4 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte 4. Ay Beslenme

İlk üç aylık gebelik döneminizin nihayet sona ermesinden memnun değil misiniz? İkinci üç aylık (2.trimester) dönem güzel bir zamandır ve insanlar buna hamilelik balayı dönemi derler. Şimdiye kadar, tüm bu bulantı, kusma, baş ağrısı, uyku hali, şişkinlik ve sık idrara çıkma gibi rahatsız edici semptomlar ortadan kalkacaktır.

Artık daha aktif, enerjik ve daha az endişeli hissedeceksiniz. Bu büyülü üç aylık dönemde bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. İnan bana, dünyadaki hiçbir şey bu duyguyu yenemez! İkinci üç aylık dönemin sonuna doğru karnınız da belirmeye başlayacak ve insanların dikkati bir kez daha refahınıza odaklanacaktır.

4 Aylık Gebelikte Bebekte Neler Oluyor?

İkinci üç aylık dönemin amacı büyümedir. Hamileliğin dördüncü ayında bebeğiniz tamamen oluşur. Beyin, böbrekler, omurilik, gözler, ayak parmakları, parmaklar, akciğerler ve kalp dahil olmak üzere her organ oluşur ve tamamen işlevseldir.

Vücut bebeğin kemiklerini ve tüm organları geliştirmek için çok çalışır. Bu nedenle, hamilelik beslenmenizin dördüncü ayının daha fazla büyümeyi teşvik edici ve besleyici olması gerekir. İşte bazı beslenme önerileir ve dikkat edilmesi gerekenler yazımızın devamındadır.

Ayrıca Bakınız: 4 Aylık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin 4. Ayında Neler Yemeli?

İşte hamilelik beslenmenizin 4. ayında takip edebileceğiniz beslenme planında dahil etmeniz gereken yiyecekler şunları içerir:

Yüksek Lif

Bu, hamileliğin ilerleyen bölümlerinde ve doğumdan sonra kabızlıktan kurtulmak için bir temel oluşturmaya başlamak amacıyla mükemmel bir zamandır. 4 aylık hamilelik beslenmenize bol miktarda lif eklediğinizden ve her öğünde bol miktarda lif tüketildiğinden emin olun. Kepekli tahıllar, yulaf ve yeşil sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar yenilebilir. Düzenli beyaz ekmek yerine demirle güçlendirilmiş tam buğday ekmeğini tercih edin.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Kabızlık Neden Olur?

Uçucu Yağ Asitleri

Diğer şeylerin yanı sıra, bebek ve vücudunuz erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebekte zihinsel ve bilişsel gerilik riskini azaltmak için bu asitlere ihtiyaç duyar. Tatlı su balığı, konserve ton balığı, kuruyemiş ve zeytinyağı gibi yiyecekler alarak beslenmenizde yeterli miktarda Omega 3, 6, 9 yağ asidi bulunduğundan emin olun.

Süt Ürünleri

Vücudunuz ve bebeğinizin artan miktarda kalsiyum ihtiyacı var. Doktorunuz muhtemelen gebeliğin dördüncü ayına girdiğinizde size bir D vitamini ve kalsiyum takviye reçete edebilir. Günlük dengeli süt ürünü tüketimi ile de bebeğinizin daha güçlü kemikler geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Et Ürünleri

Bulantı sona erdiyse, beslenmenize et ekleyebilirsiniz. Ancak iyice yıkanıp pişirildiğinden emin olun. Az pişmiş et ölümcül virüsler ve bakteriler taşıyabilir. Dışarıda yemek yemeye cazip (veya mecburi) iseniz, iyi pişmiş et olduğuna emin olarak sipariş edin.

Ayrıca Bakınız: Hamileliğin 4. Ayında Sık Karşılaşılan Sorunlar

Meyveler

Taze meyveler hamilelik boyunca bir zorunluluktur. Çünkü bir sürü vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca, su içeriği veya lif bakımından zengindir. Taze meyvelerin koruyucu ve yapay renklendirici ajanların olmaması nedenidir. Gebeliğin dördüncü ayı asitliği ve mide ekşimesini tetikleyebilir. Bu nedenle, farklı renklerde taze mevsim meyveleri, hamileliğin 4. ayında beslenmenizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Demir Zengini Gıdalar

Gebelikte dördüncü aydan itibaren fetüsün büyüme hamlesi daha fazla demire ihtiyaç duyar. Ek olarak, vücudunuzun hamileliğiniz için kan yapması gerekir. Demir açısından zengin beslenmek, daha iyi bebeğinizin büyümeye yardımcı olarak daha fazla kan yapmaya yardımcı olur. Beslenmenize kuruyemiş, yumurta, kuru meyve ve kepekli ürünler gibi yiyecekler ekleyin. Ayrıca, herhangi bir demir takviyesine başlamadan önce doktorunuza danışın.

Gebeliğin 4. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Her ne kadar önemli ilk üç aylık dönem bitmiş olsa da bebeğinizin güvenliğini sağlamak için 4. aylık hamilelik beslenmenizde kaçınılması gereken bazı gıdalar şunları içerir:

Yumuşak Peynir

Genellikle bu peynirler pastörize edilmemiş sütten yapılır ve zararlı bakteri ve virüsleri barındırabilir. Bu nedenle, her türlü yumuşak taze peynirlerden kaçının. Düşük su içeriğine sahip olduğu için sert peynir içeren yiyecekleri her zaman seçebilirsiniz. Düşük su içeriği, hastalığa neden olan mikroorganizmalara daha az eğilimli olmasını sağlar.

Deniz Balıkları

Mümkün olduğunca, fetüste zihinsel geriliğe neden olabilecek bir bileşik olan civa yüklü deniz balıklarından kaçının. Balıksız yapamıyorsanız tatlı su çeşitlerini tercih edin.

Sokak Yemekleri

Yiyecek aşermek sırasında çok cazip görünse de, sokak yiyeceklerinden uzak durulmalıdır. Gıda maddelerinin ve kapların temizliği ve tazeliği konusunda hiçbir garanti yoktur. Sokak gıdaları gıda zehirlenmesine ve tifo gibi diğer su kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Ev yemeklerini tercih edin.

Ayrıca Bakınız: Hamileliğin 4. Ayında Beslenme Önerileri

Kuru Meyve Fazlalığı

Bir bardak kuru meyve sizin için iyi olsa da, hamileliğin dördüncü ayında çok fazla kuru meyve tüketmekten kaçının. Özünde çok zengin besin değeri vardır ve bazı kadınlar için zamansız kasılmalara neden olabilirler.

Meyan kökü

Bu bitki kasılmaları tetikleyerek hamileliğe zarar verebilir. Bu nedenle meyan kökü ve meyan kökü özlerinden kaçının ve bazı şekerlerin, diş macunlarının içerdiğini unutmayın.

Hamileliğin dördüncü ayı harika bir zamandır. Vücudunuz ve duygularınız ile ilgili çok fazla yeni şey var, bu dönüşüm neredeyse büyülü görünüyor. Gerekli önlemleri alın, ancak aynı zamanda hamileliğinizin tadını çıkarın!

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 4.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.