyon eksikliği, görme veya bilişsel sorunları gösterecektir.

Zayıf motor becerileri göstermesi: Bebekler oyuncaklarla oynamayı ve renkli hikaye kitaplarına bakmayı seviyor. Ellerindeki şeyleri kavramaktan ve nesnenin amacını araştırmaktan ve kavramaktan çekinmezler. Oyuna ilgi eksikliği ve zayıf kavrama gibi eksik motor becerileri gelişimsel gecikmenin göstergeleridir.

Uzmanlar, bebeğin gelişimsel gecikmeyi zamanında teşhis etmek için düzenli aralıklarla taranmasını önerir, bu da durumu iyileştirmeye veya yönetmeye yardımcı olabilir.

Ebeveynler 6 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bebeğin büyümesini, kendisine hitap eden ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olan aktivitelerle teşvik edebilirsiniz:

Sohbetlerle aktif oyun süresi: Bebeğinizle oynarken sadece seyirci olmayın. Bebeğe hitap ederek ve isimlerle başvurarak etkileşimli hale getirin. Böylece bebeğin dinleme becerilerini teşvik ederken, hafızasını da keskinleştiriyorsunuz.

Açık havada okuyun ve keşfedin: Bebeğinizi bahçeye götürün ve ona renkli bir hikaye kitabı okuyun. Canlı renkleri görebilmesi için bebeği bahçeye götürün. Bebeğin vizyonunu ve beyindeki görsel korteksi uyarır, daha sonra görsel belleğini artırır.

Katı gıdaya geçiş: Bebeğiniz katı yiyecekler yiyebilir, bu nedenle beslenmede sebze ve meyveleri tanıtmanız önemlidir. Bebek için dengeli bir beslenme programı hakkında bir çocuk doktoruna danışın.

Sosyal etkileşimler önemlidir: Bebeğinizin yeni insanlarla tanışması önemlidir, çünkü bu sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Altı aylık bebeğiniz, sağlıklı beslenmek ve aktivitelerle beslendiğinde sağlıklı bir büyüme ve gelişime sahip olabilir. Ayrıca, tespit edildikleri andan itibaren herhangi bir gelişimsel gecikmeye dikkat edin, bunların üstesinden gelme şansı daha yüksektir.

6 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 7 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.