5 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğinizin 5.ayında bu gelişimsel süreci üç kategoriye ayırdık ve her kategorinin altında detaylı olarak önemli noktaları göreceğiz.

Bebeğinizin Beşinci Ayı

5 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bu yazımızda, dikkat etmeniz gereken birkaç konu ile birlikte size bu ay ile ilgili ayrıntılı bir fikir veriyor olacağız.

Bilişsel Gelişim

Bu gelişimsel süreç zeka, dil, düşünme ve karar verme yetenekleri ile ilgilidir.

Daha hevesli ve seçici: Bebeğiniz artık onun dikkatini çeken etrafındaki nesneleri ve insanları izlemeye hevesli olur. Bir geri tepki olarak, komik sesler üzerine çağrıldığında gülümseyecek ve kıkırdayacaktır. O her zamankinden daha uyanık ve merakında bir artış gösteriyor.

Kolayca dikkati dağılıyor: Yeni nesnelere bakmak için bir tutkusu olduğundan, bebeğinizin dikkatini dağıtmak çok kolay olur. Önüne yeni bir oyuncak veya nesne koyduğunuzda yeni şeye bakmak için yaptığı her şeyi durdurur.

Renkli nesnelere ilgi: Bebek hala parlak ve tek renkler tercih ediyor. Bu, daha iyi bir retina fonksiyonuyla birlikte daha iyi bir göz ve beyin koordinasyonunun bir göstergesidir.

Temel dil gelişimini gösterir: Beşinci aya kadar bebeğin dil gelişimi tam yolunda olacaktır. Oyun oynama havasındayken veya birisi bebekle konuşmaya çalıştığında çıkardığı seslerle karşılık verir.

Fiziksel Gelişim

Bu gelişimsel süreç bebeğin fiziksel büyümesi ve motor becerileri ile ilgilidir.

Daha iyi el kontrolü: Artık eskisinden daha iyi bir tutuşa sahip olduğu için eline aldıkları artık ellerinden kaymıyor. Bebeğiniz nesneleri almak için hemen ellerini kullanacak ve hatta anında ulaşamayacağı nesnelere ulaşmak için ellerini uzatacaktır. Bebeğiniz parmaklarıyla daha çevik hareketler yaparken elleriyle de oynayacaktır. Bu aynı zamanda biberonunu bağımsız tutmanın ilk işaretlerini göstereceği zamandır. Bebekler iki elin birlikte ya da iki başparmak birlikte birleşip ağzına getirmek için yardım edin. Bazı bebekler ayakları tutarak ağzının yanına getirirler.

Yüzüstü pozisyondayken göğsü kaldırır: Bebek yüzüstü yatarken (karnında), dirseklerini aşağı doğru iter ve göğsünü yukarı kaldırır. Bu eylem daha sonra ona yardımcı olacaktır.

Daha iyi kontrollü boyun hareketleri: Boyun kasları daha güçlüdür ve boynu daha titrek değildir, bu da ona boyun üzerinde daha iyi bir kontrol sağlar.

Oturmaya çalışır: 5 aylık bebeğiniz, kalçalarını kaldırarak ilk oturma denemelerini yapar. Sırtını desteklerseniz bebeğiniz oturabilir. Artık öncekinden daha düz oturur.

Gelişen tat duygusu: Artık bebeğin dilinde her zamankinden daha fazla sinir ucu var. İlginç görünen her şey doğrudan ağzına gider. Bu, etrafındaki dünyayı keşfetmenin küçük bir yolu. Evet, eşyaları ağzına sokmak bebeğin dünyayı keşfetmenin yoludur !! Bu normaldir ve kötü bir alışkanlık değildir.

Daha iyi işitme ve kas koordinasyonu: Yüksek sesle bir şey söyleyin, küçük çocuğunuz başını çevirecek ve size bakacaktır. Adını anlamayabilir, ancak onunla konuştuğunuzu anlar. 5 aylık bile başını ilginç bulduğu diğer seslere çevirir, böylece işitme-kas koordinasyonunda iyileşme gösterir.

Daha uzun uyur: Bebek, özellikle geceleri saatlerce daha uzun süre uyumaya başlar. Bu onun gelişmiş uyku işlevselliğinin bir göstergesidir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bebeğiniz sadece zihinsel ve fiziksel olarak büyümekle kalmaz, aynı zamanda çevresindeki insanlarla bağ kurmasına yardımcı olan gelişime ulaşır.

Tanıdık yüzlere bakar: Bebek, geçmişte tanıştığı bireyleri akut olarak tanıyacaktır. Tanıdık birini gördüğünde gülümser ve neşeli görünür. Ayrıca ellerini güçlü bir şekilde hareket ettirir, bu da o kişiyi selamlama yoludur. Daha iyi bir uzun süreli hafıza, bu gelişmiş sosyal davranışın sebebidir. Daha nc gördüğü insanları yeniden etrafında gördüğünde, etrafta dolaşan, anne ya da bakıcı olduğunda, onu tanıdığında, çok samimi bir şekilde gülümser ve mutluluk gösterir.

Yabancılara karşı endişe gösterir: Beş aylık çocuğunuz tanımadığı birisinin yanında kaldığında ilk kaygılarını gösterecektir. Bir yabancının bebeğinizi tutmasına izin verirseniz, öfke nöbetine hazırlıklı olun. Bilinmeyen insanlara yönelik bu endişe, kaygı ve güvenin ya da eksikliğinin bir göstergesidir, bu da gelecekte karmaşık ilişkilerin yapı taşlarını oluşturur.

Ebeveynlerle oynamayı seviyor: Beş ayda bebeğiniz hiç olmadığı kadar eğlenceli. Önüne bir top yuvarlayın, o da heyecanlanır. Tüm oyun etkinliklerinde, özellikle oynadığı en çok sevdiği ve en çok anne ve babası olan insanları içerdiğinde fark ettiğiniz belirli bir heyecana sahip olur.

Duyguları ifade eder: Gülümseme bebeğinizin en sık belirttiği hissi olacaktır. Şimdi aktif olarak hoşnutsuzluk, heyecan ve yorgunluk sergiliyor. İlk can sıkıntısını gösteren biriyle oynadıktan sonra oyuncaklar arasında geçiş yapacak.

Bunlar, bebeğinizin beş aylık neşeli bir arkadaş haline geldiği zaman elde ettiği çeşitli gelişimsel kilometre taşlarıydı. Ebeveynler her zaman sağlıklı ve zamanında büyümesi için bebeğin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini beslemeye yönelik adımlar atabilir.

Ebeveynler 5 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aşağıdaki kolay adımlar ve uygulamalar yoluyla beş aylık bebeğinizin gelişimini teşvik edin ve destekleyin:

Sohbetleri devam ettirin: Olabildiğince sık konuşun. Bebeğin anlayıp anlamadığını düşünmemelisiniz, çocuğunuzu konuşmanızla beslemelisiniz. Bebeğe öğretilmemeli, sadece bilgi verilmelidir. Hatta adı gibi birkaç basit kelime bile olabilir.

Parlak resimli kitapları yüksek sesle okuyun: Onu kucağınıza oturtun ve parlak renkli resimlerle yüksek sesle bir kitap okuyun. Birden fazla renk tonunu incelemek bebeğin gözlerini ve beynini uyarır.

Ona parlak renkli oyuncaklar gösterin: Parlak, çok renkli oyuncaklar bebeğinizi büyüler ve görüş paletini geliştirmede önemli bir rol oynar. Renkli oyuncaklar vererek beynin vizyonunu ve görsel korteksini uyarın.

Destekle oturmasını sağlayın: Bebeğiniz oturmayı seviyor ve bunu yapmak için çaba harcıyorsa, tercihen kucağınıza oturtarak destekle oturmasını sağlayın. Bu, bebeğin kaslarının bol egzersiz yaptığı ve güçlendiği harika bir etkinliktir.

Yeni insanlarla tanışmasına izin verin: Yeni yüzlerin etrafında rahat olmaması, onu başkalarına yabancı hissetmesi anlamına gelmez. Yeni insanlarla tanışmak, temel sosyal becerilerini geliştirmenin ve uzun süreli hafızasını canlandırmanın harika bir yoludur.

Beş aylık bebeğiniz, gelişim süreci oyun ve aktivitelerle daha da keskinleştiğinde kesinlikle sağlam bir gelişim yolunda olacaktır. Ancak gelişiminde daima dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Bebeğiniz normal bir hızda gelişmiyorsa, akut gelişimsel belirtileri olan aşağıdaki özellikleri gösterebilir:

Seslere cevap vermez: Beş aylık bir bebek onunla konuştuğunuzu bilmiyor olabilir, ancak ebeveynlerinin konuştuğunu duyduğunda kesinlikle başını çevirecektir. Birinci basamak bakıcıların seslerine genel bir ilgi gösterecektir. Yanıt eksikliği veya seslere karşı son derece tepkisiz bir yanıt, kontrol edilmesi gereken bir işitme probleminin göstergesi olabilir.

Kötü el kontrolü ve kavrama: Bebeğinizin elinde daha iyi bir kontrol hissi vardır. Ancak elleri her zaman rahatsız edici derecede zayıf bir kavrama gibi görünüyorsa, kasları normal bir hızda gelişmiyor olabilir. Kötü el kontrolü ve kavrama, kas distrofisinin bir göstergesi olabilir ve bir çocuk doktorunun bebeğinize bakmasına izin vermelisiniz.

Garip hareketlere sahip sert bir vücuda sahiptir: Genellikle kasılırsa ve çok zayıf gönüllü kas kontrolüne sahip gibi görünüyorsa, bu endişe vericidir. Kasların sertliği, ciddi otistik spektrum bozuklukları da dahil olmak üzere çok sayıda sorunun göstergesi olabilir. Buna dikkat edin ve bebeğinizi doktora götürün.

Ebeveynlere karşı herhangi bir ifade veya sevgi göstermez: Bebek, tanıştığı her insanı gülümseyip selamlamayabilir, ancak kesinlikle bir ebeveyni görme sevincini ve sevgisini ifade edecektir. Bebeğin ebeveynlere karşı sıfır ifadesi varsa, uyanıklık göstermiyorsa ve gülümsemiyorsa, gelişimsel bir gecikme işareti olabilir.

Kötü konuşma gelişimi gösterir: Bebekler artık ses tellerini çok kullanma eğilimindedir. Bebeğiniz sizi agu gibi çıkardığı sesler ile eğlendirecek. Ama her zaman sessiz kalıyor ve ses çıkarmıyorsa bu durum konuşma bozukluğunun erken bir işareti olabilir ve onu tıbbi gözetim altına alır almaz, iyileşme şansı o kadar artar.

Bebeklerin farklı hızlarda geliştiğini unutmayın. Bebeğiniz gerekli aşamada bir şey başaramazsa endişelenmeyin ve ayrıca hiçbir şey yapmaya zorlamayın. Bir bebeğin bir şeyi öğrenebilmesinin en iyi yolu onu anlamaktır. Sabırlı olun ve bebeğinizin ilerlemesine dikkat ederek gelişim hedeflerine ulaşmasına izin verin. Doğru hızda gelişmediğini düşünüyorsanız, bir doktora danışmaktan çekinmeyin.

5 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 6 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir