40 Yaşında Gebe Kalmak Başarı Oranınızı Artırmak için Yararlı İpuçları

40 Yaş Üstü Gebelikte Başarı

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, 40’lı yıllarda hamile kalma başarı oranınızı artırabilirsiniz. Kendinizi kırk yaşında veya daha ilerleyen yaşta hamileliğe hazırlamak için aşağıdaki yararlı ipuçlarını izleyin:

1. Deneyimli Bir Jinekoloğa Danışın:

Doğurganlık sorunlarınızı teşhis etmek için gerekli tüm tıbbi testleri yapan deneyimli bir jinekolog ile iletişim halinde kalmak daha iyidir.

Doktor, 40’lı yıllarda gebe kalma şansınızı artıran doğru tedaviler ve yöntemler konusunda size rehberlik eder.

Tıp doktoru, genellikle Pap smear ve pelvik muayeneden oluşan vücudunuzun rutin muayenesini yapar. Check-up işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Doktorunuza doğal olarak hamile kalma şansınızı nasıl artıracağınızı sorun. Her zaman doktorla açık bir görüşme yapın ve geçmiş tıbbi geçmişiniz ve mevcut yaşam tarzınız hakkında onu bilgilendirin.

Gebe kalmaya çalışırken herhangi bir ilaç almaya devam edebiliyorsanız doktorla görüşün. Doktor belirli ilaçları veya bitkisel takviyeleri almanızı kısıtlıyorsa, tavsiyelerini uygun şekilde uygulayın.

Aşıları doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Doktor yakın bir sağlık incelemesi yapar ve kızamıkçık ve su çiçeği gibi zararlı hastalıklar için aşı yapılmasını önerir.

2. Mevcut Sağlık Sorunlarıyla Mücadele:

Herhangi bir karmaşık sağlık sorununuz varsa, bu durumları hamilelikten önce tedavi etmeniz gerekir.

Fazla kiloluysanız, besleyici yiyecekler yiyerek ve düzenli egzersizler yaparak kilo vermeyi deneyin.

Yüksek tansiyon veya tiroid hastalıkları gibi kronik sağlık rahatsızlıkları için etkili ilaçlar alın.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gebe kalma şansınızı azaltır. Bu nedenle doktorunuzu sağlık rahatsızlıklarınız hakkında bilgilendirin ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hastalıklar için etkili bir tedavi alın.

Hipotiroidizm de dahil olmak üzere kronik bir durum için herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuz gebe kalmaya çalışmadan önce bir kan testinden geçmenizi önerir. Test, seviyenin kontrol altında olduğunu gösteriyorsa, gebe kalabilirsiniz. Bununla birlikte, periyodik testlerden geçmeniz gerekecek ve doktorunuz zaman içinde ilaçların dozajını değiştirecektir.

Herhangi bir sağlık karmaşıklığının varlığı, doğal olarak gebe kalma yeteneğinizi azaltır. Bu nedenle, doktorunuzu tüm sağlık hastalıklarınız ve karmaşıklıklarınız hakkında önceden bilgilendirmek önemlidir. Doktor sağlık bozukluklarını tedavi etmek için uygun ilaçlar önermektedir.

3. Sağlıklı Beslenme Programını Takip Edin:

Doğurganlık oranınızı arttırmak istiyorsanız, yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız ve yaşam hakkında olumlu kalmak önemlidir.

Doğurganlık oranını olumsuz yönde düşürdükleri için sigara içme veya alkol alma alışkanlıklarından vazgeçmeye çalışın.

Aşırı stresi azaltmak için yoga, bisiklet, yüzme, koşu ve hatta günlük rejiminizde yürüyüş gibi sağlıklı egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz.

Gençleşmek için bol miktarda uyuyun. Yeterli dinlenme, vücudunuzdaki zararlı toksinleri ortadan kaldırır ve stressiz bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Beslenme planınızda gerekli değişiklikleri yapın ve beslenmenize besleyici yiyecekler ekleyin. Beslenmenize taze sebzeler, kepekli tahıllar ve koyu yapraklı sebzeler, baklagiller ve narenciye gibi folat açısından zengin yiyecekler ekleyebilirsiniz. Protein alımını arttırmak için yumurta, süt ürünleri, balık ve yağsız et ekleyin.

Bakınız: Hamile Kalmayı Engelleyen 11 Faktör

4. Doğurganlık Tedavileri:

40 yaşından sonra doğal olarak gebe kalmak zorlaşır. Bu nedenle başarı oranınızı artırmak için doğurganlık tedavilerine ihtiyacınız olabilir. Bazı etkili doğurganlığı artıran ilaçlar veya tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz bazı oral ilaçların alınmasını önerebilir. Bu ilaçlar yumurtlama oranını ve gebe kalma için başarı oranını arttırır. Bununla birlikte, araştırmalar doğurganlığı artıran ilaçların çoğul gebelik şansını artırdığı sonucuna varmaktadır.

Doktor, doğurganlık hızınızı artırmak için İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonal enjeksiyonlarını almanızı önerebilir. Bu tür tedaviler ile çoğul doğum oranı genellikle daha yüksektir.

Üreme sisteminiz hasar görürse ve doktorun gebe kalma sürecine müdahale ederse, cerrahi bir prosedür önerebilir. Ameliyat sorunu gidermeye yardımcı olur ve gebe kalma şansınızı artırır.

Bakınız: Kadınlardaki Kısırlık Neden Olur?

5. Sağlıklı Vücut Ağırlığını Koruyun:

Obezite, infertilite ve daha yüksek VKİ gebeliği engelleyen önde gelen faktörlerden biridir. Normal yumurtlama oranındaki önemli değişiklikler genellikle daha yüksek VKİ nedeniyle oluşur.

Yüksek beslenme yetersizlikleri endokrin hormonlarının salgılanmasını büyük ölçüde engellediğinden, aşırı yemek ve aç kalmaktan kaçının. Fazla kilolarınızı vermek için sağlıklı egzersizler yapın.

Kilo vermek için hormonal takviyeler almaktan kaçının. Bu tür takviyeler, doğurganlık oranını düşüren folikül uyarıcı hormonun salgılanmasını sert bir şekilde etkiler.

Kadın üreme organlarınıza etkili kan akışını destekleyen düzenli doğurganlığı artıran yoga duruşları uygulayın.

Bakınız: Tüp Bebek (IVF) Yöntemi Hakkında Kısa Bilgi

6. Donör Yumurtalarını Düşünün:

Bu yaşta, doğal olarak gebe kalma yeteneğiniz oldukça düşüktür. Bu yüzden gebe kalmak istiyorsanız donör yumurtalarını düşünmek harika bir fikirdir.

Canlı donör yumurtalarla hamile kalma şansınız oldukça yüksektir.

Ayrıca taşıyıcılığı tercih edebilir ve bebeğinizi sizin için taşımak için sağlıklı bir kadın seçebilirsiniz. Bu seçenekler bugünlerde popüler hale geliyor ve partneriniz kararınızı destekliyorsa.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir