5 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

4 haftalık hamilelik

Hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, tebrikler! 5 haftalık hamilelik, genellikle pek çok anne adayının hamile olduklarını öğrendikleri haftadır. Bunun nedeni, regl gecikmesi olduktan sonra hamile kalma ihtimalinin aklınıza gelmesidir. Belki de bir test yapmalıyım demiş olabilirsiniz! Ayrıca gebelikte 5.hafta, artmış hormon seviyeleri, ağrıyan göğüsler, mide bulantısı ve yorgunluk gibi göz ardı etmek zor olan hamilelik belirtileri de artık bunu açıklar. Şu an hamilelik çok eğlenceli olmayabilir, ancak yaklaşık sekiz ay sonra çok sevineceksiniz.

Küçük embriyonuz artık portakal tohumun büyüklüğünde ve hCG hormon seviyenizin şu an hamilelik testinde pozitif çıkacak kadar yeterince yüksek. Bu hafta kaç haftalık gebe olduğunuza emin olmak ve kontrol için doktorunuza henüz gitmediyseniz randevu alabilirsiniz.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hormon seviyeleriniz değişiyor, regl gecikmesi oldu ve hatta bazı erken gebelik belirtileriyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Beşinci haftada hissettiğiniz hamilelik belirtileri, vücudunuzun geçmesi gereken değişikliklerin başlangıcıdır. Şu anda neler olduğuna bağlı olarak tüm hamilelikten korkmaya gerek yok. Birçok anne ilk üç aylık dönem en zor olduğunu söyler. Bu arada, kendinize iyi bakın ve bol bol dinlenin, doğru beslenin ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak yollar bulmaya çalışın. Beşinci haftada beklemeniz gerekenleri merak ediyorsanız, en yaygın olan belirtiler şunlardır:

 • Ağrıyan göğüsler: Sabah bulantısı tüm dikkati çeker, ama ağrıyan göğüsler aslında 5 haftalık gebeliğin en sık görülen semptomu olabilir.
 • Sabah bulantısı: Gebeliğin erken döneminde bulantı, sadece sabah değil, günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Ve ne yazık ki, bazı hamile anneler bütün gün oldukça huzursuz hissediyorlar. Aslında, ikiz bebek bekleyen bir 5 haftalık hamile iseniz, şiddetli sabah bulantısı olasılığı daha yüksektir. Küçük öğünlerle, sık yemek yemek iyi gelebilir. Ayrıca doktorunuz da önerilerde bulunabilir.
 • Yorgunluk: Hamileliğin 5 haftasında halsizlik hissi olabilir. Gün içinde yorgun hissetmeniz ve kestirmek normaldir. Daha fazla dinlenin ve kan şekerinizin o kadar düşmemesi için çok fazla şey yapamayabilirsiniz.
 • Sık idrara çıkma: Gebeliğin erken döneminde daha sık idrara çıkma dürtüsü olduğunu fark edebilirsiniz. Gebeliğin 5 haftasında bu semptom, böbreklerin aslında genişlemesi nedeniyledir.
 • Kramplar: 4 ya da 5 hafta civarında, kramp, embriyonun rahinizin iç kısmına güzel bir şekilde implante edildiğini gösteren bir işaret olabilir. Ya da rahminizin bağlarınızı genişletip uzattığını gösteren bir işaret olabilir. 5 haftalık hamilelikte şiddetli veya ağrılı kramp hissediyorsanız, doktorunuzu arayın ve bir sorun belirtisi olmadığından emin olmak için kontrole gidin.
 • Lekelenme: 5.hafta geldiğinde hamilelerde lekelenme korkutucu görünebilir, ama iç çamaşırında biraz kan da implantasyon belirtisi olabilir. Ayrıca ilişkiden sonra da biraz lekelenme fark edebilirsiniz, çünkü serviks hamile olduğunuza göre artık daha hassastır. Bu tamamen normaldir, ancak 5 haftalık hamilelikte daha az lekelenme ve daha fazla kanama gibi bir şeye sahipseniz veya gerçekten endişeleniyorsanız doktoru arayın.

5 haftalık hamile olan bazı anneler hiç belirti hissetmezler. Ya da, 5 haftalık hamilelikte, semptomlar gelir ve gider gibi hissedebilirler. Ve bunların hepsi normaldir!

5 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Gebeliğin 5.haftasında karnınız değişmeyebilir ya da biraz şişmiş olabilirsiniz ya da zaten biraz kilo almışsınız demektir. Bulantı ve kusma varsa, yemek yiyemediğin için endişelenebilirsin ve kilo kaybı da söz konusu olabilir. Tüm bu senaryolar tamamen normal kabul edilir! Tüm gebe kadınlar farklıdır ve gebelikleri boyunca vücutlarının nasıl değiştiği ve ne gibi belirtiler gördükleri farklılık gösterebilir.

Muhtemelen genel hamilelik kilo artışı hakkında biraz merak etmeye başlıyorsunuz. Kısa cevap: Henüz bunun için fazla endişelenmenize gerek yok. Doktorlar sadece ilk trimesterde yarım kg ile 2 buçuk kilo arası almanızı tavsiye ediyorlar. Kısa cevap, kilo almanız gerekecek. Doktorunuz size ne kadar kilo almanız gerektiğini söyleyecektir.

Gebeliğin 5.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Umbilikal kord oluşuyor ve bu haftanın sonunda nöral tüp de olacak, bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin oluşacağı yerdir. Bebeğinizin kalbi iki küçük kanaldan oluşuyor ve zaten çalışıyorlar. Bu tüpler bu hafta bir noktada birbirine kaynaştığında, bebeğiniz tamamen işleyen bir kalbe sahip olacak.

5 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Ayrıca bu hafta boyunca, nöral tüp, bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin başlangıcı da dahil olmak üzere başka organlar oluşacaktır. Hamileliğin 5.haftasında, bebeğiniz bir elma tohumunun büyüklüğündedir. Bebeğiniz de bu hafta iki katına çıkacak. 2 mm’den 4 mm’ye. Plasenta hala tam olarak oluşmamış, bu yüzden bebeğiniz “yumurta kesesi” denen bir şeyden besleniyor.

5 Haftalık Hamileler İçin Gebelik Bakımı Listesi

Haftanın hatırlatıcıları:

 1. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturun.
 2. Hamilelik günlüğü başlatın.

Hamileliğinizin 5. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. What happens in the second month of pregnancy; Plannedparenthood.org
 2. Prenatal Form and Function – The Making of an Earth Suit; The Endowment For Human Development
 3. Pregnancy Week By Week; Due Date Calculator
 4. Pregnancy: Signs, Symptoms and Health; Online Nursing Regis College
 5. Week 5 – Your 1st Trimester; NHS

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 6 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir