23 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Çocuğunuzun, telefonda nasıl konuştuğunuza benzer şekilde, oyun sizi taklit ettiğini fark ettiniz mi? Yoksa fincanını alıp bir yudum çay ya da kahve içmeyi mi denemek istiyor? Bu değişikliklerin neden oluştuğunu merak ediyor musunuz? 23 aylıkken çocuğunuzun nasıl davranması gerektiğini merak ediyor musunuz? Evet ise, yazımızı okumalısınız.

Hastaneden eve getirdiğiniz yenidoğan bebeğiniz artık 2 yaşına ulaştı! Buna inanabiliyor musunuz? Şimdi yürüyor, konuşuyor ve hatta sizi taklit ediyor. Ayrıca daha fazla beceri deniyor, meraklı ve farkındalık geliştiriyor.

Bebeğinizin 23. Ayı

23 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

23 aylık bebek gelişimi sırasında meydana gelen çeşitli değişikliklern bazıları aşağıda yer alıyor:

Büyüme

23 aylık çocuğunuz ikinci doğum gününe yaklaştıkça artık bir bebek gibi görünmeyecek. Dik duruşlu, aktif, hareketli olacak ve tüm bebek yağı eriyecek. Hareket etme şekli de değişecek. Bebeğinizin ileri geri yürüyüşü, daha koordineli bir adımla çok daha pürüzsüz olacaktır. Taburelere, tezgahlara ve masalara da tırmanabilir.

Fiziksel Gelişim

Çocuğunuz artık ayaklarına çok güvenebilir. Artık çömelmek zorunda değil. Yerden bir şey almak için eğilecek. Ayrıca parmak uçlarında durmaya çalışacaktır.

Merdivenleri inerken veya çıkarken parmaklarınızı tutması gerekebilir. Tırmanmaya çalışırken her iki ayağını da merdivenlere koyacaktır. Geri dönmek daha zor olacak. Dizleri ve elleri üzerinde geriye doğru inebilir. Merdiven çıkarken onu izlediğinizden emin olun.

Diğer Çocuklarla Oynamak

Şu anda, çocuğunuz diğer çocuklarla oynamak ister. Daha büyük bir çocuğu taklit eder ve hatta çocuklarının peşinden koşar. Sizi oynadığı her oyuna da davet edecektir.

Beslenme

Hala bebeğinizi yemek yedirirken oturmaya ikna etmelisiniz. Yemek yerken düzgün oturması için bir sandalye kullanmanız gerekebilir. Bir yerde kalma toleransı kısa olacaktır, bu yüzden servis yapmadan önce uzun süre beklemekten kaçının. Yemek istemiyorsa onu zorlamayın.

Geceleri Uyanacak

Çocukların bu ay gecenin ortasında uyanmaları yaygındır. Çocuğunuz gece uyanırsa, sebebinin ne olabileceğini değerlendirin. Pencereden gelen ışıktan şikayet ederse, bir karartma perdesi koyun. Ayrıca, ona uykuya geri dönmesini öğretin.

Yeni Kelimeler Öğrenecek

Bu yaşta bebeğiniz “buraya gel”, “otur” gibi iki adımlı komutları takip edebilir. Kelime haznesi, tam olarak söyleyebilecek kelimeler içerecektir. “Anne, açım” veya “meyve suyu bitti” gibi kısa cümleler söyleyebilir. Ayrıca “Adın ne? Babanın adı ne? Gibi cümleler kurabilir.

Gelişen Hafıza

Yürümeye başlayan çocukluk döneminde, bir şeyleri hatırlamak için bilişsel beceriler gelişir. Bebeğiniz gerçek hayatta gördüğü şeyleri filmde veya kitapta gördükleriyle ilişkilendirir. Bu ay, bebeğinize şekilsiz oyunlar oynama fırsatı vermelisiniz. Ona bir dizi yapboz verin ve bir kule inşa etmesini isteyin.

Unutmayın, çocuklar farklı oranlarda büyürler. Bebeğiniz, yaşının diğer çocukları gibi aynı aşamaya ulaşmazsa, yakında endişelenmeyin. Çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi hakkında hala endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuza danışın.

23 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 24 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.