50 Yaş Sonrası Gebe Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları

50 Yaş Üstü Hamileliğin Avantajları

İster inanın ister inanmayın, 50 yaşından sonra doğum yapmak ve anne olmanın çeşitli faydaları vardır:

1. Geç Anneler Daha Uzun Yaşar:

Utah Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 50’li yaşlarında bebekleri olan kadınların, doğal olarak veya başka yöntemlerle gebe kaldıklarında daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını buldu.

2. Finansal Olarak Güvenli:

Anne olmayı beklemek, finansal faydalardan da pay alır. ABD’de yapılan bir araştırma, bir kadının kazanç elde etmesini her yıl bir çocuk sahibi olmayı geciktirdiğini %9 ila %10 oranında artırdığını buldu. Ebeveyn olduğunuzda, özellikle bekar ebeveyn olduğunuzda ve işe geç kaldığınızda, bu sizin işinize mal olabilir. Ancak yaşamın bu aşamasında hem zihinsel hem de finansal olarak çok daha rahat olacaksınız.

3. Daha Deneyimli Olabilirsin:

Geç gebeliğin en büyük avantajlarından biri, dünyanın çoğunu görmeniz ve işlerin nasıl çalıştığını bilmenizdir. Kariyerinizde daha rahat, güvende ve daha akıllı ebeveynlik kararları alacaksınız.

Bakınız: Yaşın İlerlemesi Doğurganlığı Ne Kadar Azaltır?

50 Yaş veya Sonrasında Hamileliğin Dezavantajları

Ebeveynliği ertelemek ve 50 yaşında ve sonrasında bebek sahibi olmak da bazı ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar:

1. Sağlık Riski:

2012 yılında bir araştırma, bağışlanmış yumurta kullanarak gebe kalan 50 yaş ve üstündeki kadınların sağlığının, hamilelik sırasında ve sonrasında iyi bakılması şartıyla, genç alıcılar için iyi olduğunu ortaya koydu. Ancak bazı tıbbi riskler vardır.

Geç hamilelik, bazı durumlarda yüksek tansiyon ve hatta organ hasarı ile karakterize bir komplikasyon olan diyabet, hipertansiyon ve preeklampsi olasılığını artırır. Bunun yanı sıra büyüme kısıtlaması, ölü doğum, erken doğum ve çoklu doğumlar potansiyel komplikasyonlardır.

2. Fiziksel Zorlanma:

Hamilelik yaşlı kadınlarda fiziksel olarak zordur ve bir çocuğu taşımanın ağırlığı kadınlar için genç kadınlara göre daha stresli olabilir.

3. Yenidoğanlarda Risk:

Sadece anne adayı değil, yeni doğan bebekler bile Down sendromu ve genetik anormallikler gibi belirli risklerle karşı karşıyadır. Genç donörlerin yumurtalarını kullanarak bu risklerin olasılığını en aza indirebilirsiniz.

4. Finansal Zorlanma:

Son bir şey, ilerleyen yaşamda bebek sahibi olmanın parasal avantajları olsa da, yükümlülükleri de vardır. Ne kadar beklerseniz, daha büyük yaşta çalışmaya devam etme olasılığınız o kadar artar. Arkadaşlarınızın çoğunun emekliliği planladığı bir zamanda mali sorumluluklarınız olacaktır. Sağlık ve hayat sigortası daha pahalı hale gelecektir. Ve doğurganlık tedavilerinin maliyeti yükü arttırır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir