3 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz 3.ayda hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor ve her gün yeni bir sürpriz hazırlıyor! Büyüme süreci başarıları gelişimsel olarak da ilerleme kat ettirir. Gelişimsel süreç de üç aylık çocuğunuzun sağlığının ve büyümesinin hızını değerlendirmek için iyi bir yoldur.

Bu yazımızda, bir bebeğin üç ayda ulaştığı tüm gelişimsel süreci ve bir gecikmeyi tespit etmenin yollarını açıklıyor olacağız. Okumaya devam edin!

Bebeğinizin Üçüncü Ayı

3 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bir bebeğin gelişimi üç terimle ölçülür . Bilişsel, fiziksel ve sosyal ve duygusal. Her kategoride bebeğin büyümesini gösteren belirli süreçleri açıklıyor olacağız.

Bilişsel Gelişim

3 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl Seyreder? Bu ay bir bebeğin entelektüel becerilerini, bilişsel yeteneklerini ve genel düşünme becerilerini tanımlıyor olacağız.

Bilinen yüzleri uzaktan tanır: Daha önce olduğu gibi, dikkatini çekmek için bebeğe yaklaştığınızda, bebek artık bir ebeveyn veya tanıdık bir yüzü tanımlayabilir ve tanıma konusunda tepkisi anlaşılır.

Başını çevirerek sesleri bulur: Bebek heyecan verici, korkutucu veya tanıdık bir şey duyduğunda, kafasını bu yönde çevirir. Bebeğin beyninin işitsel duyuları kullanarak kaynağı bulabildiğini gösterir.

Yanıt verir: Bebeğinizle konuşun ve muhtemelen sesler çıkararak cevap vermesi muhtemeldir. Üç aylık bebekler, birisi onlarla konuştuğunda yanıt vermeleri gerektiğini anlarlar.

Bazı sesleri taklit edebilir: Bebeğiniz, sözlerini ve çevresinde duyduğu diğer sesleri tekrarlamaya çalışacaktır. Taklidi kesinlikle sevimli olacak!

Bazı hareketleri taklit edebilir: Bebeğiniz bazı ifadeleri taklit etmeye ve bir ebeveynin gördüğü bir hareketi yeniden taklit etmeye çalışacaktır. Taklit, önemli bir beyin gücü yatırımı içerir ve bir bebek için önemli bir gelişimsel süreç taşıdır.

Fiziksel Gelişim

3 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olur?

Motor beceriler, fiziksel büyüme ve yetenekler bu kategoriye girer.

Başını sabit tutar: Bebeğinizin boyun kasları üzerinde daha iyi kontrolü vardır, bu da kollarınızda veya emzirirken başını sabit tutar.

Karın üzerindeyken başını 45º kaldırır: Daha güçlü boyun kasları bebeğin karnındayken başını 45º kaldırmasına izin verir. Bu hareket görüş alanını geliştirir ve karın zamanında oyuncak ve diğer nesneleri görmesini kolaylaştırır.

Gözler nesneleri 180º civarında izleyebilir: Hepimiz küçükken bebeklerimizle oyunlar oynadık. Bebeğin önünde bir oyuncak tutun ve yavaşça daireler halinde hareket ettirin. Bebek kafasını hareket ettirerek nesneyi görsel olarak izler. Bu yeterli değilse, oyuncağı tutun ve soldan sağa doğru hareket ettirin. Bebek nesneyi izler. Bu yetenekler, gelişmiş bir nesne izleme becerisini ve vizyonunu göstermektedir.

Dikey tutulduğunda bacakları aşağı iter: Destekle dikey tutulduğunda, bebek bacakları üzerinde durmaya çalışıyormuş gibi bacaklarını aşağı iter. 3 aylık bebek bu aşamada ayaklarına zıplamayacak veya ağırlık vermeyecek, ancak ayaklar yere değdiğinde uzuvları germek için fiziksel yetenek geliştirmiştir.

Önkollarda vücut ağırlığı taşır: Bebek karnınızda yatarken vücut ağırlığını ön kollarda taşır ve şınavlarda olduğu gibi vücudunu kaldırmak için bile itebilir. Bu, bir bebeğin hayatındaki ilk hareket tarzı için temel oluşturur.

Oyuncakları kavrar, yumruğunu açar ve kapatır: Daha iyi kavrama ve gelişmiş parmak el becerisi, oyuncakların kavranmasını ve bırakılmasını sağlar. Bebek ayrıca kolunu sallanan nesnelere doğru kaydırır. Bu yaş, bebeğin önemli bir motor beceri olan el-göz koordinasyonu geliştirdiği zamandır.

Elini ağzına getirir: Üç ayda, bebek ellerini ağzına getirebilir ve bu süre zarfında başparmaklarını veya parmaklarını emmeye başlayabilir. Çünkü daha az sert ve daha rahat hale gelen ellerini gerçekten “keşfettikleri” yaştır.

Sırt üstü yatarken bacaklarıyla tekme atıyor ve uzanıyor: Sırt üstü yatarken, bebek bacaklarını uzatıyor ve tekme hareketiyle onları hareket ettiriyor. Bebeğin hareketi keşfetmenin yolu ve bacak kaslarının egzersizine yardımcı oluyor.

Bir saat daha az uyur: Bir yenidoğan hayatının ilk iki ayında günde 16 saat uyur. Üç aylıkken 15 saat uyuyor ve çoğunlukla geceleri uyuyor.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

3 Aylık Bebeğin Sosyal ve Duygusal Gelişimi Nasıl Olur? Bir bebek aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirecek ve sosyal ve duygusal gelişimsel hedeflere erişerek duygusal mizacında olgunlaşacaktır.

Tanıdık kişilere gülümsüyor: Bebeğiniz altı hafta gibi kısa bir süre önce sesinizin sesiyle gülümsemeye başlayabilir. Bebeğin bu sevimli gülümsemesi, “Merhaba, nasılsın?” tanıdığı insanlara demenin yolu. Bebeğin gülüşünün sosyal bir amacı vardır, çünkü bir cevap ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Gülümsemeye, geniş, açık kollar ve heyecanlı bacakların şiddetli hareketi gibi vücut hareketleri de eşlik edebilir.

Gülmeye başlar: Bu ay, çocuğunuzun yüksek sesle güldüğünü duyacağınız zamandır! Bebekler ilk kez üç ila dört aylıkken güleceklerdir.

Sizinle oynamaktan hoşlanır: Burada sürpriz yok! Bebeğiniz bu yaşta en çok sevdiği şey, evde ailesi ve bakıcılarıyla oynamaktır. Oyun oyuncaklarla veya basit el hareketleriyle yapılabilir.

Yabancıları ayırt eder: Arkadaşlarını ve ailesini geniş bir gülümsemeyle karşılıyor olsa da, yabancılara karşı aynı sıcaklığı beklemeyin. Bebek bir yabancıyla tanıştığında geçici bir gülümseme verebilir veya hiç gülümsemeyebilir.

Kardeşlere ve diğer bebeklere ilgi geliştirir: Bu süre zarfında bebeğiniz bir kardeşin varlığını tanır. Bir erkek ya da kız kardeşi üç aylık çocukla konuşursa, küçük çocuk karşılık olarak gülümseyecektir. Bebek ayrıca diğer bebeklere karşı da sesler çıkarabilir.

Sadece bu ay küçük çocuğunuzun yapacağı şeyleri hayal edin! Güzel, değil mi? Peki ya bebeğiniz yukarıdakileri gelişimsel süreçleri göstermezse? Bu gelişimsel bir gecikme olabilir.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

3 aylık bir bebekte aşağıdaki gelişimsel gecikme uyarılarına dikkat etmelisiniz:

Gülümsemez ve tanıdık yüzlere cevap vermez: Bebek bir ebeveyn konuştuğunda bile ifadesizse ve herhangi bir tanıma ipucu olmadan boş bakarsa, gelişimsel bir gecikme olabilir.

Herhangi bir ses çıkarmaz: Bebek seslerle hiç tepki vermiyorsa, bu ciddi bir gelişimsel gecikme belirtisidir ve bebek yakında bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Kafa kontrolü: Üç ay boyunca, bebeklerin iyi bir kafa kontrolü vardır. Bebek karın üstü veya onu kaldırdığınızda başını destekleyemezse, bu gelişimsel bir gecikme olabilir.

Bir nesneyi tutamıyorsa: Bu gelişimsel gecikme, bebeğin bir nesneyi kavramadığı, anormal derecede gevşek bir kavramaya sahip olduğu ve bebeğin eline koyduğu hiçbir şeyi tutmaya çalışmadığı zamandır.

Nesneleri görsel olarak izleyememe veya seslere cevap verememe: Üç aylık olarak, bebek dairesel veya yarım daire biçimli hareket eden nesneleri izleyebilir. Ayrıca çevresindeki seslere de cevap verecektir. Bunu yapamamak gelişimdeki gecikmenin bir göstergesidir.

Yeni yüzlere dikkat etmez veya yeni yüzler veya çevre tarafından çok korkmuş gibi görünür.

Herhangi bir sorunu ortadan kaldırmak için bebeğinizin gelişim kontrol listesini tutmak iyidir. Ebeveyn olarak, bazı basit adımlarla bebeğinizin sağlıklı büyümesini kolaylaştırabilirsiniz.

Ebeveynler 3 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

İşte bebeğinizin iyi bir şekilde büyümesini sağlamanın bazı kolay yolları:

Bebeğinizle etkileşime geçin: Bebeğinizle düzenli etkileşimler ve konuşmalar yapın. Dinleme yeteneğini ve tepkilerini besleyecek ve aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirecektir.

Kelimeleri kullanın: Etkinlikleri açıklamak için kelimeleri dahil edin. Örneğin, bir resimli kitap okuyorsanız, “okuma” veya “kitap” gibi kelimeler söyleyin. Bebek onları anlamayabilir, ancak bir dahaki sefere tekrarladığınızda, ilgili şeyi tahmin edebilir. Kelimelerin düzenli kullanımı, bebekle günlük rutinin korunmasına yardımcı olabilir.

Bebeğin izlemesine izin veren aktiviteler oynayın: Bebeğin dikkatini çekmek için ip ile bağlanmış bir oyuncak araba kullanın. Bir oyuncak tren yerleştirin ve bebeğin pistlerde dolaştığını görmesine izin verin. Bu, ustalaşmak için gerekli bir beceri olan nesne izlemeyi teşvik eder.

Bebeğin dikkatini çekmek için sesler kullanın: Bu yaştaki diğer önemli anlam dinleme yeteneğidir. Üç aylıkken, bebek ses kaynağına yönelir. Bebeğin dikkatini çekmek için bir çıngırak veya ebeveynin sesini kullandığınız ses tabanlı oyunları birleştirmenin iyi bir yoludur.

Sağlıklı bir bebek gelişim programı için iyi bir aktivite programı sürdürmek ve gelişimsel süreçlere karşı dikkatli olmak yeterlidir. Ayrıca, her bebeğin farklı olduğunu ve aylık gelişim hedeflerine ulaşmak için zaman alabileceğini unutmayın. Bir doktora danışmak, ilerlemenin en iyi yoludur.

3 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 4 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.