4-6 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Uyku bebeğin büyümesi için çok önemlidir. Yeni doğmuş veya daha büyük bir bebek olsun, küçük çocuğunuz günün önemli bir kısmını beşikte geçirir.

Bebek büyüdükçe uyku programı da değişir. Bu yazıda, size dört ila altı aylık bir bebeğin uyku düzenleri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyoruz.

4-6 Aylık Bir Bebek Kaç Saat Uyur?

Bir bebeğin uyuduğu saat sayısı, farklı yaşlarda önemli ölçüde değişecektir. Aşağıdakiler, 4 – 6 aylık bir bebeğin normal gece gündüz uyku programıdır:

 • Ortalama uyku süresi: 14 saat
 • Ortalama gece uykusu: 10 saat
 • Gündüz ortalama uyku: 4 saat

Bu yaşta bebeğin gündüz uyku saatleri bir saat artabilir veya azalabilir. Dört aylıkken, bir bebek gece 10 saat uyuyabilir, bu da altı aylıkken 11 saate kadar çıkabilir.

4-6 Ay Arasında Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğinizin dört ila altı aylıkken nasıl uyuduğuyla ilgili birkaç ilginç özellik fark edeceksiniz. Bazıları:

 • Artan gece uykusu: Bebek dört aylıkken gece uykusu tercih eder.
 • Gündüz uykuları: Gündüz uyku saatleri gün boyunca iki veya daha fazla şekerleme seansına bölünür.
 • Gece boyunca uyumak: Bebeğiniz altı aylık olduğunda, gece boyunca yaklaşık 5-6 saat uyuyabilir.
 • Erken kalkması: Bu yaş grubundaki bebekler sabahın erken saatlerinde uyanabilir ve beslenmek için coo, gurgle veya ağlama eğilimi gösterebilir.

Bazı bebekler beklediğinizden daha sık uyanabilir ve iyi bir gece uykusu çekmenizi zorlaştırabilir.

Bebekler Uykuda Neden Uyanır?

Bir bebek, diş ağrısı, kirli çocuk bezi veya açlık hissi varsa, gece ortasında veya gündüz şekerleme sırasında uyanabilir. Bu sorunların hiçbiri bunun nedeni değilse, aşağıdakileri yapmayı düşünebilirsiniz.

 • Bebeğin bir süre durmasına izin verin: Bebek telaşlıysa, kendilerine sakin olma şansı verin. Bu kendi kendine yatışmayı öğretir, bebeğin öğrenmesi gereken hayati bir beceridir.
 • Rahatsızlıkları kontrol edin: Bebek uykunun ortasında uyanırsa, bebeğe rahatsızlık verebilecek şeyler aramayı deneyin. Belki oda daha soğuktur ya da bebeğin rahatı için çok karanlıktır ya da bebeği rahatsız eden çok fazla ışık vardır. Bu tür sorunları kontrol edin ve hemen düzeltin.
 • Bebeği rahatlatın: Birkaç kelime söz söyleyin ve uyumalarına yardımcı olmak için elini tutun.

Çocuk uzmanları, gece boyunca uyanmanın altı aylıkken yaygın olduğunu belirtmektedir. Bunun önemli bir nedeni, bu yaşta tipik olan ayrılık kaygısıdır. Bebek ayrıca 6 aylıkken büyüme gerilemesine maruz kalır. Bu da uyku regresyonuna ve bebeğin gece sık sık beslenmesi için uyanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu büyüme aşaması yakında geçecektir. Ancak bebeğin bu yaşta uyumasını engelleyen başka nedenler olabilir.

Bebeklerde Uyku Sorunları Nasıl Anlaşılır?

4-6 aylık bir bebeği yatağa koymak kolay değildir. Aşağıdaki sorunlar bebeğin uykuya dalmada ciddi bir sorun yaşadığını göstermektedir:

 • Aşırı uyku regresyonu sergilemek ve önceki gece boyunca sakin bir şekilde uyudukları halde gece boyunca birkaç kez uyanmak.
 • Ebeveyn yakın değilse uykuya geçmez.
 • Ebeveyn odadan çıktığında ağlama veya öfke nöbeti.
 • Sadece ebeveynler onu tuttuğunda uykuya dalabilir.

Bebeğinizin neden uyuyamadığından emin değilseniz, altta yatan sorunu tespit edebilecek bir doktora danışın veya bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olacak bazı uyku eğitimi yöntemleri önerin.

Bebeğin Uyuması İçin Ne Yapılmalı?

Gece veya gündüz bebeğinizin uykuya dalmasına rahatça yardımcı olmak için aşağıdaki teknikleri deneyebilirsiniz:

Her gün aynı saatte şekerleme ve uyku: Bebeğin her gün aynı saatte gündüz şekerleme yapmasını sağlamak bir rutin oluşturur. Bebeği tam olarak aynı anda yatağa koymak, bebeğin her gece aynı saatte uykulu hissetmesi anlamına gelir, böylece uykuya dalmalarını kolaylaştırır.

Yatmadan önce bir rutin uygulayın: Bebeği gece yatmadan önce rutininizi belirleyin. Bebeğe banyo yaptırın veya beşiğine koymadan önce bir hikaye okuyun. Bebeğin gece uyku zamanının geldiğini bilmesine yardımcı olur.

Yatırmadan önce aktiviteden kaçının: Bebeğin uyku vaktinden hemen önce herhangi bir eğlenceli aktiviteden veya oyundan kaçının. Bebeği heyecanlandırabilir ve uykuya dalmalarını zorlaştırabilir.

Uykulu olduğunda bebeği yatağa koyun: Bebeğin uykuya dalmasını beklemek yerine, esneme, gözlerini ovma ve telaşlı olma gibi uyku hali belirtileri gösterdiğinde bebeği beşiğe koyun. Tamamen bitkin bebekler telaşlı davranabilir ve uykuya dalmakta güçlük çekebilir.

Bebeği ağladığında rahatlatın, ancak kaldırmayın: Bebek uyku ortasında uyandığında, yumuşak kelimelerle güvence altına alın, ama asla alıp kucaklaşmayın. Bunu yaparsanız, bebek dikkatinizi ağlama ile ilişkilendirir ve sadece beşikten kaldırılmak için ağlamaya başlayabilir. Bu kırılması zor bir alışkanlık haline gelebilir ve bebek sarılıncaya kadar ağlamaya devam edebilir.

Çocuğunuzu aynı yerde uyutun.

Yemek yemek ve oynamak gibi, uyku da bebeğin büyümesi için şarttır. Bebeğin uyku alışkanlıkları ilk yıl boyunca değişmeye devam ediyor. Dört ila altı ay, bebeğin gece daha fazla uyumayı öğrendiği zamandır. Uyku alışkanlığı oluşturmalarına yardımcı olmaları gerekir. Bebek anlamadığınız nedenlerden dolayı uyumakta zorluk çekiyorsa, bir doktorla konuşun.

Dört ila altı aylıkken bebeğinizin uyku düzeni nasıldı? Bize yorumlar bölümündeki deneyiminizi anlatın.

Kaynaklar:

 1. Infant Sleep; University of Rochester Medical Center
 2. Sleep in Your Baby’s First Year; Cleveland Clinic
 3. Sleep and Your 4- to 7-Month-Old; Rady Children’s Hospital-San Diego

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.