30 Yaşından Sonra Gebe Kalmak İsteyenlerin Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Riskler

İleri Yaş Hamilelikte Bunlara Dikkat Edin!

Yaşlarına bakılmaksızın, kadınların hamilelik sırasında çeşitli fiziksel değişiklikleri vardır. Ancak otuz yaşından büyük olduğunuzda başa çıkmak için daha fazla çaba gerekebilir. Aşağıdaki önlemler 30 yaşından sonra doğum yapmak, vücudunuzun hamilelik için daha iyi hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı:

Sağlıklı beslenmek ve fitness rutinini takip etmek hamileliğin fiziksel değişikliklerini yönetmeye yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında aktif bir yaşam tarzı, hamilelikle ilgili birçok hastalık ve semptom riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hamileliğin her üç aylık dönemi için fitness uygulamalarınızı değiştirmek için tıbbi tavsiye alabilirsiniz.

Egzersiz:

Hamilelikten önce bazı fitness aktiviteleri yapıyorsanız, bir uzmandan tavsiye aldıktan sonra devam edebilirsiniz. Yeni başlayan biriyseniz, yürüyüş, yüzme veya yoga gibi kolay fiziksel aktiviteleri ancak doktoruza danıştıktan sonra yapın.

Düzenli kontroller:

Sağlık uzmanı ile randevularınızı kaçırmayın. Taramaları ve diğer testleri zamanında yaptırın ve hamileliğinizle ilgili sağlık endişeleriniz veya korkularınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Bakınız: 35 Yaşından Sonra Gebelik

30 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri ve Komplikasyonları

Hamilelik komplikasyonları her yaşta ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, 30 yaşından sonra gebelik aşağıdakilerin riskini artırabilir:

 • Düşük veya erken gebelik kaybı
 • Doğum kusurları
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlıklı bebekler
 • Gestasyonel diyabetes mellitus
 • Preeklampsi (organ hasarı belirtileri olan yüksek tansiyon)
 • Gebeliğe bağlı hipertansiyon
 • Doğum zorlukları veya erken doğum
 • Çoğul gebeliklerde daha yüksek şans
 • Sezaryen olasılığının artması
 • Ektopik gebelik için yüksek risk

Doktora Ne Zaman Gidilir?

30’lu yaşların sonlarında veya daha sonra hamile kalmayı planlıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir. Bu, sağlık durumunuzu ve gelecekteki hamilelik risklerini anlamanıza yardımcı olabilir.

35 yaşından büyükseniz ve altı ay boyunca gebe kalmaya çalıştıktan sonra hamile kalamıyorsanız, uzman hekimden randevu alın. Hamileliğinizi neyin geciktirdiğini anlamanıza yardımcı olabilirler ve suni tohumlama veya in vitro fertilizasyon (tüp bebek) gibi doğurganlık yardımlarına müdahale edebilirler.

Zaten hamile iseniz, sağlığınızı değerlendirmek için doğum öncesi randevu alın. Doktorunuz size doğum öncesi vitaminler ve demir, folat vb. reçete edebilir.

Kaynaklar:

 1. Age and fertility; BetterHealth; Victoria State Government
 2. Risks of Pregnancy Over Age 30; The University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir