4 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

4 haftalık hamilelik

Tebrik ederiz! Eğer 4 haftalık hamile olduğunuzu biliyorsanız, bir sürü kadından daha önce haberleri öğrendiniz (çünkü bir süre beklemek yerine, hatta birkaç gün öncesine kadar regl gecikmesiyle bir test yapmış olabilirsiniz) ve tamamen heyecanlanmış olabilirsiniz, ya da bebek sahibi olma fikrine alışmış olabilirsiniz. Her iki durumda da, erken gebelik belirtileri her zaman hemen ortaya çıkmadığından, farklı hissetmeyebilirsiniz (şimdilik, en azından). Bu harika haberleri eşinizle kesinlikle kutlayın, ancak tüm dünyaya söylemek istemeyebilirsiniz, henüz. Gebelikte 4.haftada olduğunuzu, hamileliğinizi bir idrar veya kan testi ile onaylayacağı ilk doğum öncesi ziyaretinizi planlamak için doktorunuz tarafınca yapılmalıdır.

Kısa süre önce bebeğiniz yeni evini buldu ve şimdi önümüzdeki sekiz ay boyunca büyüyecek. Fallop tüpünden rahminize giden yolculuğu tamamladı ve kendini rahminizin içine yerleştirdi. Bazı kadınlar bu olayın gerçekleştiğini fark eder ve kramp tarzı bir his olur, diğerleri de hafif lekelenme olduğunu söylerler.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlayan aynı hamilelik hormonları, genellikle 4 haftalık hamilelik belirtilerine neden olabilir. Bu hormon seviyeleri oldukça hızlı bir şekilde artar, bu nedenle normalde belirtileri olmayan dört haftalık hamileyken, şimdi belirtiler başlayabilir. Bulantı ve kusma gelecek günlerde olabilir. İşte dört haftalık hamilelikte görülen belirtiler şöyledir:

  • Şişkinlik: Hamilelik hormonu progesteron sayesinde biraz şişkinlik olabilir. Pantolonlarınız içinde rahat hissetmeyebilirsiniz.
  • Hafif kramp: Gebeliğin 4.haftasında kramplar sizi endişelendirebilir. Ancak aslında bebeğin rahminizin duvarına doğru şekilde implante edildiğini gösteren bir işaret olabilir. Bununla birlikte, 4 haftalık gebelikte herhangi bir ciddi kramp veya ağrı, doktorunuza derhal anlatmanız gereken bir şeydir. Herhangi bir problemi göz ardı etmemenizde fayda vardır.
  • Lekelenme: Hafif kanama, implantasyon sonucunda 4.haftada da görülebilir. Endişelenmeyin, bu da tamamen normaldir. Ancak aynı tavsiye şu şekildedir: Eğer bir süre veya daha ağır kanama varsa, birkaç günden fazla sürerse veya herhangi bir şekilde endişe ediyorsanız doktora görünün.
  • Ruh hali değişikliği: Ruh haliniz, dalgalanan hormonlarınızdan dolayı çoğunlukla değişebilir (ama belki de stres nedeniyle). Hamilelikte ruh hali değişiklikleri ilk 12 hafta boyunca çok şiddetli sürebilir. Bundan sonra, hormonlar biraz normale gelir ve ağlama gibi duygusal değişiklikler azalmaya başlayabilir.
  • Sabah hastalığı: Uzmanlar, hamile kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 90’ının bir tür sabah bulantısı (örneğin, bulantı ve bazen de kusma) geçirdiğini söylüyor. Bu yüzden, henüz bu şikayet yoksa bile muhtemelen ilerleyen günlerde olabilir. Sabah hastalığı genellikle dokuz hafta boyunca sürebilir ve daha sonra yavaş yavaş iyileşir, genellikle ikinci trimesterde tamamen yok olur.
  • Yorgunluk: En sık rastlanan dört haftalık gebelik belirtilerinden biri, vücudunuzda genç bir top hücresinin embriyonun içine büyümesi için çok çalıştığından bitkinlik ve tükenmişlik halidir.
  • Acıyan göğüsler: Gebelik hormonları yüzünden göğüsleriniz şişmiş ve hassas, ağrılı hale gelebilir, “Bir bebek geliyor. Süt kanallarını hazırlamaya vücudunuz başladı!”. Vücudunuz emzirmeye hazırlandığından göğüsler hassasiyet normaldir.

4 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

4 haftalık hamilelikte göbeğiniz şişkin olabilir, ama henüz hamile gibi görünmüyor olabilirsiniz. Yine de, bir anne gibi davranmaya başlaman gerekiyor. Ve bu kendinize ve minik bebeğinize alışma sürecinde henüz dışarıdan bakıldığında gebelik belirtileri fark edilmeyebilir.

Anne karnındaki bebek zaten hamileliğin 4.haftasında önemli bir gelişim geçirmektedir. Bu yüzden henüz yapmadıysanız, doktorunuzun tavsiyesi ile doğum öncesi bir vitamin almaya başlayabilirsiniz. En az 400 mikrogram folik asit içeren takviye doktorunuz günlük olarak önerebilir. Aklınızda çok şey olduğunu biliyoruz, ancak folik asit doğum kusurlarını önlemeye yardım ettiği için bu çok önemlidir!

Dar pantolonlarınızın düğmelerini iliklemek ve fermuarlarını çekmek zorlaştıkça, bol ve rahat kıyafetler giymeniz daha iyi olacaktır. Şık görünmenize ve rahat kalmanıza yardımcı olacak çok sayıda giysi seçeneği vardır.

Gebeliğin 4.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Embriyo evresinin başlangıcına hoş geldiniz. Bebeğiniz hala görülemeyecek ya da bir fetus olarak adlandırılacak kadar çok küçük ve bir haşhaş tohumu büyüklüğünde yaklaşık 1 mm’den fazla değil. Şimdi implantasyon zamanıdır, yani plasenta ve embriyo oluşturmak için ayrılmadan önce blastosist rahim astarına girmeye başlar.

4 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Hamileliğin 4.haftasında, hücre topu embriyoya (gelecekteki çocuğunuza) ve plasentaya ayrılır. Bebeğin nöral tüpü, omurganın, beynin ve omurganın yapı bloğu zaten oluşmuştur. Amniyotik kesesi ve sıvısı bebeğiniz için koruyucu yastıklama haline geliyor. Ve 4 haftalık hamile bir ultrasonda, bunların hepsi gestasyonel kesesi adı verilen küçük bir noktaya benziyor.

4 Haftalık Hamileler İçin Gebelik Bakımı Listesi

Haftanın hatırlatıcıları:

  1. Doktor seçimi yaparak, ilk doğum öncesi randevunuzu alın.
  2. Sigarayı ve diğer kötü alışkanlıklarını bırakın.
  3. Doktorunuz tavsiyesiyle doğum öncesi bir vitamin almaya başlayabilirsiniz.

Hamileliğinizin 4. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 5 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir