5 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte 5. Ay Beslenme

Annelik şüphesiz bir kadının hayatındaki en heyecanlı ve değerli olaylardan biridir. Bu belki de her kadının istediği ve hayalini kurduğu tek dönüm noktasıdır. Annenin hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını birinci sırada tutması için doğru beslenmek şarttır.

Bir kadın hamileliğinin ikinci üç aylık dönemine (2.trimester) girdiğinde, vücudu gözle görülür bir değişikliğe uğrar. İçinde beslenen küçük çiçek açmaya başlar ve karnının büyümesine sebep olur. Hormonlar kendiliğinden değiştikçe gıda istekleri ve aşermek artar.

Hamileliğinizin 5. ayında sizin ve bebeğinizin sağlığını sağlamak için izlemeniz gereken bazı basit yapılması gereken şeyler vardır. Burada gebeliğin 5. ayında beslenmenize nelerin dahil edileceğinden bahsediyoruz.

Ayrıca Bakınız: 5 Aylık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin 5. Ayında Neler Yemeli?

Sıvı Alımınızı Arttırın

Her zaman vücudunuzu nemlendirin. Unutmayın, şimdi iki kişiyle ilgilenmelisiniz. Kabızlığı önlemek için bol su için. Suya ek olarak, her gün süt tüketmek, bebeğinizin sağlıklı kemik gelişimi için hayati önem taşıyan kalsiyum ve mikro besinleri sağlayacaktır.

Protein Zengini Gıdalar Yiyin

Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır. En iyi 5. ay hamilelik gıdası olarak kabul edilirler. Bebeğin fiziksel gelişiminin doğru yolda olmasını sağlamak için protein bakımından zengin bir beslenme programı gereklidir. Kaslar, cilt ve organlar kendilerini büyütmek ve sürdürebilmek için proteine ​​ihtiyaç duyarlar. Beslenmenize tavuk, yumurta, kuruyemiş, bakliyat ve tahıl ekleyin. Eğer vejeteryansanız, öğünlerinize protein içeren sağlıklı gıdalar da dahil etmelisiniz.

Salata Yiyin

Lahana, havuç, taze domates, yeşillik ve pancar gibi çiğ sebzelerden yapılan salatalar, beslenmenize mineralleri ve lifleri dahil etmenin harika bir yoludur. Hazır salata sosları ve zeytin ve kapari gibi salamura sebzeler kullanmaktan kaçının. Çünkü sodyum içeriği yüksektir. Kabızlığın önlenmesi için bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Beslenmenize lif içeren gıdalar da dahil edin. Yoksa hemoroit gibi komplikasyonlara da neden olabilir.

Meyve Yiyin

Meyveler vitamin ve minerallerle doludur ve tadı da lezzetlidir. Asla meyvelerden sıkılmazsınız ve seçimleriniz asla bitmez. Elma, armut, muz, kivi, portakal, çilek ve kuş üzümü arasından seçim yapabilirsiniz. Neden biraz çilek ve yoğurt karıştırıp sağlıklı bir atıştırmalık yapmıyorsunuz?

Ayrıca Bakınız: Hamileliğin 5. Ayında Beslenme

Yeşillik Yiyin

Çok fazla yeşil sebze yemek sıkıcı olabilir. Ama yeşil yapraklı sebzeler yemek de önemlidir. Vücudun demir ihtiyacını karşılamak için beslenmenize ıspanak, marul ve brokoli ekleyin. Sebzeleri pişirebilir veya ızgara yapabilirsiniz. Ayrıca smoothie’lerinize bir avuç ıspanak da atabilirsiniz.

Sağlıklı Tahıllar

Beslenmenize buğday, pirinç, mısır ve yulaf gibi kepekli tahıllar eklediğiniz takdirde E vitamini, B vitamini kompleksi, demir ve magnezyum açısından zengindir ve büyüyen bebeğin enerji ve beslenme ihtiyacını çok iyi karşılar.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte 5. Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 5. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Şimdi sahip olmanız gereken şeyleri öğrendiğinize göre, işte 5 aylık hamilelikte kaçınılması gereken gıdaları paylaşıyoruz:

Yapay Tatlandırıcılara Hayır Deyin

Gazlı içecekler kafein, şeker ve sağlıksız kalori içerir. Kesinlikle kalorilerinizin tüm yanlış kaynaklardan gelmesini istemiyorsunuz, değil mi? Bunun yerine taze meyve suları tüketin.

Yememeniz Gereken Meyveler

Tropikal meyveler mikrobesinler ve lif ile doludur, sindirimi iyileştirir! Ancak hamilelik sırasında tropikal meyveler tercih etmek iyi bir fikir değildir. Papaya, nar ve ananasın hamile kadınlarda rahim kasılmalarına neden olduğu ve düşük yapmaya sebep olduğu bilinmektedir.

Tütün Ürünlerinden Kaçının

Sigara içmenin bebeğin gelişimini engellediği ve fiziksel anormalliklere neden olduğu kanıtlanmıştır. Bebeği oksijen kaynağından mahrum edebilir, bebeğin solunum sisteminin gelişimini engelleyebilir ve kalp atış hızının azalmasına neden olabilir. Düşük yapma veya ölü doğum ile sonuçlanabilir.

Kafein Azaltın

Hem çay hem de kahve kafein içerir. Bu nedenle, çay veya kahve alımınızı günde en fazla 2 bardak ile sınırlamalısınız. Hamilelik sırasında yüksek kafein alımının bebeklerde doğduktan sonra huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki, çikolata da kafein içeriyor ve dayanmak zor, ama zorundasınız.

Yağlı Gıdalardan Kaçının

Patates kızartması ve pizza aşermenin sizi ikna etmesine izin vermeyin. Hormonal değişiklikler ve iki kişilik yemek daha fazla gıda isteğine neden olur. Ancak işlenmiş gıdalar ve konserve şeyler yemekten kaçınmalısınız. Anormal bir kilo alımı, gebelik döneminde istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir.

Bir kadın hamileliğinin beşinci aya ulaştığında, beyin, kalp, böbrekler, karaciğer vb. gibi bebeğin organları zaten ön şekillerini almıştır. Gebeliğin daha sonraki seyri, bu organların büyümesini ve gelişmesini içerir. Bu aşamada duyular da gelişmeye başlar. Derileri de kalınlaşmaya başlar.

Bebeğin iyi bir fiziksel şekil alabilmesi için çok fazla besine ihtiyacı vardır. Öte yandan, sağlıksız gıdalar yemek bebeğiniz için olumsuz olabilir. Bu nedenle, hamilelik beslenmesinin 5. ayında ne yiyip ne yenmeyeceğinin farkında olmak çok önemlidir. Hamilelikte beslenme ile ilgili aklınıza takılan soruları doktorunuza danışmak, hamileliğinizin beşinci ayında size yardımcı olacaktır.

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 5.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.