35 Yaşından Sonra Gebelik

35 yaş sonrası hamilelik

35 yaşından sonra hamile kalmak; erken doğum, doğum kusurları ve çoğul gebelik gibi bazı riskleri ve komplikasyonları daha olası hale getirir.

35 yaşından büyükseniz, bebeğinizin bazı doğum kusurları için risk altında olup olmadığını öğrenmek için doğum öncesi tarama testleri yaptırmak isteyebilirsiniz. 35 yaş ve sonrasında kadınlarda hamile kalma şansı ile ilgili problemler olabilir. Böyle bir durumda, sağlık uzmanınızla görüşünüz.

35 Yaşından Sonra Gebelik Riskleri

İleri yaşta gebelik riskli mi?” Yaşlandıkça, ileri yaşta gebelik öncesi ve sırasında komplikasyonlara neden olabilecek bazı sağlık problemlerine sahip olma ihtimaliniz genç kadınlara göre yüksektir. Bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Gebe kalma problemi (doğurganlık sorunları da denir). Her kadın belli sayıda yumurta ile doğar. Reglinin başlamasından yaklaşık 14 gün önce her zaman yumurtlama sürecinde bir yumurta salınır. Yaşınız ilerledikçe, az sayıda yumurtaya sahip olursunuz ve sahip olduğunuz yumurtalar bir erkeğin spermi tarafından kolayca döllenmeyebilir. Bütün bunlar hamile kalmanızı zorlaştırır. Eğer 35 yaşından büyükseniz ve hamile kalmak için 6 aydır uğraşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışınız. Gebe kalmanıza yardımcı olacak doğurganlık tedavilerini tavsiye edebilir.
 • Diyabet hastası olmak. Bu, kanda çok fazla şeker (kan şekeri veya glikoz) olduğunda meydana gelir. Çok fazla kan şekeri; kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler gibi vücudun organlarına zarar verebilir. Önceden var olan diyabet, hamile kalmadan önce şeker hastalığınız olduğu anlamına gelir.
 • Gestasyonel diyabet. Bu, bazı kadınların gebelik sırasında karşılaştığı bir çeşit şeker hastalığıdır.
 • Yüksek tansiyon (ayrıca hipertansiyon olarak adlandırılır). Yüksek kan basıncı, kan damarlarının duvarlarına karşı kuvvetin çok yüksek olmasıdır.
 • Preeklampsi. Bu rahatsızlık gebeliğin 20. haftasından sonra veya gebeliğin hemen sonrasında olabilir. Hamile bir kadının yüksek tansiyonu olduğunda ve böbrekleri ve karaciğerleri gibi organlarının bazılarının düzgün çalışmayabileceğini gösteren işaretlerdir. Preeklampsi belirtileri arasında idrarda protein olması, görme değişiklikleri ve şiddetli baş ağrıları bulunur. 40 yaşından büyükseniz preeklampsi riskiniz genç kadınlara göre daha yüksektir.

Yukarıda bahsedilen sağlık sorunları gebelik süresince aşağıdakileri de içeren problemlere ve komplikasyonlara neden olabilir:

 • Erken doğum. Bu, bebeğiniz 37 haftalık hamilelik öncesinde yani çok erken doğduğu zamandır. Prematüre bebeklerde sağlık problemleri, zamanında doğan bebeklerin doğumda ve sonrasında sağlık sorunları oluşmasından daha olasıdır.
 • Düşük doğum ağırlığı. Bu, bebeğiniz doğduğunda 2.5 kilodan az ağırlığa sahip olmasıdır.
 • Çoğul gebelik (ikizler, üçüz veya daha fazla bebek taşımak). Yaşlı kadınlar, genç kadınlardan daha yüksek çoğul gebe kalma oranlarına sahiptir. Bu tek başına olabilir ve bazı doğurganlık tedavileri de çoğul gebeliğe neden olabilir. Çoğul gebelik; prematüre doğum, preeklampsi, gestasyonel diyabet ve bebeğinizin büyümesiyle ilgili sorunlar gibi gebelik sırasında sorunlara neden olabilir. Hamile kalmanıza yardımcı olmak için doğurganlık tedavisi görüyorsanız, yalnızca bir bebeğe hamile kalmanıza yardımcı olabilecek tedaviler hakkında doktorunuza danışınız.
 • Down sendromu da dahil olmak üzere doğum kusurları. Doğum kusurları doğumda mevcut olan sağlık sorunlarıdır. Doğum kusurları, vücudun bir veya daha fazla parçasının şeklini veya işlevini değiştirir. Genel sağlıkta, vücudun gelişmesinde veya vücudun çalışma biçiminde sorunlara neden olabilir. İleri yaştaki kadınlarda doğum kusuru olan bir bebek dünyaya getirmek, genç kadınlardan daha olasıdır.
 • Sezaryen doğuma gerek duyulabilir. Sezaryen, bebeğinizin doktorunuzun karın ve rahminizde yaptığı bir kesi yoluyla doğduğu cerrahi yöntemdir. Herhangi bir ameliyat gibi, sezaryen doğumda da enfeksiyon ve anesteziye tepki gibi riskler vardır. Yaşlandıkça, sezaryen doğumu gerekli kılan gebelik komplikasyonları olma olasılığınız da o kadar yüksektir.
 • Düşük. Bu, bir bebek hamileliğin 20. haftasından önce rahimde öldüğünde gerçekleşir.
 • Ölü doğum. Bu durum, bebek gebeliğin 20. haftasından sonra rahimde öldüğünde gerçekleşir.

35 yaşından sonra prenatal teste ihtiyaç var mı?

İleri yaştaki kadınların genç kadınlara kıyasla doğum kusurlu bir bebeğe sahip olmaları daha olası olduğundan, 35 yaşından büyükseniz, bebeğinizin risk altında olup olmadığını öğrenmek amacıyla bazı doğum öncesi testler yaptırmak isteyebilirsiniz. Hücresiz fetal DNA tarama veya anne kan taraması gibi tarama testleri, bebeğinizin bazı doğum kusurları için risk altında olup olmadığını görmek için kanınızı kontrol etmeyi içerir.

Bir tarama testi, bebeğinizde doğum kusuru olup olmadığından kesin sonuç vermez. Sadece bebeğinizin bir doğum kusuru riski altında olup olmadığını söyler.

Sizin için doğru olup olmadıklarına karar vermek için doktorunuzla bu testler hakkında konuşunuz.

35 Yaş Sonrası Gebelik İçin Öneriler

35 yaşından küçük olsanız bile, bunları hamilelik öncesinde ve sırasında yapmak, sağlıklı bir hamilelik geçirmenize ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmanıza yardımcı olabilir:

Hamilelikten önce:

 • Sağlık kontrolü yaptırın. Bu, hamile kalmadan önce sağlıklı olmanızı sağlamaya yardımcı olmak için yapılan bir sağlık muayenesidir. Kontrolünüz sırasında, ailenizin sağlığı geçmişi, ihtiyacınız olan aşılar ve aldığınız ilaçlar hakkında hekiminizle görüşün. Aile sağlığı geçmişi, sizin, eşinizin ve ailenizdeki herkesin sahip olduğu sağlık sorunlarının ve tedavilerinin bir kaydıdır. Ailenizde hamileliğinizi etkileyebilecek her türlü sağlık sorunu hakkında uzmanlar size yardımcı olur. Aşılar, bazı hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir.
 • Sahip olduğunuz diyabet, yüksek tansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunları için tedavi alın. Doktorunuzun bu rahatsızlıklar için aldığınız ilaçları bildiğinden emin olun. Hamilelik sırasında daha güvenli olan bir tedavi yöntemine geçmeniz gerekebilir.
 • Her gün 400 mikrogram folik asit içeren bir multivitamin almanız önerilebilir. Folik asit, vücudunuzdaki her hücrenin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Gebelik öncesi ve sırasında folik asit almak, bebeğinizin beyninde ve omurgasında doğum kusurlarının engellenmesine yardımcı olur. Burun kanalı kusurları ve yarık dudak ve yarık damak denilen bebeğin ağzında ortaya çıkabilecek doğum kusurları riskini azaltabilir.
 • Sağlıklı kilonuza ulaşın. Aşırı kilolu veya obezseniz veya çok zayıfsanız, gebelik sırasında sağlık sorunları yaşamanız daha olasıdır. Hamilelikten önce sağlıklı bir kiloya ulaşmak için sağlıklı yiyecekler yiyin ve hareketsiz kalmayın, aktif olun.
 • Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya reçete ile satılan ilaçları kötüye kullanmayın. Kötü alışkanlıklarınızı bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza söyleyin.
 • Evde veya işyerinde güvensiz kimyasallardan kendinizi koruyun. Temizlik ürünleri ve boya gibi bazı kimyasalların kullanılmas,ı doğum kusurlu bir bebek dünyaya getirme riskini artırabilir.
 • Stresinizi azaltın. Doktorunuz stresi azaltmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir, böylece gebeliğinizi etkilemez.

Hamilelik sırasında:

 • Kendinizi iyi hissetseniz bile doğum öncesi bakım kontrollerinizin hepsine gidin. Doğum öncesi kontrollere düzenli gitmek, doktorunuzun sizi ve büyüyen bebeğinizi kontrol etmesini sağlar. Hamileliğinizi fark eder etmez, ilk doğum öncesi bakım ziyaretinize gidin. İhtiyaç duyabileceğiniz doğum öncesi testleri ve aşılarınızı hekiminizle konuşun.
 • Sahip olduğunuz sağlık problemleri için tedaviyi sürdürün. Doktorunuzun bu hastalıklar için aldığınız ilaçları bildiğinden emin olun. Hamilelik sırasında bebeğiniz için daha güvenli olan bir tedaviye geçmeniz gerekebilir.
 • Doğru miktarda kilo alın. Hamilelik sırasında kazanılacak ağırlık miktarı, hamilelik öncesinde ne kadar ağırlıkta olduğunuza bağlıdır. Ne kadar kilo almanız konusunda doktorunuz ile konuşun. Sağlıklı gıdaları tüketin, doğum öncesi vitamininizi kullanın ve her gün aktif olun.
 • Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya reçete ile satılan ilaçları kötüye kullanmayın. Eğer bunları bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzla konuşun.
 • Evde veya işyerinde bebeğinize zararlı olabilecek kimyasal maddelerden kendinizi koruyun ve stresinizi azaltın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir