4 Aylık Gebelik: Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 4. ayı, ikinci üç aylık döneminizin yani 2. Trimesterin başlangıcını gösterir ve 13 ile 16 haftalar arasındadır. Şu anda vücudunuzda çok fazla değişiklik yaşayacaksınız. Daha enerjik hissedersiniz, bu dönemde düşük yapma riski azalır.

Bu yazımızda, size ve gelişmekte olan bebeğinize neler olduğunu ve hamileliğin dördüncü ayında göz önünde bulundurulması gereken şeyleri anlatıyoruz.

Gebeliğin 4. Ayındaki Belirtiler Nelerdir?

Hamileliğin 4. ayına girdiğinizde, ilk üç aylık dönemin çoğu yan etkisi azalır ve yeni semptomlar ve değişiklikler ortaya çıkar. Bunlara aşağıdakileri örnek verebiliriz:

Kabızlık: Artan progesteron seviyeleri sindirim sürecini değiştirerek gecikmiş bağırsak hareketlerine ve kabızlığa neden olur. Çok fazla su içmek ve yüksek lifli bir diyet dahil etmek bu rahatsızlığı hafifletebilir ve sindirimi kolaylaştırabilir. Salataya zeytinyağı eklemek yardımcı olabilir. Normal, komplikasyonsuz bir gebelikse, günde 30 dakika yürümek kabızlığın giderilmesi için iyi bir yoldur.

Sık idrara çıkma: Genişleyen rahim mesaneye ek baskı uygular. Bu nedenle, sık sık idrara çıkma isteğiniz olabilir. İdrar yaparken ateş veya ağrı veya alt karın ağrısı varsa, doktorunuza danışın.

Nefes darlığı: Büyüyen göbeğiniz de akciğerlere baskı uygulayarak düzgün nefes almayı zorlaştırabilir. Bu nedenle, nefes darlığı veya hızlı nefes alma yaygındır. Bu durum aktivitelerinizi sınırlarsa, bir kardiyologu ziyaret etmeniz gerekir.

Mide ekşimesi: Büyüyen göbeğiniz ile sindirim sistemi üzerinde ek baskı vardır. Bu ayrıca mide asitlerini yukarı doğru iterek mide ekşimesine neden olabilir. Beslenme değişiklikleri, sindirim sistemi üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Diş etleri kanaması: Hamilelik hormonları diş etlerini yumuşatır ve hassasiyetlerini arttırır. Bu diş fırçalarken morarmaya ve kanamaya neden olur. Daima doktorunuza danışın.

Burun kanaması: Burunda artan kan akımı, burun içindeki küçük kan damarları üzerinde daha fazla baskı oluşturur. Bu onları kopmaya karşı daha hassas hale getirebilir ve bu da burun kanamasına neden olur.

Sabah bulantısı: İlk üç aylık dönemde sık görülmesine rağmen, bulantı ve kusma gebeliğin ilerleyen aylarında da görülebilir.

Vajinal akıntı: Vücuttaki hormonal değişiklikler de beyaz vajinal akıntının artmasına neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin 4. Ayında Beslenme

Gebeliğin 4. Ayındaki Vücuttaki Değişimler

Fark ettiğiniz en belirgin değişiklik daha büyük bir göbek çevresidir. İşte 4 aylık hamilelikte fark edebileceğiniz diğer fiziksel değişiklikler şöyledir:

Cilt değişiklikleri: Cildiniz de hamilelik sırasında bazı değişikliklere uğrayabilir. Artan hamilelik hormonları bazılarında lekeli cilde neden olabilir. Hafif temizleyiciler, nemlendiriciler ve losyonlar kullanarak cildinize dikkat edin.

Meme değişiklikleri: Dördüncü ayın başından itibaren, meme uçları ve areola daha koyu hale gelir. Ayrıca, kan dolaşımı arttıkça damarlar daha belirgin hale gelecektir.

Ödem: Ayak ve ayak bileklerinde şişlik, hamileliğinizin dördüncü ayından son kullanma tarihinize kadar sürebilmektedir. Aralar arasında sık sık mola vermek ve uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak şişmeyi hafifletebilir. Yüz ve ellerde belirgin ödem varsa, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Varisli damarlar: Vücuttaki artmış kan hacmi bacaklardaki damarları genişleterek varisli damarlara neden olabilir.

Bu hafif değişiklikler hakkında endişelenmenize gerek yoktur, çünkü bu hamilelik döneminde yaygındırlar.

4 Aylık Hamilelikte Karnınız Ne Kadar Büyük?

Hamileliğin dördüncü ayının sonunda rahminiz yaklaşık bir lahana başının büyüklüğündedir. Rahimin üstü göbek deliğinin altındadır.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin 4. Ayında Sık Karşılaşılan Sorunlar

Gebeliğin 4. Ayında Bebeğin Gelişimi

Yukarıdaki değişiklikleri yaşarken, gelişmekte olan bebeğiniz de aşağıda listelenen birçok değişikliğe uğrar.

Yüz özellikleri: Kulaklar, gözler, burun, saç ve diğer yüz özellikleri daha belirgin hale gelir.

Kulaklar: Kulak kemikleri sertleşmeye başlar; dış kulaklar gelişir.

Boyun: Oluşmuştur.

Cilt: Görünür damarları olan şeffaf cilt; cilt altında yağ hücreleri oluşmaya başlar.

Akciğerler: Gelişmeye başlar ancak solunum organları olarak işlevsel değildir.

Kas-iskelet sistemi: Kemikler ve kaslar gelişiyor.

Saç: Lanugo yumuşak cilde koruma sağlayan vücudu kaplar.

Kirpikler: Gelişmeye başlar.

Parmak: Parmak izleri benzersiz olur.

Kollar ve bacaklar: Esneyebilir.

Böbrekler: Fonksiyonel.

4 Aylık Hamilelikte Bebek Rahimde Nasıl Görünüyor?

Gebeliğin dördüncü ayında, bebeğiniz yaklaşık 17 ila 20 cm uzunluğunda büyük bir portakal büyüklüğündedir.

Ayrıca Bakınız: 4 Aylık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

4 Aylık Gebelikte Ultrason

Ultrason taraması, dış genital organların bu aşamada gelişeceği için fetal cinsiyeti belirler. Ayrıca alın, gözler ve burun da dahil olmak üzere bebeğin geliştiği yüz özelliklerini gösterebilir. Bu nedenle, bebekteki önemli fiziksel kusurları belirleyebilir.

4 Aylık Gebelikte Bebeğin Hareketi

Bebek bu aşamada bir saatte dört veya daha fazla kez hareket etme eğilimindedir. Hareketleri alt karnınız boyunca hissedebilirsiniz. Bunlar karında çırpınmaya veya köpürmeye benzer. İlk defa hamile kalan kadınlar bu hareketleri daha sonraki hamileliklerinde ikinci veya sonraki hamileliği olan kadınlardan daha sonra hissederler.

Gebelik ve Doğum Tarihi Hesaplama İçin TIKLAYIN.

Hamileliğinizin 4. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Signs, Symptoms and Health; REGIS
  2. Stages of pregnancy; U.S. Department of Health and Human Services (2018)
  3. How Your Fetus Grows During Pregnancy; American College of Obstetricians and Gynecologists (2018)

Önerilen Makaleler:

Hamileliğin 13. Haftası
Hamileliğin 14. Haftası
Hamileliğin 15. Haftası
Hamileliğin 16. Haftası

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir