28 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

Bebeklerin hamileliğinizin 28. haftasından itibaren rüya görmeye başladığını biliyor muydunuz? Uyku saatlerinde hızlı göz hareketi bunu gösterir. 28. haftada bebeğinizde ve içinizde birçok değişiklik oluyor. Bu yazımızda, yolculuğunuzun 28. haftasında hamileliğinizdeki ve bebek gelişiminizdeki ilerlemeyi size anlatıyor olacağız

Bebeğiniz 28. Haftada Ne Kadar Büyüklükte?

Bebeğiniz 37.9 cm ölçülerinde ve 1.005-1210 gram ağırlığında,  bir patlıcan büyüklüğündedir.

Gebeliğin 28. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bu hafta bebeğinizin tüm büyük vücut sistemleri yerinde ve çalışır durumda. Ancak ilerleyen günlerde çok daha fazla gelişme var.

Refleksler: Bebek emme, hareket eden uzuvlar, yürüme, nefes alma, öksürme ve hıçkırık gibi beceriler kazanır.

Akciğerler: Akciğerler, bebeğin rahim dışındaki yaşamını desteklemek için eskisinden daha güçlü ve daha gelişmiştir.

Cilt: Yağlı vernix (bebeğin cildini rahim içindeki kaplayan ve koruyan, beyaz madde) ve lanugo (ince, yumuşak saçlar) cildin görünümünü iyileştirerek kaybolmaya başlar. Cildin altındaki vücut yağ birikintileri (neredeyse yüzde iki ila üç) kırışıklıkları pürüzsüz ve esnek hale getirir.

Beyin: Beynin kıvrımları ve olukları gelişmeye ve daha belirgin hale gelmeye devam eder.

Kalp: Kalp atış hızı dakikada 140 atışa kadar yavaşlar, bu da annenin kalp atış hızının iki katıdır.

Endokrin sistemi: Enzimler ve endokrinolojik süreçler daha hızlı gelişir. Bebeğin adrenal bezleri, annenin hormonlarını süt üretmeye teşvik eden androjen ve östrojen üretir.

Hızlı göz hareketi (REM) uykusu: Bebeğiniz REM uykusunda ve rüyalarında daha fazla zaman geçirerek yüksek vücut hareketlerine neden olur.

Saç: Bebek saçsız, görünmez saçlı veya kalın saçlı doğabilir. Araştırmacılar ayrıca mide ekşimesi ve fetal saç büyümesi arasında bir bağlantı buldular.

Kas büyümesi: Kaslar gelişir, tonlanır ve kuvvetlenir. Bu fetüse dolgun bir görünüm verir.

Plasenta: Plasenta büyür ve içindeki kan akışı bebeğin son üç aylık dönemde daha hızlı büyümesini desteklemek için artar.

Gözler: Gözler ve kirpikler gelişmeye devam eder ve gözyaşı üretebilir.

28 Haftalık Ultrason Görüntüsü

28 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

28. hafta boyunca vücudunuzdaki değişiklikler sizin için bazı sorunlara neden olabilir. Bunlara aşağıdakiler örnektir:

Uykuya dalmakta güçlük: Doğum tarihine ne kadar yakın olursanız uyumak o kadar zor olabilir. Hormonal veya sinir sistemi değişiklikleri nedeniyle horlayabilirsiniz.

Nefes darlığı: Büyüyen fetus akciğerleri ve diyaframı korur, bu da nefes almayı zorlaştırabilir.

Ağrılar ve ağrılar: Hormonal dalgalanmalar ve değişiklikler, özellikle ikizleri taşırken sizi rahatsız edebilir. Esneme, yoga, yürüyüş, yüzme veya doğum öncesi masajlar yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu egzersizleri yapmadan önce doktorunuza danışın.

Braxton Hicks kasılmaları: Vücudun doğum kasılmalarına hazırlanmasına yardımcı olan yanlış kasılmalardır. Zaman zaman görülürler, ancak düzenli olmaya devam ederse, erken kasılmalar olabilirler ve doktorunuzu görmelisiniz.

Sızdıran göğüsler: Göğüsler, bebeğin ilk yiyeceği olan sarımsı bir madde olan kolostrum üretir.

Rahim pozisyonu: Doğuma yaklaştıkça rahim göbek deliğinin üzerinde hareket eder. Rahim gerilir ve onu destekleyen bağlar içeri çekilir.

Kabızlık: Rahiminiz kolon üzerinde baskı uyguladığından bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Beslenmenize bol miktarda lif ekleyin ve çok fazla su için.

Mide ekşimesi: Rahim göbek deliğinin üzerine çıktıkça mideye baskı uygular ve sindirime müdahale eder. Bu asitliğe ve mide ekşimesine neden olabilir.

Gaz ve şişkinlik: Rektum ve verimsiz sindirim sistemine uygulanan basınç gaz ve şişkinliğe neden olur. Sorunu önlemek için eşit aralıklarla altı kısa öğün yiyin.

Huzursuz bacak sendromu (RLS): Bacaklarınızda bir karıncalanma hissi ile birlikte geçici bir huzursuzluk yaşayabilirsiniz, bu da onları hareket ettirmeyi zorlaştırır. Rahatlamak için masaj yapın ve bacaklarınızı gerin. Ayrıca, kafeini kesin. Doktor demir takviyeleri reçete edebilir.

Çatlaklar: Göbek cildi gerilerek kaşıntı yapar. Karnınızda kırmızı lekeler olabilir ve çatlaklar belirginleşir.

Siyatik sinir ağrısı: Bebek doğum için doğru pozisyona yerleşir. Bu nedenle, baş ve büyüyen rahim siyatik sinire fazladan baskı uygulayarak alt kalçalarda dayanılmaz ağrıya neden olur ve sırt ve bacaklar uyuşabilir.

Rahimdeki ritmik hareketler: Bebeğiniz rahim içinde hıçkırık olduğunda hareketler hissedilebilir. Bazı anneler onları gıdıklama hissi olarak bildirir. Bunlar bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olur. Bazen, tanımlanması zordur ve onlar için endişelenmemelisiniz.

Yukarıdakilerin yanı sıra, 28. hafta boyunca yaşadığınız başka belirtiler varsa, doktora danışmalısınız.

Hamileliğin 28. Haftasında Öneriler

Doğuma yaklaşıyorsunuz ve kendinize ve bebeğinize iyi bakmalısınız. Baız önerileri aşağıda yer alıyor:

Bebeğinizin hareketlerini kontrol edin: Bebeğiniz sizi çoğunlukla aktif olduğu için tekmeleri ve yumruklarıyla korkutabilir. Hareketler yavaşlarsa, doktorunuza danışın.

Cilt bakımı: Karnınız genişleyen cilt nedeniyle kaşıntı yapabilir. Kaşıntı şiddetli ise, obstetrik kolestaz (nadir karaciğer bozukluğu) belirtisi olabilir ve derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Ayak konforu: Eklemlerin gevşemesi nedeniyle yerçekimi merkezinin kayması nedeniyle masalara çarpmaya duyarlı olabilirsiniz. Rahatsızlığa neden olabilecek yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalısınız. Düz ayakkabılar giyin ve yürüdüğünüz yere bakın.

Derslere kaydolun: Öğretim derslerine kaydolma zamanı. Emzirme seminerleri, doğum sınıfları ve sizi ve eşinizi ilgilendirebilecek diğer toplantılar kurslar hakkında bilgi almak için doğum hastanenize veya doktorunuzun ofisine danışın. Herhangi bir sınıfa gitmeden önce eğitmenin bir doğum eğitimcisi kuruluşu tarafından onaylandığından emin olun.

Çocuk doktoru araştırın: Bebeğiniz için en iyi doktoru bulmak için en iyi zaman, hamilelik sonrası diyet, bebek bakımı vb.

Doğum için hazırlanın: Doğuma yaklaşık üç ay uzak olmasına rağmen, hazırlanmaya başlamalısınız. Kolay doğum için yapabileceğiniz egzersizler hakkında bir uzmanla konuşun.

Anın tadını çıkarın: Hamilelik zamanının tadını çıkarın. Düzenli yürüyüşler yapın, akşam yemeğine çıkın, bebeğiniz hakkında düşünün ve sizi sakinleştiren şeylere şımartın.

Fotoğraf zamanı: Doğum öncesi fotoğraf çekimi, hamileliğinizin sonsuza dek anı olarak kalması için iyi bir fikir olacaktır.

Yalnız kalmaktan kaçının: Yalnız kalmak kesinlikle önerilmez. Aniden uyuyabileceğiniz, yorgun olabileceğiniz veya doğum öncesi kaygısından geçebileceğiniz için eşiniz veya aileniz yanınızda olmalıdır.

Güvenli seyahat ve uçuş: Çok fazla su için ve bacaklarınızı sık sık germeye kalkın. Otururken, şişlik ve pıhtıları önlemek için ayak bileklerinizi döndürün ve esnetin. Her zaman tıbbi kayıtları ve doktorların irtibat bilgilerini taşıyın.

Daha uzun süre oturmaktan kaçının: Kan dolaşımını kısıtlayacağı için uzun süre tek bir pozisyonda kalmayın. Ayrıca, bacak bacak üstüne oturmayın. Zaten sıkışık bacaklarınıza dolaşımı keserek daha acı verici hale getirebilir.

Gebeliğin 28. Haftasında Beslenme

Sağlıklı bir beslenme programı hamileliğin herhangi bir aşamasında çok önemlidir. Aşağıda bazı öneriler mevcuttur:

Sıvı ihtiyacı: Çoğunlukla su olmak üzere yaklaşık bol sıvı içmeniz gerekir. Bu sizi nemlendirir ve fetüse besin hareketini kolaylaştırır. Ayrıca kabızlık, basur ve idrar yolu enfeksiyonları olasılığını azaltır.

Kalsiyum ve D vitamini: Kalsiyum ve D vitamini bebeğin kemiklerinin, kaslarının ve dişlerinin sağlıklı büyümesi için gereklidir. Bunları fasulye, ıspanak, barbunya, soya, badem, susam ve süt ürünlerinden alabilirsiniz. D vitamini ayrıca güçlendirilmiş süt, yumurta ve balıklarda da bulunur. Besin değeriniz düşükse doktorunuz takviyeleri reçete edebilir.

Demir: Bebek demirin büyük kısmını emdiği için üçüncü üç aylık dönemde demir gereksiniminiz daha yüksek olacaktır. Beslenmenize daha fazla fasulye, ıspanak, soya peyniri, dana eti, tavuk, yer fıstığı, mısır ve zenginleştirilmiş tahıllar ekleyin.

Güçlü atıştırmalıklar: Taze ve kuru meyveler, buğulanmış çörekler, salata, soya fasulyesi, sandviçler, çorba eriştesi ve kuruyemişler gibi besin ve enerji açısından zengin atıştırmalıklar yiyin.

Maksimum beslenme: Esmer pirinç, buğday tohumu, buğday kepeği, çok tahıl unu ve ekmek gibi daha fazla tam tahıllı gıda içerir. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin fazlası demir, kalsiyum ve çinko emiliminizi etkileyebilir. Bu nedenle onları ölçülü olarak almalısınız. Besinleri tüketebileceğinden fazla pişirmekten kaçının. Taze hazırlanmış yiyecekleri yeniden ısıtarak yiyin, besin içeriğini tüketebilirler.

Kafeinden kaçının: Asitlik riskini arttırdığı için kafein alımını azaltın.

Anne Adaylarına İpuçları:

Dünyaya gelecek çocuğunuz için bir doktor seçin: Tüm çocuk doktorlarının bir listesini yapın. Kliniklerinin size daha yakın olup olmadığını ve mevcut tesisleri kontrol edin.

Hamile bir arkadaşınız olsun: Diğer hamile kadınlarla tanışabileceğiniz hamile kursları veya seansları tercih edebilirsiniz. Hamileliğinizin iniş ve çıkışlarını paylaşabilir ve endişeleri ve sorunları tartışabilirsiniz. Bu sizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

Baba Adaylarına İpuçları:

  • Doğum tarihi yaklaştıkça karar alma sürecine dahil olun.
  • Eşini sev ve onu teselli et. Endişeli olabilir ve sakinleşmesine yardım etmelisin.
  • Hamilelik ile ilgili kitapları okuyun, hamilelik videolarını izleyin veya daha önce yaşamış olan diğer ebeveynlerle konuşun.
  • Eşinizle birlikte gevşeme teknikleri uygulayın.
  • Şefkatli bir ortak ve yardımcı olmaya çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte 28. haftadaki bebek makat pozisyonu nedir?

Makat pozisyonu, baş aşağı pozisyondan farklı olarak (normal doğum pozisyonu) bebeğin kalçaları veya ayakları aşağıdadır. Bu gebelikler, rahim anormallikleri, fetal malformasyonlar, Hydramnios (aşırı amniyotik sıvı) veya düşük yalancı plasenta neden olabilir.

28 haftalık hamileyken cinsel ilişki güvenli midir?

Çoğu doktor, gebeliğin 28. haftasında bile ilişkiye girmenin oldukça güvenli olduğunu söylüyor. Anne adayındaki olumlu duygulara katkıda bulunur. Ancak karnınıza basmamanız veya kilo vermediğinizden emin olmalısınız.

Gebeliğin 28. haftasında uçakla uçmak güvenli midir?

14 ila 28 haftalık hamilelik sırasında uçmak tamamen güvenlidir. İlk üç aylık dönemde, düşük yapma riski vardır ve toksikoz belirtilerine sahip olabilirsiniz. Son üç aylık dönemde erken doğum yapma riski vardır ve oturma rahatsız edici olabilir. Mutlaka seyahat öncesi doktorunuza danışmalı ve onayını almalısınız.

Hamileliğin 28. haftasında ne kadar kilo alınması önerilir?

Kilo alma hızı yedinci ayda hızla artar. Hamile anne her gün 50 gram veya haftada 300 gram kazanmaya çalışmalıdır. Ne yediğinizi bilin ve fazla yiyecek tüketip tüketmediğinizi kontrol edin. Hamileliğiniz boyunca ortalama 11 ila 16 kg almalısınız.

Bir sonraki muayenede kilo endişelerini doktorunuzla tartışmalısınız.

Hamileliğin 28. haftasında neden kanama olur?

Bazen üçüncü trimesterde kanama olabilir. Plasenta previa veya plasental abruption nedeniyle olabilir. Plasenta previa‘da, plasenta bebek serviks yapmadan ve dışarı çıkmadan önce ortaya çıkar. Plasental abrupsiyon, plasentanın doğumdan önce rahimden ayrıldığı bir başka nedendir. Bu, diğer semptomlarla birlikte ciddi kanamaya da yol açabilir.

Hamileliğin 28. haftası diğer herhangi bir hafta kadar normal olabilir. Sadece dikkat edin ve öngörülemeyen işaretleri kontrol edin.

Hamileliğinizin 28. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 29 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.