34 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

34. Haftada Kaç Aylık Hamilesiniz?

34. haftada sekizinci ayda, yani gebeliğin üçüncü üç aylık (3.trimester) dönemindesiniz ve doğum tarihinize yaklaşıyorsunuz.

Bu yazımızda, bu hafta yaşayacağınız diğer şeylerin yanı sıra vücudunuzun nasıl değiştiğini ve bebeğinizin gelişimini açıklıyor olacağız.

Bebeğiniz 34. Haftada Ne Kadar Büyüklükte?

Bebeğiniz bu haftaya kadar kavun büyüklüğündedir. Bebeğiniz 32 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2,25 kg ağırlığındadır.

Bu hafta bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Gebeliğin 34. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Cilt: Pembe ve pürüzsüzdür ve vernix adı verilen yağlı bir kaplama ile korunmaktadır.

Tırnaklar: Uzar ve parmak uçlarınıza ulaşır.

Uzuvlar: Tamamen gelişti. Bebek tekmeleri bu zamana kadar güçleniyor. Tarama yoluyla emme hareketleri görülür.

Akciğerler: Neredeyse gelişmiştir.

Gözler: Bebeğin gözleri mavidir ve ışığa maruz kalana ve iris pigmentasyon sürecinden geçene kadar böyle kalır. Birkaç hafta ışığa maruz kaldıktan sonra, renk ya mavi kalabilir ya da farklı bir kalıcı renge dönüşebilir.

Lanugo: Bebeğin cildini koruyan tüyler neredeyse bitmiş durumdadır.

Genitaller: Erkeklerde testisler karından skrotuma iner.

Beyin: Hala gelişiyor.

34 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bebek anne karnında büyümeye devam ettikçe, bazı belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

34 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İşte bu hafta yaşayabileceğiniz bazı belirtiler şöyledir:

Yorgunluk: Bebeğin ek ağırlığı sizi yorgun bırakır, ikizler durumunda daha da fazla olabilir.

Kabızlık: Progesteron bağırsak kaslarını gevşetir, bu da gıdanın sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasına neden olur. Bu, yolu sıkıştırarak normal aktivitesini bozarak kabızlığa neden olur.

Hemoroitler: Bebeğin artan ağırlığı, rektal alanın etrafındaki damarlara baskı uygulayarak şişmiş damarlara veya hemoroidlere neden olur. Kabızlık ayrıca basınca katkıda bulunabilir ve damarların şişmesine neden olabilir.

Şişlik veya ödem: Artan kan akışı nedeniyle dokularda vücut sıvılarının birikmesi, ayakların ve ayak bileklerinin şişmesine neden olur. Kilo alımı da şişmiş ayaklara neden olabilir.

Karın basıncı: Bebek pelvise düştüğünde, alt karın bölgesinde basınç hissedersiniz.

Sık idrara çıkma: Büyüyen rahim mesane üzerine uyguladığı basınç, idrara çıkma dürtüsünü artırır.

Uykusuzluk: Bacak krampları ve sık idrara çıkma uykunuzu rahatsız ederek uykusuzluğa neden olur. Sıcak bir banyo ve yatmadan önce bir bardak ılık süt daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Yastıkların bacaklarınız arasında tutulması da yardımcı olacaktır.

Kolostrum sızması: Meme kolostrum adı verilen birkaç damla sarımsı sıvı salgılar. Doğumdan hemen sonra bebeğinizin içtiği süttür.

Sağlıklı saçlar: Hamilelik sırasında saç dökülmesi durur, saçlarınızın hacimli ve parlak görünmesini sağlar.

Nefes darlığı: Göbek büyüdükçe diyafram üzerine baskı uygulayarak nefes almada zorluk çeker.

Sırt ağrısı: Büyüyen bebek sırt sırtına daha fazla baskı uygulayarak sırt ağrısına neden olur. Esneme ve yürüme rahatsızlığı hafifletebilir. Ayrıca, uzun saatler boyunca tek bir pozisyonda oturmaktan kaçının.

Bacak krampları: Genellikle geceleri kramplarınız olur. Bacaklarınızı esnetmek ve yürümek rahatsızlığı hafifletebilir.

Artan vajinal akıntı: Gebeliğin sonraki aşamalarına doğru, serviks ve vajinal duvarlar vajinal akıntıyı uyarmak için yumuşama eğilimindedir. Kan akışının artması nedeniyle duvarlarda ekstra akıntı vardır.

Mide ekşimesi: Büyüyen bebeğin mideye uyguladığı basınç, mide asitlerini yemek borusuna iterek mide ekşimesine neden olur.

Braxton Hicks kasılmaları: Bu hafta boyunca, düzenli olmayan kasılmalar yaşamaya başlayabilirsiniz. Kasılmalar düzenli ise, bir saat veya daha uzun süre devam ederse ve vajinal kanama veya bel ağrısı eşlik ediyorsa, erken doğum eylemini gösterebilir. Hamilelik ilerledikçe vücudunuz da değişmeye devam eder. Burada bu konuyu okuyalım.

Hamileliğin 34. Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişir?

34 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Hamileliğin 34. haftasına girerken, vücudunuzda birçok fiziksel ve zihinsel değişiklik olduğunu fark edersiniz.

 • Bebek daha büyüktür ve bebek çoğu durumda pelvisin yakınında baş aşağı pozisyon alır.
 • Göğüsler, doğum tarihine yaklaştıkça büyür ve dolgunlaşır. Ayrıca, o bölgedeki cildin gerilmesi nedeniyle bazen kaşıntılı hisseder. Göğüslerinizi desteklemek için daha büyük bir sütyene ihtiyacınız olabilir.
 • Areolalar ve meme uçları koyulaşır ve dikleşir.
 • Göbek büyüdükçe çatlaklar daha belirgin hale gelir. Bu izler, cildin altındaki dokuların küçük gözyaşlarından kaynaklanır ve karın kaşıntılı hale gelir. Bir nemlendirici veya yatıştırıcı bir krem ​​veya losyonu kullanmak biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Mavi damarlar göğsünüzde ve uyluklarınızda belirginleşir. Bu bölgelere kan akışı arttıkça ortaya çıkarlar.
 • İkiz gebelik durumunda, 34 hafta son tarihten sadece üç hafta uzaklıktadır. Çünkü 37 hafta tam dönem olarak kabul edilir.

Bu haftalarda bebeğiniz de doğum için rahim içinde doğru pozisyona ulaşmaya çalışacaktır. Fetal hareket ve bu hafta aldığı pozisyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gebeliğin 34. Haftasında Fetal Hareket ve Pozisyon

Hareket: Gebeliğin 34. haftasında, karnın içindeki yetersiz alan nedeniyle ve bebek bu hafta daha fazla uyuma eğiliminde olduğu için fetal hareketler öncekine göre daha azdır.

Pozisyon: Bu haftaya kadar, bebek baş aşağı pozisyonda leğen kemiğine doğru aşağı doğru hareket eder, bacaklar katlanır ve çene göğse sokulur. Sefalik duruş olarak da adlandırılan doğum için ideal konumdur.

Ancak bazı durumlarda bebek, doğumu karmaşıklaştıran uygunsuz bir pozisyon alabilir. Makat pozisyonu (burada ayak doğum kanalını gösterir) veya enine yatma pozisyonu (burada bebek yan yatmaktadır) tıbbi müdahaleleri gerektirir.

34 Haftalık Hamilelikte Doğum Belirtileri

Erken doğum 37. gebelik haftasından önce ortaya çıkar. Bu hafta boyunca erken doğum eylemi belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Bir saatte beş veya daha fazla kasılma
 • Vajinadan su sızıyor, bu da suyun gelmesini gösteriyor.
 • İshal olan veya olmayan karın krampları, aşırı kasılmalara neden olur.
 • Ritmik bir şekilde adet kramplarına benzer pelvik kramp
 • Pelvik basınç
 • Sabit veya aralıklı alt sırt ağrısı
 • Pembe renk tonu veya kan çizgileri ile vajinal akıntı, akıntıda artış veya kıvamında bir değişiklik

Bir sonraki bölümde, bu hafta deneyimlerseniz doğum belirtileriyle nasıl başa çıkacağınız anlatılmaktadır.

34 Haftalık Hamilelikte Doğum Belirtileri

Doğum belirtileri olduğunda alabileceğiniz bazı önlemler:

Kasılmalar: Kasılmaları hissetmeye başlar başlamaz, etrafta yürüyün veya sol tarafınızda uzanın ve daha güçlü ve sık olup olmadıklarını görün. Eğer yanlış sancıysa, yürümeye başlarken kasılmalar ortadan kalkar. Aksi takdirde, yaşadığınız kasılmaların sayısını not edin ve doktora bunu bildirin. Hamilelik komplikasyonları yoksa, doktor kasılmaları durdurmak için ilaç verebilir.

Suyun gelmesi: Sürekli sulu bir akıntı yaşarsanız, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için iç çamaşırınıza bir hijyenik ped yerleştirin. Su geldiğinde, hem sizi hem de bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlara yatkınsınız. Bu nedenle enfeksiyonları önlemek için hijyenik ped kullanın ve hemen hastaneyi ziyaret edin.

Kanama: Herhangi bir vajinal kanama fark ederseniz, bir ped kullanın ve doğum merkezine gidin. Bu ayrıca doktorun plasenta rüptürünü kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

Pelvik veya sırt ağrısı: Pelvik veya sırt ağrınız varsa, o bölgeye hafifçe masaj yapın veya rahatlamak için ılık bir kompres kullanın. Ağrı devam ederse, doktorunuza başvurun.

Doktor doğumun başladığını onaylarsa, bebek erken doğar. Bu hafta doğan bebekler, uygun ve sağlıklı olduklarında iyi olacaklar. 34. haftada doğan bebeklerin ortalama ağırlığı 2500 gram civarındadır ve hayatta kalma oranları %95 kadar yüksek olabilir.

Bununla birlikte, erken doğmuş bebeklerin iyi nefes alıp vermeleri için biraz daha dikkatli olmaları gerekir. Bebeğin hastanede uzun süre kalmasını gerektiren birkaç gün boyunca yakından izlenmesi gerekecektir.

Yukarıdaki belirtilere ek olarak, doktoru aşağıda belirtilen birkaç koşulda daha görmelisiniz.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • Bebeğinizin hareketlerinde belirgin bir değişiklik var veya hareketler azaldıysa.
 • Ani kilo alımı, ellerin ve yüzün şişmesi, bulanık görme, sürekli baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi ve karın ağrısı yaşarsanız.
 • İdrarın rengi, kokulu veya kokusuz koyu sarımsı veya turuncu renkte olup, karın veya bel ağrısı eşlik eder.
 • İdrar yolu enfeksiyonunu gösterebilecek yanma hissiniz veya vajinal kaşıntı varsa.
 • Bulanık görme, yorgunluk ve baş dönmesi ile birlikte ağızda aşırı susuzluk ve kuruluk hissedersiniz.
 • Bacakta ağrı ve hassasiyet olan veya olmayan tek taraflı şişlik fark edersiniz.

Herhangi bir doğum eylemi belirtisi veya nadir görülen diğer değişiklikler yoksa, hamileliğiniz sorunsuz bir şekilde ilerliyor demektir. Bu durumda, zamanı geldiğinde rutin bir doktor ziyareti planlayabilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Beslenme Önerileri

İşte hamileliğin 34. haftasında almaya devam edebileceğiniz yiyeceklerin listesi ve sağlık önerileri şöyledir:

 • Vitamin ve lif bakımından zengin olan muz, elma, mango, ıspanak, brokoli vb. meyve ve sebzeler.
 • Kalsiyum için süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri.
 • Tam öğünler, ekmek, makarna ve patates gibi karbonhidrat bakımından zengin besinler. Bunlar iyi bir enerji kaynağıdır. Kahvaltılık tahıllar ve tam tahıllı yiyecekler yemek kabızlığı önleyebilir.
 • Tavuk, balık ve yumurta dahil protein açısından zengin besinler. Protein vücut dokularının oluşturulmasına yardımcı olur.
 • Diyete birçok yeşil yapraklı sebze, kahverengi pirinç, takviyeli ekmek ve tahıl ekleyin. Bunlar iyi bir folik asit kaynağıdır.
 • D vitamini yumurta ve yağlı balıklar tüketilerek elde edilebilir. Bu dönemde D vitamini içeren bir vitamin takviyesi önerilir.
 • Demir emilimini zorlaştırdığı için yemek yerken çay veya kahveden kaçının.
 • Bu hafta boyunca abur cuburlardan uzak durun.
 • Sağlıklı bir beslenmeye ek olarak, enerji seviyenizi koruyabilecek ve kaslarınızı gevşetebilecek fiziksel aktiviteler yapmalısınız. İşte hamileliğin 34. haftasında yapabileceğiniz bazı fiziksel aktiviteler:
 • Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını güçlendirmek için en iyi egzersizlerden biridir. Aynı zamanda vajinal doğum sırasında laserasyon oranını azaltmaya yardımcı olur.
 • Bu egzersizlerin yanı sıra, eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlendirmek ve sizi doğum ve doğum için hazırlamak için doğum öncesi yoga, yürüyüş, pilates ve yüzme egzersizlerine gidebilirsiniz.

Bu hafta nasıl rahat kalacağınıza dair daha fazla ipucu için okumaya devam edin.

34. Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne Adaylarına İpuçları:

 • Eğilmiş pozisyonda iken, sarsıntılı hareketlerden kaçınmak için yavaşça kalkın. Ani hareketler kan basıncınızı düşürebilir ve başınızı döndürebilir.
 • Bacak kramplarını, hemoroidleri ve sırt ağrısını hafifletmek için ılık bir banyo yapın.
 • Mide ekşimesini önlemek için, gazlı içecekler, baharatlı ve narenciye yiyeceklerden kaçının.
 • Geceleri idrara çıkma dürtüsünü azaltmak ve sağlıklı bir şekilde uyumak için yatmadan önce en az bir saat daha az su için veya hiç içmeyin.
 • Bebeğin hareketlerini takip edin ve belirli bir dönemde bebeğinizin kaç kez başladığını sayın. Bebek hareketlerinin desenini anlamanıza yardımcı olur ve küçük bebeğinizin düzgün büyümesini sağlar.
 • Bol ve rahat kıyafetler giyin.
 • Planlanan randevular için doktorunuzu ziyaret edin.
 • Doğum ve bebek bakımı ile ilgili derslere katılın.
 • Rahatlamak için profesyonel bir masöz ile randevu alın. Bir masaj sırt ağrınızı ve vücut ağrılarınızı hafifletebilir.
 • Kordon kanı bankacılığı hakkında bilgi almaya başlayın. Eğer ilgileniyorsanız, o zaman iyi bir sağlık merkezine kayıt olun.
 • Sağlık merkezi tarafından sunulan doğum ve ağrı kesici seçenekleri hakkında bilgi edinin.
 • Bebek isimleri aramaya başlayın.
 • Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin. Kendinizi olumlu bir ortamda tutun.
 • Bebeğinizi emzirme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Baba Adaylarına İpuçları:

Eşiniz size nasıl yardımcı olabilir:

 • İyi bir çocuk doktoru arayın.
 • Ev işlerinde eşinize yardımcı olun ve doğum öncesi ziyaretlerinizde yanında olun.
 • Hastane çantasını gerekli tüm malzemelerle hazırlayın ve hastaneye götürmeye hazır olun.
 • Yürüyüş ve hamilelik derslerinde size eşlik edin.

Bu hafta doğum yaklaştıkça endişe çok yüksek olabilir. Kendinizi mutlu edin, dinlenin ve karşılaşabileceğiniz fiziksel sorunları dikkatlice izleyin. Önlem almak ve sağlıklı beslenme önerilerini takip etmek hamileliğinizi daha iyi hale getirir. Sadece birkaç hafta daha ve bebeğin gerçek dünyada seninle olacak.

Hamileliğinizin 34. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. 34 Weeks Pregnant; Raising Children Network (Australia)
 2. Weeks 33 to 36; Kaiser Permanente
 3. Vaginal discharge in pregnancy; NHS

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 35 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir