3 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

3 haftalık hamilelik

Hamilelikte 3.hafta hakkında merak edilen her şey bu yazımızda sizleri bekliyor. Gebelikte 3.hafta henüz anne adayları gebe olduğunun farkına varmayabilir. Sperm yumurtayla geçen hafta buluştu ve artık bir bebeğiniz olabilir. İkinci haftada belirttiğimiz gibi, partnerinizin spermi yumurtayı döllemek için çok zor bir yolculuğa çıkıyor. Ancak eğer döllenme olduysa ve gebe kaldıysanız, bu bebeğinizin oluşmaya başlayacağı haftadır.

Döllenmiş saatler içinde, yumurtanız fallop tüpünden rahminize geçmeye başlar ve döllenmiş yumurta (şimdi tıbbi olarak zigot olarak adlandırılır) 16 aynı hücreye bölünür.

Bu yolculuk altı güne kadar uzayabilir, bu nedenle implantasyon muhtemelen dördüncü haftaya kadar gerçekleşmeyecek. Ama şu anda bebeğiniz bir iğne başı büyüklüğünde yaklaşık 100 hücre topu. Bu tıp dilinde blastosist olarak adlandırılır. Ve hücre kütlesinin içindeki embriyonun kendisi ve amniyotik kesesi olacaktır. Dış hücre kütlesi plasenta olacaktır.

Dışarıdan, muhtemelen şu anda çok fazla şey olmuyor gibi hissedeceksiniz. Ama eğer gebe kaldıysanız, değerli blastosist yolculuğuna başlıyor ve rahminize doğru gidiyor. Yumurtanın geldiği yumurtadan çıkarıldıktan hemen sonra, corpus luteum adı verilen sarı bir hücre grubuyla yer değiştirecektir. Bu da gelecekteki bebeğinizi önümüzdeki on hafta boyunca plasenta baştan almaya hazır olana kadar desteklemek için hamilelik hormonları progesteron ve östrojeni üretiyor.

3 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu noktada, muhtemelen gebelik testi pozitif çıkmaz. Çünkü vücutta henüz yeterli hamilelik hormonu olmayabilir. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde, blastosist rahme girdiğinde, gelişen plasenta hücreleri insan koryonik gonadotropini (hCG) yapar. Bu, ilk trimesterinizdeki dalgalanmalara ve yumurtalıklarınızın yumurta üretmeyi durdurmasına ve daha fazla progesteron ve östrojen yapmaya başlamasını söyler.

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Üç haftalık hamile iseniz, belirtiler de görünmeyebilir. Bunun nedeni çoğu erken gebelik belirtilerine hamilelik hormonları neden olur. Bu sebeple de bu hormonlar vücudunuzda henüz çok yüksek seviyede bir değere sahip olmadığı için belirtiler görünmeyebilir.

  • İmplantasyon kanaması: Kısa süre önce embriyonuzun yeni evine çoktan ulaştıysa, döllenmiş yumurta rahminizin duvarına girerken bir miktar lekelenme görebilirsiniz.
  • Mide bulantısı: Hamilelik hormonu hCG’nin vücutta artmaya başlamasıyla, bazı kederli duygular hissedebilirsiniz ya da bulantı şikayeti olabilir. Sabah hastalığı gerçekten de gün boyu sizi bitkin düşürebilir. Hamileliğin bu belirtisini üç haftada hissediyorsanız, düşündüğünüzden daha uzun sürelik gebe olabilirsiniz. (İkiz gebelik de olabilir. Çünkü ikiz annelerin genellikle gebelik hormonlarının daha yüksek seviyelerine sahip olması ve bu nedenle de daha kötü mide bulantısı yaşaması olasıdır.)
  • Göğüs değişiklikleri: Göğüsler ağrılı hale gelebilir ve vücudunuz süt yapmaya hazırlandığı için göğüs uçlarının rengi koyulaşabilir.
  • Regl gecikmesi: Eğer regl periyodunuz genelde 28 günden kısa ise, adet gecikmesi varsa, bu haftanın sonuna doğru hamile olabileceğinizi anlayabilirsiniz. Emin olmanın tek yolu, hamilelik testi yapmaktır.

3 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Görünüşünüzle ilgili farklı bir şey fark etmeye başlamak için heyecanlı olabilirsiniz. Ancak 3 haftalık gebelikte henüz ayna karşısında fark edilir bir değişiklik olmayabilir. Biraz şişmanlanmış olsanız da, çoğu hamile kadın 12 haftaya kadar fiziksel olarak görünür değişiklik yaşamaz.

  • Artan koku alma hissi: Bu östrojenin bir yan etkisidir. Bu nedenle vücudunuzun bir bebeğe hazırlandığı erken bir aşama olduğundan kokuya hassasiyet olabilir. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde sabah bulantısına neden olabilir.
  • Karında baskı, sıkışma: Endişelenmeyin, bir baskı hissi ya da adet kanaması olmadığı halde kramp hissi olabilir. Embriyo implantasyonu ile bu bölgeye daha fazla kan akışını ve hatta rahim kalınlaşmasını hissediyor olabilirsiniz. Endişeleniyorsanız, doktorunuzdan randevu alınız.
  • Metalik tat: Hamileliğin yaygın bir yan etkisi vücudunuzdaki değişen hormonların neden olduğu metalik bir tattır. Bu yan etki rahatsız ederse, limonata ve diğer narenciye sularını yudumlamaya çalışın.

3 Haftalık Hamileler İçin Gebelik Bakımı Listesi

Haftanın hatırlatıcıları:

  1. Son regl tarihinizi hesaplayın.
  2. Hamilelik testi yapın.
  3. Doktorunuz önerdiyse, günlük olarak folik asitle doğum öncesi bir vitamin almayı sürdürün.

Hamileliğinizin 3. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 4 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir