30 Yaşından Sonra Nasıl Hamile Kalınır?

30 Yaşından Sonra Çocuk Sahibi Olmak

Bir kadının hamile kalması için en iyi zaman yumurtlama günleri, yani yumurtalıkların yumurta bırakmasıdır.

28 günlük düzenli bir adet döngüsünde, yumurtlama genellikle döngünün 14. gününde gerçekleşebilir. Yumurtlama gününde ve dört gün önce cinsel ilişki, doğal gebe kalma olasılığınızı artırır. Aşağıdaki noktalar size yardımcı olabilir.

Yumurtalar 12 ila 24 saat boyunca yaşayabilirken, sperm bir kadının vücudunda beş güne kadar yaşayabilir. Hamilelik sperm canlı bir yumurtayı döllediğinde olur.

Yumurtlamadan veya düzensiz regl dönemlerden emin değilseniz, hamilelik şansınızı artırmak için her 2-3 günde bir ilişkiye girmeye çalışın. Adet dönemleriniz düzensizse ve gebe kalamadıysanız, uzman bir hekime danışın.

Bakınız: 35 Yaşından Sonra Hamilelik

Uzmanlara göre, 30 yaşında bir yıl içinde doğal olarak gebe kalma şansı %75’tir ve 35 yaşına kadar %66’ya düşebilir. Bunun nedeni yumurtalıktaki sınırlı sayıda yumurta ve kalitesi olabilir ve yumurtaların miktarı 30’lu yaşların ortasında veya 30’lu yaşların sonunda azalır. Erkeklerin zaman içinde doğurganlık azalmasına rağmen, kadınlarda olduğu kadar şiddetli olmayabilir.

Uzmanlar, 35 yaşın üzerindeki çiftlere, altı ay boyunca doğal olarak gebe kalmadıkları takdirde doğurganlık uzmanlarına gitmelerini tavsiye ediyorlar. Bu yaşın ötesinde gebe kalmak için doğurganlık yardımı gerekebilir.

Kaynaklar:

  1. Age and fertility; BetterHealth; Victoria State Government
  2. Steps to take before you get pregnant; The United States National Library of Medicine (NLM)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.