3. Trimester (Üçüncü Üç Aylık Dönem): 29-40. Haftalar

Hamileliğinizin sonu yaklaşıyor. Bebeğinizin gelmesi uzun sürmeyecek. Hamileliğin bu aşamasındaki duygular, yorgunluk ve endişeden bebekle ilgili heyecana kadar değişme eğilimindedir.

Hamileliğinizin üçüncü üç aylık dönemi 29. haftadan 40. haftaya kadardır – yedi, sekiz ve dokuzuncu aylar.

Hamileliğin bu aşamasındaki duygular, yorgunluk ve endişeden bebekle ilgili heyecan eğilimindedir.

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor ve üçüncü trimester ilerledikçe erken doğarsa daha iyi bir şansa sahip olacak. Üçüncü üç aylık dönemde ebe ile daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Çünkü sizin ve bebeğinizin sağlığına göz kulak olmak önemlidir.

Bebeğinizin bulunduğu pozisyon artık daha önemli hale gelir ve doğum sırasında ne olacağını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Mümkünse, bu son birkaç haftayı bebeğe hazırlanmak için kullanın ve özellikle doğum iznine başladıktan sonra kendinize biraz zaman ayırın. Zaten çocuklarınız varsa, bazen onlara yetişmekte zorlanabilirsiniz. Alabileceğiniz herhangi bir yardım teklifini alın.

Üçüncü üç aylık dönemde hatırlanması gereken önemli bir nokta, artık geceleri (ve gündüz uykularında) yanınızda uyumalısınız. Üçüncü trimesterde yan yana yatmanın bebeğiniz için neden daha güvenli olduğu hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde düşünülmesi gerekenler:

Hala son üç ay boyunca aktif olabilirsiniz, ancak muhtemelen vücudunuzun doğal olarak yavaşladığını göreceksiniz. Yürümek ideal bir egzersizdir.

Ayrıca hamilelik yogası, pilates veya akuanatal derslerinin üçüncü trimesterde aktif kalmanın iyi yolları olduğunu görebilirsiniz. Yine de aktif kalmanın planlanması gerekmez. Buradaki spor salonuna gitmeden aktif kalmak için bazı iyi ipuçlarımız var.

Henüz doğum planınızı yazmadıysanız, şimdi yapmak isteyebilirsiniz. Doğum planınızın bir parçası olarak, mevcut olan farklı ağrı kesici türleri ve doğum sırasında neleri göz önünde bulundurmak isteyebileceğinizi düşünmek iyidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir