4 Farklı Gebelik Kaybı (Düşük)

Düşük, çeşitli nedenlerle olur, ancak nedenini tam olarak belirlemek genellikle zordur. Çoğu zaman, hamileliğin ilk altı haftasında düşük meydana gelir ve bir tür kromozomal anormallik veya hormonal dengesizlikten kaynaklanır.

Erken düşük tipleri:

İlk altı haftada düşük yaşarsanız, dört olası kayıp türü olabilir: kimyasal gebelik, ektopik gebelik, düşük veya boş gebelik (anembryonik).

Çoğu kadın, kimyasal bir hamilelik geçirdiğini fark etmez. Çünkü kayıp o kadar erken olur ki genellikle bir adet döngüsü kaçırmazlar. Ancak yine de gerçek bir hamileliktir. Kimyasal gebelikler, döllenmiş yumurtanın asla rahim duvarına yerleşmemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Dış gebelik, döllenmiş yumurta rahim yerine fallop tüplerinden birine (veya rahim dışında başka bir yere) yerleştiğinde ortaya çıkar. Nedeni genellikle bilinmemektedir, ancak ektopik gebeliğin ana belirtileri baş dönmesi ve şiddetli karın kramplarıdır. Ektopik gebelik anne için tehlikeli olabilir, bu nedenle döllenmiş yumurtayı çıkarmak için genellikle bir prosedür gerekir.

Düşük genellikle ilk trimesterde olur, ancak çoğu kadın herhangi bir düşük belirtisi yaşamaz. Genellikle bir doktor, kan testi veya diğer testler yoluyla hamileliği ve düşüğü doğrulamak zorundadır.

Anembriyonik gebelik, döllenmiş yumurta doğru şekilde implante edildiğinde meydana gelen bir düşüktür, ancak fetüs asla gelişmeye başlamaz.

Geç düşük ve erken doğum:

İkinci üç aylık dönemdeki düşükler, 12 haftadan sonra ancak gebeliğin 20. haftasından önce gerçekleşir. Genellikle bir tür kromozomal anormallik veya doğum kusurunun bir sonucu olarak ortaya çıkarlar.

Erken doğum gerçek bir düşük olarak görülmese de, 20 hafta sonra ancak bebek tam olarak doğmadan önce meydana gelen herhangi bir kayıptır. Çoğu zaman erken doğumun nedeni yetersiz servikstir, bu da kadının rahim ağzının çok erken genişlediği anlamına gelir.

Herhangi bir düşük veya hamilelik kaybı yaşadıysanız, fiziksel, zihinsel ve duygusal iyileşmeye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Doktorunuzla konuşarak, iyileşmenin ne kadar uzun sürdüğü ve yaygın düşük yanlış kanıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir