5 Enteresan Hamilelik Belirtisi

Hamilelik hiç şüphesiz heyecan verici bir zamandır. Hamilelik de kesinlikle hoş olmayan bazı semptomlar taşıdığından, bu heyecanın zorlukları da vardır.

Bu semptomların çoğu oldukça yaygındır ve beklenir. Bunlardan mide bulantısı, baş ağrısı, sırt ağrısı, kusma, şişmiş veya hassas göğüsler sadece birkaçıdır.

Ancak hamileliğinizle ilişkilendiremeyeceğiniz başka belirtiler de var. Bu semptomlar çok fazla ağrı ile gelmese de, kesinlikle rahatsız edici olabilirler. Bu 5 belirti ve bunları hafifletmek ya da oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

Kabızlık

Acı verici değil ama kesinlikle can sıkıcı. Hamileliğinizin ürettiği bazı hormonlar bağırsaklarınızı yavaşlatarak halsizleşmelerine neden olabilir. Bol su içmek, egzersiz yapmak ve lif içeriği yüksek yiyecekler yemek hamileyken kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha Fazla Geğirme ve Gaz

Hamilelik döneminde hormonlar ayrıca geğirme ve gazı oldukça yaygın hale getirebilecek gastrointestinal sisteminizi rahatsız eden harika yan etkilere sahiptir. Bu nedenle, yiyecekleri rahatsız etmekten kaçının ama hiçbir şeyi içeride tutmaya çalışmayın, bu çok fazla acıya neden olabilir.

Uykusuzluk

Bir tür mantık dışıdır, genellikle hamilelik sırasında yorgun olacağınızı düşünürsünüz. Çoğu durumda olacaksınız ancak uykusuzluk da ortaya çıkabilir. Tuvaleti kullanmak için kalktıktan sonra uykuya dalmakta veya tekrar uyumakta güçlük çekebilirsiniz (… ki bunu daha sık yapacaksınız). Düzenli egzersiz ve azalan kafein alımı bu sinir bozucu semptomu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Vajinal Akıntı

Hamileliğiniz süresince adet kanaması olmayacağı doğrudur. Ancak bu, hamileliğiniz boyunca aslında artan vajinal akıntınız olmayacağı anlamına gelmez. Sizin için rahatsızlık veriyorsa, ped kullanmak yardımcı olabilir. Akıntının rengi veya kokusu değişirse, bunu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza söyleyin.

Burun Sertliği ve Burun Kanamaları

Burnum çok yukarıda ve uterusum çok aşağıda… Soğuk algınlığı veya alerji belirtileri ve burun kanaması normal mi? Hamilelik döneminde böyle bir belirti hemen düşünmeyebilirsiniz, ancak aslında oldukça yaygın olabilir. Nemlendirici veya tuzlu su burundan çekme gibi doğal ilaçlar semptomları hafifletebilir. Bunlar yardımcı olmazsa, doktorunuzla konuşun.

Hamilelik, kutlanması gereken keyifli bir zamandır. Bununla birlikte, deneyimlemeyi biraz zorlaştıracak yol boyunca bazı semptomlar olacaktır. Doğru planlama, iyi beslenme ve biraz egzersizle, hem yaygın olarak bilinen hem de çok bilinmeyen semptomların olasılığını ve etkilerini azaltabilirsiniz.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, pek bilinmeyen bu 5 semptomu aklınızda bulundurun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir