40 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

40. Haftada Kaç Aylık Hamilesiniz?

40. hafta neredeyse hamileliğin sonudur. Dokuz ayı tamamladınız ve yakında istediğiniz zaman doğuma hazırsınız. Aslında, birçok hamile kadın 40 haftadan önce doğum yaptıkları için bu haftaya bile ulaşmıyor. Ancak bazı durumlarda, 40. hafta belirli bir doğum belirtisi olmadan geçebilir.

Bu yazımızda, 40. Haftadalık hamilelik belirtilerini, bebeğinizde ve vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri ve durumla başa çıkma yollarını açıklar.

40 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin 40. haftasında aşağıdaki belirtilere sahip olabilirsiniz:

Pelvik ağrı ve rahatsızlık: Bebek daha da aşağı iner, pelvise daha fazla baskı uygular ve bu sebeple ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Dahası, bebeğin rahim içindeki kafa hareketleri pelvik bölgede keskin bir ağrı verecektir.

Rahatlama: Bebek aşağı doğru hareket ederken, kaburgalarınızdan gelen basınç serbest bırakılır. Bu, daha kolay nefes almanıza yardımcı olur ve mide ekşimesini giderir.

Braxton Hicks: Yanlış kasılmalar daha sık hale gelir ve onları gerçek doğum sancısı olarak sanabilirsiniz. Braxton Hicks kontraksiyonları düzenli olarak oluyorsa, doktorunuz servikal dilatasyonu tanımlamak için vajinal muayene yapabilir. Bu da, kasılmaların sancıların gerçek mi yanlış mı olduğunu bilmenize yardımcı olur. Doktor sizden sancılar arasındaki zaman farkını yanlış veya doğru olup olmadığını takip etmenizi isteyebilir. Gerçek doğum sancıları, zaman geçtikçe daha yoğun, daha düzenli hale gelerek Braxton Hicks kasılmalarından farklıdır ve asla dinlenme ile kaybolmazlar.

Vajinal akıntı: Bebek doğum kanalına doğru iterken vajinanızdan kalın bir mukus akıntısı gelir. Bu vajinal akıntı beyaz ve berrak olabilir veya hafif pembemsi görünen kanla renklendirilebilir.

Ağrılı bacak krampları: Özellikle geceleri yaşayabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek için, ayak bileğini ve ayak parmaklarını nazikçe ovabilirsiniz.

Sırt ağrısı: Bebeğin kafasının pelvise daha fazla uyguladığı baskı ve postüral değişiklikler sırt ağrısına neden olabilir.

Uykusuzluk: Rahatsızlıklar zirvede olacak ve uykusuzluk nedeniyle yorgun hissedebilirsiniz. Rahatlatıcı bir baş masajı yaptırmak rahat uyku çekmenize yardımcı olabilir. Hormon seviyelerindeki artış ve ekstra ağırlık sizi yorgun hissettirir.

Düşük tansiyon: Hormonal değişiklikler hamilelik sırasında kan damarlarının genişlemesine neden olur. Büyüyen rahimin bu genişleyen kan damarları üzerine koyduğu basınç, vücudun alt kısmından kalbe giden kan akışını azaltır ve kan basıncında bir düşüşe neden olur.

Varis ve hemoroidler: Kalbe giden kan akışındaki kısıtlama, kanın bacak damarlarında ve rektumun yanında birikmesine neden olarak varisli damarlara ve hemoroidlere yol açabilir.

Fetal aktivitede yavaşlama: Bebek tam gelişime ulaştığında, serbestçe hareket edebilmesi için yeterli alan olmayacak, böylece hareketleri azaltacaktır.

Sık idrara çıkma: Büyüyen rahim mesanenize baskı yapar, bu sebeple sık sık çiş yapar. Ayrıca, böbreklere kan akışında bir artış ve rahat idrar yolu kasları (progesteron seviyesindeki artış nedeniyle) sık idrara çıkma ile sonuçlanır.

