3D Ultrason: Ne Zaman Yapılır ve Güvenli Mi?

3d ultrason nedir? 3 boyutlu ultrason nedir? 3d ultrason ne zaman yapılır? 3d ultrason zararlı mı? 3d ultrasonda cinsiyet ne zaman belli olur? 3d ultrason kaçıncı haftada yapılır? 3 boyutlu ultrasonda nelere bakılır?

3D Ultrason

Hamile misiniz ve ultrason kontrolleriniz başladı mı? Doktor size 3D ultrason tavsiye etti mi? Neden tavsiye etti? Bebeğim için güvenli mi?

Bu sorular sizi endişelendiriyorsa, bu yazımızı okuyun. Anne adayı olarak, hamileyken geçirdiğiniz herhangi bir tıbbi prosedür hakkında endişeleneceğiniz açıktır. 3D ultrason genellikle cihaz karnınızla temas halindeyken gerçekleşir. Bu nedenle, kafa karışıklığı ve endişeniz son derece doğaldır. Bu yazıda hamileliğiniz sırasında 3D ultrasona ve güvenli olup olmadığına bakıyoruz.

3D Ultrason Testi Ne İşe Yarar? Güvenli Mi?

3D ultrason prosedürü veya sonografi, abdominal ultrason veya abdominal sonografi, hamilelikte girmeniz gereken zorunlu bir test değildir. Doktorlar, ebeveynlerine doğmamış bebeklerini daha iyi görme şansı vermelerini öneriyor. Birçok doktor, özellikle invaziv olmayan bir prosedür olduğu için bunu güvenli bir seçenek olarak görmektedir.

Bazı durumlarda, doğmamış bebeğin iyiliği veya hamileliğinizle ilgili daha fazla inceleme gerektiren herhangi bir endişe varsa, doktorunuz proaktif olarak bir 3D ultrasonu önerebilir. Doktorunuz özellikle yarık damak olasılığını ortadan kaldırmak için bir 3D ultrason için gitmenizi isteyebilir, bu da bir 3D ultrasonda hemen görünecek, ancak normalde değil.

3D ultrason normal ultrason gibi çalışır, ancak üç boyutlu sonuçlar üretir. Bebeğinizin rahminizin içindeki görüntüsünü oluşturmaya yardımcı olmak için ses dalgalarını kullanır. Bir 3D ultrason için gittiğinizde, doğmamış bebeğinizin yüzünü normal bir ultrasondan daha net görmenizi sağlar.

3D Ultrason Ne Zaman Yapılır?

3D ultrason taraması iyi zaman hamileliğinizin 26. haftaları ve 30. haftaları arasındadır.

Bebeğiniz rahimde 26 haftalık olmadan önce cildinin altında çok az yağ olacaktır. Sonuç olarak, 3D ultrason sadece yüzdeki kemiklerin görüntülerini alacaktır.

Gebelikte 3D Ultrason Hakkında Merak Edilenler

Hamileyken 3D ultrason yaptırmayı planlarken aşağıdakileri aklınızda bulundurmayı unutmayın:

  • 3D ultrason, doğmamış bebeğinizin hala rahim içindeyken yüzünü görmenin en iyi yollarından biri olsa da, her zaman bir görüntü alamayabilirsiniz. Bu, bebeğinizde bir şeylerin yanlış olduğu, bebeğinizin rahatsızlık içinde olduğu veya bir sorundan muzdarip olduğu veya hamileliğinizin iyi gitmediği anlamına gelmez. Bu sadece bebeğinizin ultrasonun yüzün görüntüsünü alamayacağı bir şekilde yattığı anlamına gelir.
  • En iyi örneklerden biri, 3D ultrason ile bebeğinizin yüzünün net bir resmini göreceğiniz zaman, bebeğinizin yüzü dışarı bakacak şekilde yattığı zamandır. Görüntünün netleşeceği için bebeğinizin yüzünde iyi miktarda amniyotik sıvı olması da önemlidir.
  • Bebeğinizin yüzü sırtınıza doğru uzanıyorsa, bebeğinizin yüzünü ultrasonda göremeyebilirsiniz.
  • Bebeğinizin yüzünü hiç göremeyeceğiniz diğer durumlar, bebeğinizin kafası pelvisinize doğru olduğu zamandır. Yüzün etrafında yeterli amniyotik sıvı yoksa grenli bir resim görebilirsiniz.
  • Karın yağının fazla olması durumunda doğmamış bebeğinizin yüzünü 3D ultrasonda göremezsiniz.
  • Sonuçlar kesin değilse ve bebeğinizin yüzünü göremiyorsanız, sonografi uzmanı bebeğinizin hareket etmesine ve pozisyonunu değiştirmesine yardımcı olmak için bir yürüyüş yapmanızı isteyebilir. Hala çalışmıyorsa, sonografınız bebeğiniz pozisyonlarını değiştirdiğinde yani bir hafta sonra geri dönmenizi isteyebilir.
  • Hiçbir şey işe yaramıyorsa ve hala doğmamış bebeğinizin yüzünü göremiyorsanız, en azından bebeğinizin parmaklarını ve ayak parmaklarını görebileceksiniz.

Hamilelikte 3D Ultrason Kontrolü ve Öneriler

Bir 3D ultrasona gittiğinizde doğmamış bebeğinizin daha iyi ve daha net bir resmini elde etmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

  • 3D ultrason prosedüründen en iyi sonuçları almak için hafta kılavuzunu izleyin. Yukarıda açıklandığı gibi, bu prosedür sayesinde doğmamış bebeğinizin yüzünü görmek için en iyi zaman 26. hafta ile 30. hafta arasındadır.
  • 3D ultrason prosedüründen önce çok fazla su için. Randevudan hemen önce değil, randevunuzdan birkaç gün önce daha fazla su içmeyi deneyin. Günlük olarak en az iki ila üç litre su almayı denemelisiniz. Amniyotik kese temizler ve bebeğinizin etrafında yeterli amniyotik sıvı olmasını sağlar.
  • 3D ultrason için rahat olduğunuzdan emin olun. Mesanenizi dolu tutmalısınız, ancak o kadar dolu olmamalı, çünkü fiziksel olarak zarar görmenizi ve yürümeyi ya da oturmanızı zorlaştırır. Rahat kıyafetler giydiğinizden emin olun.

Testler iki veya üç kez denedikten sonra bile sonuç vermezse, daha fazla 3D ultrason almayı bırakmalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.