50 Yaşından Sonra Hamilelik: Tavsiye Edilir Mi? Mümkün Mü?

45 yaşında bebek doğuran ve bazen bundan daha ileri yaşta olup çocuk sahibi olan kadınlar olsa da, hamileliğin aslında yaşlandıkça zorlaştığını hatırlatmak gerekir. Birçok faktör, ileri yaştaki kadınlar için sağlıklı bir hamileliği zorlaştırmaya sebep olur ve komplo kurar.

Peki, 50 yaşında ve sonrasında gebe kalmanız mümkün mü? Evet, öyle! Bilim sayesinde, 55 yaşında ve hatta 65 yaşlarındaki kadınlar artık daha önce düşünülemez olarak algılanan şeyi yapabilirler – hamile kalabilir ve sağlıklı bir çocuk doğurabilirler. Ama nasıl? Aşağıda öğrenelim!

Tipik olarak, bir kadının gebe kalma yeteneği menopoz ile sona erer. Bu da adet görmeden art arda 12 ay anlamına gelir. Menopozun ortalama yaşı 51‘dir, bundan sonra doğal hamilelik mümkün değildir. Bu dönemde hem menstrüal hem de adet döngüsü düzensiz hale gelir ve sonunda sona erer.

Menstrüal dönemler düzenli olsa bile, 40’lı yaşlarındaki kadınların yumurtalarının kalitesi genç kadınlardaki yumurtalardan daha düşüktür. Bu da özellikle 42’den sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeyi zorlaştırır.

Bir kadın 40 yaşına geldiğinde, sadece yüzde üçü yumurtaları gebe kalmak için yetersiz kalır. Aksine, erkekler hayatları boyunca doğurgan kalırlar, ancak genetik yaş riski baba yaş etkisi ile artar.

Peki 50 yaşından sonra nasıl hamile kalınır? Sağlıklı bir hamilelik bu yaşta imkansızdır. Doğal doğumların sadece yüzde 0.01’i 47 yaş ve üstü kadınlarda görülür. Bu kadınların hamile kalmasının tek yolu vitro fertilizasyon (tüp bebek) ve yumurta bağışıdır. İşte konu hakkında daha fazla bilgi  edinelim.

Yazımızı yararlı bulacağınızı umuyoruz. elli yaşında ve sonrasında gebe kalmak için bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi ele aldık. Şimdi karar vermek tamamen size kalmış.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.