Şişlik: Ellerin, yüzün ve ayakların şiddetli şişmesi, 40. haftada görülen yaygın bir semptomdur. Artan östrojen seviyesi suyun tutulmasına neden olur. Şişmeyi önlemek için, ayaklarınızı bir tahta üzerinde yukarı kaldırın. Rahatsızlığı azaltmak için ayak bileklerini hem saat yönünde hem de saat yönünün tersine dairesel hareketle çevirin. Ayak parmaklarınızı yukarı ve aşağı doğru uzatın. Şişliği azaltmak için düzenli yürümek de önerilir.

Sıcak basmaları: Doğum zamanı dikkatinizi çekebilecek en yaygın belirtidir. Nefes alabilen rahat giysiler giymek ve kendinizi nemli tutmak serin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Erken doğum belirtileri: Büyük olasılıkla, bu hafta doğum sancıları ve su gelmesi olabilir. Bu durumda doktorunuzu arayın veya hastaneyi gidin.

Acılara ve rahatsızlığa ek olarak, bu hafta vücudunuzda bazı değişikliklere tanık olursunuz.

Hamileliğin 40. Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişir?

40. haftada fark edebileceğiniz fiziksel ve duygusal değişikliklerden bazıları şöyledir:

Büyüyen göbek: Göbek deliği dışarı çıkacak şekilde çok büyük olacaktır. Bu büyük göbekle, birlikte doğumu bekleyen bir anne yürümek ve diğer düzenli aktiviteleri yapmakta zorluk çeker.

Çatlaklar: Çatlaklar bu dönemde daha belirgin hale gelir. Nemlendirici bir krem ​​uygulamak kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Göğüslerde akıntı: Kolostrum (göğüslerin ürettiği ilk süt, genellikle sarı) meme uçlarından sızmaya başlar.

Serviks dilatasyonu: Serviksiniz hamileliğin sonraki aşamasına doğru genişlemeye başlar.

Duygusal değişiklikler: Doğum ve ebeveynlikle başa çıkma konusunda endişelendiğiniz için kaygı ve sabırsızlık artabilir. Hormonal değişiklikler nedeniyle, ruh hali değişimleri de yaşayabilirsiniz.

Fiziksel değişiklikler esas olarak vücudunuzun doğum için hazır hale gelmesi ve bebeğinizin büyümesi nedeniyle oluşur.

40. Haftada Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

40 haftada, bebeğiniz tam gelişime ulaşır ve yaklaşık bir karpuz büyüklüğündedir. Bebek, baştan ayağa 51,2 cm ölçer ve 3,3 kg ağırlığındadır.

40 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 40. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bebeğinizin vücudunun çeşitli bölümlerinin gelişim durumunu görelim:

Saç: Kalınlaşır ve gürleşir.

Tırnaklar: Daha uzun ve büyür.

Akciğerler: Gelişir.

Lanugo (ince vücut kılı): Kaybolur.

Kafatası: Bebekler kafatasında fontaneller (iki yumuşak nokta) gelişir. Bebek doğum kanalından çıkarken kafatası kemiklerinin üst üste kaymasına yardımcı olur. Ayrıca bebek doğduktan sonra beynin furtjer büyümesine yardımcı olur.

Sindirim sistemi: Bebeğin bağırsağında mekonyum adı verilen yeşil renkli yapışkan bir madde bulunur. Doğumdan sonra bebeğin ilk dışkı maddesini oluşturur.

Beceri ve refleksler: Bu zamana kadar, bebek yanıt vermeye yardımcı olan 70 doğal beceri ve refleks geliştirir.

Cilt: Üzerinde koruyucu tabaka bebeğin vücudu vernix caseosa adı verilen kremsi bir kaplama ile kaplıdır.

Vücudunuzdaki ve bebeğinizdeki değişiklikler, doktora düzenli ziyaretiniz sırasında yakından izlenir.

40 Haftalık Gebelikte Doğum Belirtileri

Bu belirtilere dikkat edin ve uygun şekilde doktorunuza başvurun:

 • Sancılar zamanla sıklaşır ve güçlenir.
 • Açık kahverengi veya pembemsi mukus akıntısı
 • Adet benzeri karın krampları
 • Alt sırtta zonklama veya donuk ağrı
 • İshal
 • Amniyotik kese rüptürü, eğer doğum yakınsa sık sık sancılar yaşayabilirsiniz. Su gelebilir.
 • Gelen su renksiz, kokusuz ise ve yavaşça fışkıyorsa veya sızıyorsa, amniyotik kese yırtılmasını gösterir. Bu, doğumun yakında başlayacağı anlamına gelir. Ancak doğum başlamasa bile, doktorunuza bildirin.

Suyun Gelmesinden Sonra Ne Olur?

Çoğu kadının doğumdan önce suyu gelir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda sancılar başladıktan duyu gelebilir.

Amniyotik kese yırtılması bebeğinizi çeşitli enfeksiyonlara maruz bırakır. Bakteriler vajinadan rahime geçebilir ve hem anneye hem de bebeğe bulaşabilir. Enfeksiyonları önlemek için, sizi kuru ve temiz tutacak hijyenik ped kullanın. Hastanenize gidin ve doktora görünün.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurmalısınız:

 • Azalan cenin hareketine dikkat edin (daha az tekme sayısı)
 • İdrar enfeksiyonunu gösterebileceğinden idrarı geçerken ağrı olusa
 • Sürekli karın ağrısı varsa
 • Parlak kırmızı vajinal kanama varsa
 • Ateş ve titreme varsa
 • Suyunuz geldikten sonra bile sancı olmazsa
 • Amniyotik kese yırtılırken sarımsı veya yeşilimsi sıvı sızıntısı gelirse

Not: Amniyotik sıvı kahverengi veya yeşil görünüyorsa, derhal doktorunuza bildirin. Bebeğiniz kesede mekonyumu geçtiğinde olur ve bebeğinizin stresli olduğunu ve en kısa sürede doğum olması gerektiğini gösterir.

Hastaneye ulaştığınızda, doktor kasılmaların başlamasını bekleyebilir. Sancılar kendiliğinden başlamazsa, doktor doğumu indükleyebilir. Bazı kadınlarda, amniyotik kese aktif doğuma girene kadar yırtılmaz.

40 Haftalık Gebelikte Doğum

Doğum başladığında, serviks tamamen açılana kadar ağrı yoğunlaşır ve güçlenir. Ayrıca sancılarınız da olabilir. Ağrı dayanılmaz hale geldiğinde doktorunuz epidural anesteziye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edecektir.

Ortalama doğum süresi altı saattir.

Bazı durumlarda, doğum doğal olarak başlar, ancak bazı durumlarda doktor bunu başlatabilir.

40 Haftalık Gebelikte Yapay Sancı

Doğum eylemi indüksiyonu tıbbi müdahale yoluyla doğum sürecinin başlatılmasına yardımcı olur. Aşağıdaki durumlarda doğum teşvik edilir:

 • Suyunuz gelirse ve sancılar gecikiyorsa. Doğum eylemini teşvik etmek size ve bebeğinize bulaşan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Gebeliğin bu haftasında yüksek tansiyonunuz varsa.
 • Hamileliğin uzatılması sizin veya bebeğiniz için risk oluşturursa.
 • Amniyotik sıvı yetersizse.
 • Doğum tarihinizi çoktan geçtiyseniz. Ancak 40. haftada birkaç gün daha beklemeniz tavsiye edilir.
 • Bebeğiniz baş aşağı doğru pozisyondaysa doğumunuz sorunsuz olacaktır. Ancak bebek makat pozisyonundaysa, normal doğum bir sorun haline gelebilir.

Hamileliğinizin 40. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 41 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir