3 Aylık Gebelik: Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 3. ayı, 9-12 haftalık hamileliği ifade eder. İlk üç aylık dönemin yani 1.trimester sonu gelmek üzere ve ah ne başarı! Ancak hala kat edilmesi gereken uzun bir mesafe var. Ve bu yolculuğun konforlu olması için doğum öncesi muayenelerinize üçüncü ayda başlamanız ve aldığınız tüm hamilelik bakımına devam etmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda 3 aylık gebelikte dikkat etmeniz gereken bakımı, meydana gelecek fiziksel değişiklikleri ve bebeğinizin bu ayki büyümesini anlatacağız.

Gebeliğin 3. Ayındaki Belirtiler Nelerdir?

Hamileliğin üçüncü ayı boyunca aşağıdaki hamilelik belirtilerini ve vücudunuzdaki değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Sabah bulantısı: Hamileliğin üçüncü ayında bulantı ve kusma en yüksek seviyeye ulaşabilir, ancak ayın sonunda azalır. Gebe kadınların çoğu ilk üç aylık dönem sonunda bulantı sona erer.

Yorgunluk: Hamilelikte hormonal seviyelerde değişiklik sizi uykulu ve yorgun hissetmenizi sağlar. Vücut, fetüse gerekli besinleri sağlamak için ekstra kan gerektirdiğinden, kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini etkiler, sizi yorgun hissettirir.

Sık idrara çıkma: Vücudunuz hCG hamilelik hormonunu ürettiğinden, eskisinden daha sık idrara çıkma isteğiniz olabilir. Kan hacmindeki artış böbreklerinize baskı yapar. Ayrıca, büyüyen rahim mesaneye baskı yapar, böylece daha sık idrara gitme isteğinizi artırır.

Kabızlık: Progesteron hormonu seviyelerindeki artış, sindirim sürecini yavaşlatabilir. Yanlış beslenme de kabızlığın bir nedeni olabilir.

Vajinal akıntı: Yüksek östrojen seviyelerine bağlı olarak vajinal akıntıda ve serviks ve vajinal duvarların genişlemesinin bir sonucu olarak hafif bir artış görebilirsiniz. Vajinadan kirli beyaz mukus akıntısı, herhangi bir enfeksiyonun vajinadan rahime geçmesini önlemeye yardımcı olur. Tahriş ve enfeksiyonlara karşı temizlerken dikkatli olun.

Sırt ağrısı ve karın ağrısı: Hormonal seviyelerde değişiklik sırt ağrısına da neden olabilir. Dahası, büyüyen rahim bağlarınızı ve tendonlarınızı uzatır, böylece alt karındaki ağrıyı hissetmenize sebep olur. Bazı düşük etkili egzersizler ve esneme ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında herhangi bir egzersize başlamadan önce bir doktora danışın.

Duygudurum dalgalanmaları: Üçüncü üç aylık dönemde vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar sakin ve huzurlu olabilirken, bazıları için duygusal bir yolculuk olabilir.

Aşermek veya isteksizlik: Aşermek veya bazı gıdaların tadını veya kokusunu sevmemek, bu dönemde yaşanması oldukça yaygındır.

Bu semptomlar hafifse yukarıdaki konular hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü küçük sağlık sorunları bu süre zarfında meydana gelen fiziksel değişiklikler kadar yaygındır.

Hamilelikte İlk Trimester (3. Ay) Sonundaki Fiziksel Değişiklikler

Vücut çok fazla değişikliğe uğrarken, ilk değişiklik göbek büyüklüğünüz olacaktır. Bu bizi şu soruya getiriyor…

3 Aylık Hamilelikte Karnınız Ne Kadar Büyük?

Hamileliğin üçüncü ayında rahminiz bir greyfurt büyüklüğündedir. Tüm pelvik bölgeyi kaplar.

Gebeliğin 3. Ayındaki Vücuttaki Değişimler

3 aylık hamilelikte fiziksel olarak vücudunuzun büyüklüğünde ve şeklinde önemli bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Göbeğin büyümesi dışında, aşağıda belirtildiği gibi başka fiziksel değişiklikler de vardır. Karşılaşabileceğiniz birkaç fiziksel ve duygusal değişiklik şunları içerebilir:

Göğüsler hassaslaşır: Vücudunuz emzirmeye hazırlanırken göğüsleriniz hassas ve ağır olabilir. Ayrıca, meme büyüklüğü artar ve areola koyulaşır ve büyür.

Damarlar görülebilir: Vücudunuzdaki kan hacmi arttıkça ve kalbiniz daha hızlı pompalandıkça, damarları göğsünüzde daha belirgin hale getirir.

Kilo alırsınız: Üçüncü ayda biraz kilo alırsınız. Bununla birlikte, BMI’larına göre bir kadından diğerine değişir.Tüm bu değişiklikler vücudunuzda meydana gelir. Ancak rahmin içinde, aydan aya doğru büyüyen küçük bir hayat var.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte 3. Ay Önerileri

Gebeliğin 3. Ayında Bebeğin Gelişimi

Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri hissedebilir ve deneyimleyebilirsiniz, ancak üçüncü ayda bebeğin hareketini hissetmek için henüz çok erkendir. Bebeğinizden herhangi bir sinyal gelmediğinde, içeride neler olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

3. Ayda Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

 • Üçüncü aya kadar, bebeğiniz olgun bir erik büyüklüğündedir.
 • Üçüncü ayın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 8 inç uzunluğundadır. Şimdi bu ay içinde çeşitli vücut kısımlarının nasıl geliştiğini görelim.
 • Bu zamana kadar, embriyo rahim içine yerleşir ve organlar gelişmeye başlar:
 • Beyin geliştikçe kafa vücuttan daha büyük görünür.
 • Deride damarlar saydam ciltten görülebilir. Ayrıca, bebeğinizin parmak izleri oluşur.
 • Göz kapakları oluşur ve gözleri korur, onlara tam koruma sağlar.
 • Ağız içinde dili ve gırtlak gelişiyor; üst dudak oluşuyor ve çeneler yerinde.
 • Bebek başparmağını emmeye başlar ve hıçkırır.
 • Kalp bu süre zarfında gelişir ve kalp atışları elektronik olarak duyulabilir.
 • Kas-iskelet sistemi, bebeğinizin kasları ve kemikleri organize olur.
 • Bebeğiniz tekme, esneme, eğilme ve dönmeye başlar. Hareketi hissedemeyebilirsiniz. Çünkü rahim hala pelvisin üzerindedir.
 • Kemik iliği kendi beyaz kan hücrelerini üretmeye başlar, bu da sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Bağırsak kasılmaya ve rahatlamaya başlar, bu da sağlıklı sindirim için bir uygulamadır.
 • Pankreas, çalışmaya başlar ve insülin salgılar.
 • Böbrekler şimdiye kadar gelişti ve idrarı mesaneye atmaya başladı.
 • El parmak ve ayak parmakları tırnak ve ayak tırnaklarıyla açıkça farklıdır. Kulaklar ve burun görülebilir. Boyun şekillenirken meme uçları ve saç kökleri oluşmaya başlar.

İkiz taşıyorsanız, ikiz fetüslerin gelişimi yukarıdaki ile aynı olacaktır.

Hamilelikte 3. ay aynı zamanda düzenli doktor ziyaretlerinin başladığı zamandır.

3 Aylık Gebelikte Ultrason

Ultrason taraması, amniyotik sıvı parametrelerini ve plasentanın uterustaki konumunu ölçmeye yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Hamilelik Egzersizleri

Hamilelikte 3. Ay Boyunca Nöral Tüp Defektinin Saptanması Olası Mı?

Gebelik döneminin 11-13. haftasında spina bifidayı bir ultrason yoluyla tespit etmek mümkündür. Spina bifida veya nöral tüp defekti (NTD), omurga çevresindeki nöral tüpün genetik ve çevresel faktörler nedeniyle kapanmadığı konjenital bir malformasyondur. NTD ilk trimesterde tespit edilebilir, ancak ikinci trimesterde daha doğrudur.

Testler ve ultrason taramaları, anne ve bebek için herhangi bir sağlık riskini tespit etmek için yapılır. Sağlıklı bir anne sağlıklı bir bebek doğurur. Bu nedenle, bebeğinizin doğumuna kadar dokuz ay boyunca sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte 3. Ayında Kaçınılması Gerekenler

Gebeliğin 3. ayında kaç kilo alınır?

Hamileliğin 3. ayının sonunda 1kg ila 2 kg almanız muhtemeldir.

Gebelik ve Doğum Tarihi Hesaplama İçin TIKLAYIN.

Hamileliğinizin 3. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Hamileliğin 9. Haftası
Hamileliğin 10. Haftası
Hamileliğin 11. Haftası
Hamileliğin 12. Haftası

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir