30 Yaşından Önce Sigarayı Bırakmak ve Hamilelik

30 Yaşından Önce Sigarayı Bırakmak Kadınların Sağlığını Önemli Ölçüde Etkiledi!

Bu son kadın sağlığı araştırması Oxford Üniversitesi‘nden geliyor ve kadınlara mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakmaları için daha fazla neden veriyor. Görünüşe göre bir kadının sigara içme alışkanlığını bıraktığı yaş, yaşam süresi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bu çalışmayı önemli kılan ve bu bilginin daha önce hiç gün ışığına çıkmamasının nedeni, düzenli olarak sigara içen ilk nesil kadınların – 1940 civarında doğanlar – bu tür araştırmalara izin verecek yaşta olmalarıdır.

Çalışmanın örneklem büyüklüğüne gelince, kesinlikle verilerin önemini destekliyor. “Milyon Kadın Çalışması” olarak adlandırıldı ve bu sayı abartıdan uzak. Kesin olarak, 1,4 milyon kadın katıldı ve araştırma 1996’da başladı.

Çalışma, ne yazık ki, hafif sigara içenlerin bile erken ölüm riskini önemli ölçüde artırdığını buldu, ancak bazı cesaret verici sonuçlar da vardı. Spesifik olarak, sigara içenler genel olarak sigara içmeyenlere göre 10 yıl daha az yaşamayı beklerken, 30 yaşından önce sigarayı bırakan kadınların bu yılları koruduğu görüldü – bu, çalışılanların %97’si şaşırtıcı! Haber, 40 yaşından önce sigarayı bırakan ve hiç sigara içmeyenlerin daha kolay kabul edemeyeceği on yılı yaşama şansının %90 arttığını gören kadınlar için neredeyse aynı derecede iyi.

Sigara İçen Kadınları Bekleyen Riskler

Sigara içmek neredeyse hiç kadın sorunu değildir ve aslında çoğu tahmin, erkeklerin sigara içme olasılığının %10 daha fazla olduğunu söylerken, kadınların özel riskleri vardır. Bazıları sizi şaşırtabilir.

Kadınlarda östrojen, tıkanmayı önlemeye yardımcı olarak arter sağlığına katkıda bulunur. Sigara içmek östrojen üretimini düşürdüğü için kadınlarda erkeklere göre kalp sağlığı üzerinde daha yoğun bir etkiye sahiptir.

Sigara içiyorsanız ve doğum kontrol hapları aldıysanız, bu durumun ideal olmaktan uzak olduğu konusunda muhtemelen uyarılmışsınızdır. Sebep? Doğum kontrol hapları da östrojeni düşürür, bu da sigara içenlerin azalan östrojen üretiminin iki katına çıktığı anlamına gelir.

Ek olarak, hamile kalan kadınlar için sigara içmek fetüsü tehlikeye atar ve bir çocuk üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir. Bunlardan bazıları çocukları hayatları boyunca takip edebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir