3 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte 3. Ay Beslenme

Tebrikler, şimdi üçüncü aydasınız (veya 9 ila 12 haftalık hamilelik arasında daha doğru).  Şimdiye kadar, hamile olduğunuzu bilen sadece siz ve yakın çevreniz olabilir. Bunun nedeni, karnın belirinleşmemesi, henüz görünür olmaması ve hiç kimsenin bulantıyı, aşermeyi fark etmemesi olabilir! Ancak ilerleyen aylarda gebeliğiniz daha belirgin hale gelir. İlk 3 aylık kritik süreç de bitmiş olur.

Hamileliğin 3. Ayında Neler Yemeli?

Gebeliğin üçüncü ayında, bulantı, uykululuk ve açlık hissiniz son derece yükselmiş olacak. Neyse ki, bu mide bulantısı hissedeceğiniz son aydır, bu nedenle önümüzdeki ay yemek yemeyi dört gözle bekleyebilirsiniz. Meme uçlarınız artık ağrıyor ve kramp da azalıyor. Kilonuz da biraz daha hızlı yükselmeye başlayabilir.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Gebelik Belirtileri

Olumsuz olan, sinirlilik, yiyecekten kaçınma ve koku hassasiyeti gibi ikincil semptomların ortaya çıkabilmesidir. 3. ayınız için yapılacak beslenme önerileri şunları içerir:

B6 Vitamini Zengin Gıdalar

Muhtemelen bu ay boyunca bulantı, zirve noktasındadır. Bu da sizi halsiz ve yorgun hissetmenizi sağlayabilir. B6 Vitamini yönünden zengin besinler bulantıyı azaltarak ve ruh halinizi artırarak çok yardımcı olur. Bu vitaminin sabit bir dozunu almak için narenciye, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve patatesleri beslenmenize ekleyin.

Taze Meyveler

Hamilelik sırasında, konserve olanlar meyveler asitliğe neden olabilecek koruyucular içerdiğinden taze meyvelere tercih etmek en iyisidir. Meyveler bir vitamin deposudur. Bu nedenle tüm renklerden meyveler seçin; su, doğal şeker lifi ve antioksidan içerirler. Şimdi kilo alımını teşvik eden meyveler ekleyebilirsiniz.

Karbonhidratlar

İnce belinizin düşmanları olsa da karbonhidratlar artık bebeğiniz için ihtiyaç haline gelir. Beslenmenize tam tahıl ve ekmek, pirinç ve patates gibi basit karbonhidratlar ekleyerek, bebeğinize enerji artıran karbonhidrat hediye edebilirsiniz. Unutmayın, karmaşık şekerler (hamur işleri, çikolata vb.) ağırlıklı atıştırmak, daha sonra obeziteye yol açacağı için sizi tehlikeye sokacaktır.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte 3. Ay Ne Yapmalı?

Etler

Eğer et seven biriyseniz sadece etin çok iyi pişirildiğinden ve iyi hijyenle hazırlandığından emin olun. Tavuk, koyun eti ve balık (tatlı su) mükemmel mineral, protein kaynağı ve başka faydalara sahiptir.

Demir ve Folat

Bu ikiz elementler fetus için o kadar hayati öneme sahiptir ki onları görmezden gelmek, fetüste orta ila şiddetli zihinsel ve fiziksel geriliğe neden olabilir! Beslenmenizin size zengin kaynak sağladığından emin olun ve bunu yapmak için pancar, yulaf ezmesi, ton balığı, fasulye ve et (demir için) ve portakal, patates, brokoli, yumurta ve yeşillikler ( folat) beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Süt Ürünleri

Bu, tüm hamileliğiniz ve emzirdiğiniz süre için geçerlidir: Güvenli bir şekilde saklanan ve uygun şekilde pastörize edilen süt ve süt ürünleri, sağlıklı bir bebek için en iyi seçimdir. Fetüsün süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu yüzden süt, lor, peynir tüketilebilir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte 3. Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 3. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Yakında 9-12. haftaları bitecek ve ikinci üç aylık (2.trimester) döneme adım atacaksınız. Ama dikkat edin, şimdi hamileliğin en önemli ve kırılgan aşamasındasınız. Bu nedenle, beslenmenizde doktorunuzun önerilerini dikkate alın. Hamileliğin üçüncü ayı boyunca kaçınmanız gereken bazı yiyecekler şunları içerir:

Abur Cubur

Söylemeye gerek yok, burger ve pizza, cips gibi abur cubur bu aşamada çok çekici görünüyor olabilir. Ancak, hijyen faktörü nedeniyle mümkün olduğunca kaçının. Ayrıca, bu gıdalar hastalığa neden olan mikroorganizmalar da içerebilir.

Deniz Ürünleri

Göbek kordonu kesilene kadar deniz ürünleri yeme arzunuzu bastırmaya çalışın. Deniz mahsullerinde sıklıkla bulunan ölümcül bir bileşik olan metilmercury, fetüsteki beyin fonksiyon bozukluğuyla bağlantılıdır. Civa içeren balıklardan kaçının.

Konserve Gıda

Ton balığı veya bezelye veya ananas olsun, konserve ürünler fazla şeker ve tuz ile bağlanır. Ayrıca yapay tatlar ve koruyucular içerirler. Sentetik gıda maddelerinin kokteyli yerine doğal olanları tercih edin.

Pastörize Olmayan Süt Ürünleri

Bu önemli ay boyunca, kendinizi ve bebeğinizi sadece pastörize süt ürünlerini kullanarak listeria ve gıda zehirlenmesi gibi enfeksiyonlardan koruyun. Yumuşak peynirler yerine sert olanlar tercih edilmeli ve ev yapımı süt ürünlerini mümkün olduğunca kullanmaya çalışılmalıdır.

Beslenmeniz eyeni bir şey eklemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktor sizi asla yanlış yönlendirmeyecektir. Yukarıdaki 3 aylık hamilelik gıda gruplarının yanı sıra, sıkı bir beslenme programı fikri size hitap etmiyorsa farklı kombinasyonları da deneyebilir ve yenileyebilirsiniz.

Ve unutmayın, sonunda önemli olan, içinizde büyüyen o küçük yaşam. Öyleyse iyi ye, sağlıklı ye ve bu büyülü zamanın tadını çıkar!

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 3.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.